Nasza trzydniowa wycieczka rozpoczęła się wczesnym rankiem, o godzinie 6:45. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Kraków, gdzie zwiedziliśmy dziedziniec zamkowy, Bramę Floriańską, Planty, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego i Sukiennice. Po zwiedzaniu udaliśmy się do Zakopanego, gdzie zjedliśmy obiadokolację i spędziliśmy noc. Drugiego dnia, po śniadaniu, udaliśmy się z przewodnikiem na pieszą wędrówkę Doliną Strążyską. Następnie wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy piękną panoramę Tatr. Po zjeździe wyciągiem spacerowaliśmy ulicą Krupówki, gdzie był czas na zakup pamiątek. Dzień zakończyliśmy obiadokolacją i noclegiem. Trzeciego dnia po śniadaniu i spakowaniu prowiantu na drogę powrotną udaliśmy się do Sromowiec Niżnych. Tam czekała na nas atrakcja – rafting pontonowy na rzece Dunajec. Spływ trwał około 2–2,5 godziny, a nad bezpieczeństwem czuwał instruktor. Uczestnicy byli wyposażeni w kaski i kamizelki ratunkowe. Zakończenie spływu miało miejsce w Krościenku. Po wszystkim wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Relacja z wycieczki trzydniowej do Zakopanego
- 27
Dzień Psa Przewodnika
Klasa II A ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach miała ogromną przyjemność świętować Międzynarodowy Dzień Psa Przewodnika spacerując po Wiskitkach z…labradorem Arbuzem i przedstawicielkami Fundacji Vis Maior Pies Przewodnik.
Arbuz towyszkolony do pracy z osobą z dysfunkcją wzrokupies przewodnik. O jego przygotowaniu do pracy w tym charakterze opowiedziały Anna Żarska oraz Anna Łuczak trenerki takich psów z Fundacji Vis Maior Pies Przewodnik.
Uczniowie, podczas spotkania dowiedzieli się, że proces szkolenia psa, który pomaga niewidomym swobodnie poruszać się w przestrzeni publicznej, trwa dwa lata. Otrzymali również kilka wskazówek na wypadek spotkania osoby niewidomej poruszającej się z pomocą specjalnie oznaczonego czworonoga- na pewno zapamiętają najważniejszą z nich: taki pies może z osobą z niepełnosprawnością wejść wszędzie i nie wolno mu przeszkadzać!
Po krótkiej pogadance drugoklasiści, na czele z Arbuzem i Anną Łuczak, wybrali się na spacer po Wiskitkach. Śmiemy twierdzić, że była to jedna z najbardziej pouczających przechadzek po naszym mieście – uczniowie na własne oczy ujrzeli wysokie umiejętności Arbuza. Umiejętności, które na pewno ułatwią sprawne poruszanie się, dadzą poczucie bezpieczeństwa oraz zapewnią wsparcie w codziennym życiu osobie, której nasz czworonożny gość zostanie przekazany. Dzieci w trakcie tego niecodziennego spotkania słusznie zauważyły, że taki pies tnie tylko oczy opiekuna z niepełnosprawnością, ale też nieoceniony przyjaciel.
Bardzo dziękujemy za wizytę i pouczającą lekcje!
6
Archiwum Aktualności