• Niech żyje 3 maj!

• Już za kilka dni będziemy obchodzić kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – nasze narodowe święto.

Przypomnijmy  sobie wspólnie najważniejsze fakty związane z tym wydarzeniem:

1. W 1772 roku nastąpił I rozbiór Polski. Nasz kraj stracił część ziem, brutalnie zagarniętych przez Rosję, Prusy i Austrię.

2. W 1788 roku zaczął obradować Sejm Wielki Zwany też Czteroletnim. Część jego posłów podjęła starania, aby uchwalić reformy, których tak bardzo potrzebowała nasz Ojczyzna.

3. Pierwsze reformy Sejmu Wielkiego: wojskowa i skarbowa.

4. Uchwalenie 3 Maja 1791 roku Konstytucji czyli najważniejszej ustawy w państwie.

Co zmieniała w Polsce?

- znosiła liberum veto i wolną elekcję,

- wprowadzała trójpodział władzy,

- dawała ograniczone prawa obywatelskie mieszczanom, a chłopów brała ,, pod opiekę państwa”.

Jak możemy uczcić to Święto w warunkach pandemii koronawirusa?

Proponujemy:

1. Wywieś flagę biało-czerwoną na swojej posesji,

2. Załóż odświętny strój – chwilowo odłóż dresy, legginsy i podkoszulki,

3. Znajdź chwilę na wspólne zaśpiewanie piosenki ,,Majowa  Jutrzenka”:

4. Jeśli jesteś osobą wierzącą, to pomódl się za Ojczyznę i weź udział w transmisji online Mszy Świętej 3 maja

5. Jeśli lubisz historię,  możesz:

• Zeszpół Szkół w Teresinie zaprasza absolwentów szkół podstawowych

• Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego zaprasza absolwentów szkół podstawowych do podjęcia nauki na kierunkach:

• Technik Mechanik
            • Technik Logistyk
            • Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki
            • Technik Mechanik Lotniczy
            • Technik Elektroenergetyk Transportu Szynowego
            • Kierowca Mechanik
            • Mechanik/Ślusarz
          • Zespół Szkół nr 3 w Wiskitkach zaprasza absolwentów szkół podstawowych

• UWAGA

• W związku ze zmianą terminu egzaminu klasy ósmej informujemy, że zajęcia lekcyjne online w dniach 21-23 kwietnia odbywają się zgodnie z planem. Nie są to dni wolne od zajęć dydaktycznych.

• Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

• 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

Papierowe żonkile to symbol pamięci o pomordowanych w czasie powstania w getcie.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Uczniowie klasy 2b pięknie uczcili pamięć o bohaterach- powstańcach.

Zachęcamy do złożenia własnego żonkila:

szablon_instrukcja_pl_0.zip

• OGÓLNOPOLSKA AKCJA- KARTKA DLA MEDYKA

• Nasza szkoła wzięła udział w akcji pt. „Kartka dla medyka”. Akcja polegała na narysowaniu, namalowaniu, czy stworzeniu kartki/rysunku z życzeniami i podziękowaniami dla medyka. To nasza symboliczna forma podziękowania dla wszystkich pracowników służby ochrony zdrowia na świecie i w Polsce, którzy każdego dnia ryzykują swoim zdrowiem, by walczyć o nasze.

Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom klasy 2b, którzy bardzo chętnie wzięli udział w akcji, za przesłane przepiękne kartki - Wasze serca są WIELKIE!

Zachęcamy dzieci i młodzież do wzięcia udziału w akcji.

• Wyniki konkursu plastycznego

• Miło nam poinformować, że uczennica klasy 2b, Blanka Kubińska zajęła II miejsce w konkursie plastycznym pt. „Wiosna”. Konkurs został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Żyrardowie.

Laureatce serdecznie gratulujemy!

• Książki, które warto przeczytać

• Dla klas I-III:

Martin Widmark "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai"

Grzegorz Kasdepke "Nowe przygody detektywa Pozytywki"

Łukasz Wierzbicki "Afryka Kazika"

Andrzej Maleszka "Magiczne drzewo"

Zbigniew Nienacki "Pan samochodzik"

"Nela mała reporterka"

Życzę miłej lektury i samych pozytywnych wrażeń- Wasz Bibliotekarz