• Powiatowe Zawody Lekkoatletyczne w Osuchowie

     • 18 maja uczniowie naszej szkoły brali udział w zawodach sportowych w Osuchowie. Startowali w kilku konkurencjach: biegi na 100m, 200m i 600m, sztafeta 4x100m, sztafeta olimpijska, skok w dal, skok wzwyż oraz pchnięcie kulą - wszystko z podziałem na płeć - oddzielnie dziewczynki i chłopcy. Przy tak pięknej  pogodzie sportowcy dawali z siebie 100% normy. Wysiłek i sportowy duch się opłaciły, bo młodzież wróciła do szkoły ze zdobytymi medalami, błyszczącymi dumnie na piersiach.

       

      Dziewczęta sztafeta 4 x100 1 miejsce: Maja Langa, Gabrysia Konarska, Julia Florczak, Laura Małecka

       

      Chłopcy sztafeta 4x100 1 miejsce: Mateusz Dukaczewski, Michał Koczara, Adrian Bodych, Krystian Kokosiński

       

      Chłopcy sztafeta olimpijska 3 miejsce: Ivo Borowiecki, Maksymilian Czarnecki, Hubert Sekulski, Igor Leśniewicz

       

      Dziewczęta sztafeta olimpijska 3 miejsceDaria Materska, Dominika Bartosiewicz, Karolina Wojdalska, Julia Kwiatkowska

       

      Bieg na 100m: Maja Langa 1 miejsce

                              Gabrysia Konarska 2 miejsce

      Bieg na 600m: Natalia Bartosiewicz 3 miejsce

      Skoko w dal:    Ciećwierz Wiktoria 1 miejsce

                               Karolina Wojdalska 3 miejsce

      Skok wzwyż:    Julia Florczak 2 miejsce

                               Kwiatkwska Julia 3 miejsce

      Pchnięcie kula: Wiktoria Szymańczak 3 miejsce

       

      Bieg na 100m:  Bodych Adrian 2 miejsce

      Bieg na 200m:  Kokosiński Krystian 3 miejsce

      Skok w dal:       Sekulski Hubert 3 miejsce

       

      Liczne grono naszych sportowców będzie reprezentowało naszą szkołę na Międzypowiatowych Zawodach w Pruszkowie.

      Wszystkim uczniom, którzy dzielnie reprezentowali szkołę w zawodach i wspólnymi siłami przyczynili się do zwycięstwa serdecznie gratulujemy i niecierpliwie czekamy na kolejne sportowe spotkanie.

     • Majowa łąka

     • „Cała zielona w barwne punkciki

      a nad nią śpiew skowronka

      Tam wyruszamy zbierać kwiatki

      bo to jest właśnie – łąka.”

      Uczniowie kl. 2b przez kilka lekcji poznawali najczęściej spotykane gatunki roślin i zwierząt żyjących na łące. Dużo rozmawialiśmy także o zgubnych skutkach wypalania traw, które są domem dla wielu organizmów żywych. Po realizacji tematów na temat "Ekosystem - łąka" dzieci wykonały piękne i pomysłowe prace „Majowa łąka”, wykorzystując różnorodne techniki.

       

     • Wycieczka do Wrocławia

     • W dniach 11.05- 13.05 2022 roku w ramach projektu "Poznaj Polskę"  odbyła się wycieczka do Wrocławia. Dzięki projektowi uczniowie naszej szkoły mogli wypocząć  i zwiedzić miasto.

      Po przyjeździe i zakwaterowaniu, ruszyliśmy na Plac Grunwaldzki, gdzie podziwialiśmy nowoczesną architekturę budynków Politechniki Wrocławskiej oraz najsłynniejszy most Wrocławia – Most Grunwaldzki. Należy tu nadmienić, że w tym mieście jest ponad 100 mostów i ponad 33 kładki dla pieszych. Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Etnograficznego. Podziwialiśmy skarby średzkie: piękną koronę ze złota, wielką i śliczną zaponę – też złotą, złote zawieszki oraz wiele złotych monet. Widzieliśmy rzeźby i obrazy, w tym ten największy w tym muzeum – obraz Jana Matejki pt. ”Śluby Jana Kazimierza” oraz portret „patrzącego” mężczyzny. Widzieliśmy też wiele rzeźb. To była bardzo pouczająca lekcja.

      Ciekawostką  było  Hydropolis- miejsce, gdzie wyjaśnione są wszelkie tajniki związane z wodą. Tutaj wszyscy zaznali niezwykłej kąpieli pod ścianą wodną. 

      Następny dzień poświęcony był na zwiedzanie najciekawszych atrakcji miasta. Zaczęliśmy od podziwiania Rotundy Panoramy Racławickiej, a potem ruszyliśmy na nadbrzeże Odry. Przez Most Pokoju przeszliśmy na Ostrów Tumski, gdzie znajdują się pałace Kurii wrocławskiej i Katedra Św. Jana Chrzciciela. Byliśmy zachwyceni odrestaurowanym za 80 mln złotych pałacem biskupim ( elewacja i dachówki z białego piaskowca). Po przejściu przez Most Zakochanych ruszyliśmy na przystań. Z perspektywy rzeki mogliśmy zobaczyć inny Wrocław, było to niebywałe przeżycie, tym bardziej, że mogliśmy podziwiać jeden z dwóch istniejących w Polsce, dom na wodzie. Kręte uliczki doprowadziły nas do kawiarni Artystycznej, gdzie dawniej mieściło się jedno z najstarszych więzieni w Polsce. Miejsce to słynie z tego, że więźniem był tu Wit Stwosz- twórca ołtarza w kościele Mariackim w Krakowie.

      Ciekawym miejscem na Rynku są Jatki, gdzie znajdują się jedyne na świecie rzeźby poświęcone zwierzętom rzeźnym.

      Obejrzeliśmy fasadę kościoła Św. Elżbiety i stanęliśmy przed najsłynniejszymi we Wrocławiu kamieniczkami - Jaś i Małgosia. Domki te od wieków stoją na Rynku „trzymając  się za ręce”.

      Duże wrażenie wywarł na nas Ratusz, który ze względu na swoje piękno dzierży palmę pierwszeństwa w Europie.

      Mieliśmy okazję również odbyć lekcję przyrody w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego, który jest najstarszym i największym tego typu muzeum w kraju. Istnieje od 1814 r. a w swoich kolekcjach posiada wiele unikatowych okazów zwierząt wymarłych i rzadkich.

      Na rynku „spotkaliśmy” najwięcej krasnoludków wrocławskich, trzeba zaznaczyć, że każdy z uczestników miał znaleźć po drodze wszystkie krasnoludki.

       

      Naszą wycieczkę zakończyliśmy w piątek. Zdrowych i wypoczętych uczestników wycieczki odebrali  Rodzice.

      Należy podkreślić, że wszyscy nasi uczniowie podczas wycieczki wykazali się wielkim zdyscyplinowaniem, byli chwaleni przez personel hotelowy za grzeczność i kulturę, co my- opiekunowie odbieraliśmy z wielką dumą.

       

      Dzień 1

      Dzień 2

      Dzień 3

     • Spotkanie z pisarką Barbarą Szelągowską

     • Dnia 11 maja w Bibliotece Gminnej odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Szelągowską”. Wzięły w nim udział dzieci z klas młodszych SP w Wiskitkach.

      Spotkanie rozpoczęło się od zagadki wierszowej, podczas której dzieci zgadywały kim są: pisarz, poeta i ilustrator. Wątpliwość skąd się biorą kartki do książek również została rozwiana. Dzieci dowiedziały się o pochodzeniu postaci stonogi Jadzi z serii książek Barbary Szelągowskiej. W trakcie zabawy uczestnicy zapoznali się z zasadami dobrego wychowania i najlepszymi praktykami. Wszyscy uczestnicy od dzisiaj już wiedzą, jak dbać o książki!  Niesamowitą atrakcją dla dzieci była 3-metrowa pluszowa stonoga.

     • Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów już za nami

     • 9 i 10 maja odbył się pierwszy prawdziwy egzamin naszych młodszych uczniów – Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów. W teście wzięło udział 33 uczniów . Test Umiejętności Trzecioklasisty przygotowało wydawnictwo Nowa Era. Tegoroczny test składał się z 2 części : języka polskiego i matematyki. Były zadania zamknięte i otwarte. Uczniowie musieli wykazać się wiadomościami i umiejętnościami zdobywanymi przez trzy lata nauki w szkole podstawowej.

     • Święto Konstytucji 3 Maja

     • 3 maja bieżącego roku obchodzimy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      Konstytucję 3 Maja uchwalono 3 maja 1791 roku. Miała ona regulować ustrój prawny państwa. Wprowadziła zrównanie mieszczan i szlachty oraz otoczyła chłopów ochroną państwa, znosiła liberum veto i wolną elekcję. Polska Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie  i drugą na świecie, zaraz po amerykańskiej z 1787 roku. Dzień 3 maja został uznany za święto już 5 maja 1791 roku.

      Tamte dni to pożółkłe, ale bezcenne karty historii pisane także z myślą o nas. Karty stare, ale żywe, bo nie można o nich zapomnieć, bo to one swoim kolorytem zabarwiły teraźniejszość, odsłaniając słońce z chmur, zostawiły blask tamtych dni.

      Konstytucja 3 Maja obowiązywała zaledwie 15 miesięcy. Zapoczątkowała reformę ustroju, ale nigdy nie została w pełni wprowadzona w życie, a mimo to przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.

      Dzieło Konstytucji 3 Maja zostało udaremnione. Nastąpiły rządy targowiczan – prześladowanie reformatorów i ich zwolenników. Wielu patriotów musiało uciekać z kraju. Konsekwencją przegranej Polaków był II rozbiór Polski w 1793 roku, a następnie w 1795 roku III rozbiór, który zlikwidował niepodległe państwo polskie na 123 lata.

      • Po odzyskaniu niepodległości rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą z 29 kwietnia 1919 roku.
      • Święto zniosły władze komunistyczne w 1951 roku. Powróciło do kalendarza świąt państwowych 6 kwietnia 1990 roku.
      • Dzień 3 maja jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

      Aktualnie obowiązuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej  z  dnia 2 kwietnia 1997 roku.

     • Komunikat

     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

      już dziś rozpoczyna się tradycyjna „majówka”. Zadbajmy o swoją kondycję, korzystajmy z pierwszych promieni wiosennego słońca, wsłuchajmy się w śpiew ptaków i wypoczywajmy. 

      Dopełnieniem naszego odpoczynku niech będzie udział w uroczystościach z okazji Święta Pracy oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Do szkoły wracamy w środę – 4 maja.

      Pozdrawiam serdecznie Renata Budecka – dyrektor szkoły

     • Dzień Ziemi

     • W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. 51 lat temu w roku 1970 po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi. Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych, gdzie rodził się oddolny ruch ekologiczny. 22 kwietnia tysiące szkół i uniwersytetów zorganizowało masowe protesty przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. W roku 1990 ideę świętowania Dnia Ziemi podjęto w ponad 140 krajach na świecie, także w Polsce.

      Tego dnia wszyscy uczniowie do szkoły przyszli ubrani na zielono. W naszej szkole obchodzony był nie jeden dzień, a cały tydzień ekologiczny. W ciągu tego czasu uczniowie wykonali plakaty, recyklingową zabawkę oraz pisali wiersze o tematyce ekologicznej. Całość została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski przy współpracy z opiekunami projektu "W zdrowym ciele, zdrowy duch".

      Mamy nadzieję, że wykonana praca zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.

     • Konkurs Poetycki

     • REGULAMIN

      SZKOLNEGO RODZINNEGO KONKURSU POETYCKIEGO

          DLA UCZNIÓW KL. I – VIII

       

      Organizator konkursu:

      Ewa Bogucka – nauczyciel bibliotekarz

                                                                   

      Cele konkursu:

      1. Rozbudzanie wrażliwości i aktywności twórczej w dziedzinie poezji.
      2. Rozwijanie umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji w formie artystycznej.
      3. Stworzenie możliwości własnych dokonań twórczych.
      4. Doskonalenie umiejętności językowych.
      5. Zachęcanie Rodziców do wspólnej pracy z dzieckiem.

       

      Uczestnicy:

      Konkurs adresowany jest do chętnych uczniów z klas I – VIII

      oraz ich Rodziców.

       

      Warunki uczestnictwa:

      1. Chętni uczniowie piszą wspólnie z Rodziną wiersz na jeden z czterech  tematów do wyboru:

      „Przyjaźń -  niejedno ma imię ”,

      „Moje ulubione zwierzę”,

      „Przyroda moim domem”.

      2. Wiersz ma być zbudowany następująco:

      Przynajmniej dwie zwrotki, w każdej z nich po cztery wersy.

      3. Wiersz można napisać na estetycznej kartce dowolnego formatu i podpisaną na odwrocie kartkę przynieść do biblioteki szkolnej.

      4. Można także przesłać wiersz na adres e – mail: biblioteka.spwiskitki@wp.pl.

      5. Prace zostaną ocenione przez Komisję.

      6. Kryteria oceny prac:

      • zgodność z tematem;
      • pomysłowość i oryginalność;
      • estetyka wykonania.

      7. Autorzy najładniejszych wierszy zostaną nagrodzeni.

      8. O terminie rozstrzygnięcia konkursu oraz wręczenia nagród zwycięzcy

          zostaną poinformowani przez nauczyciela bibliotekarza.

       

       Termin konkursu:

      Konkurs będzie trwał od 25 kwietnia do 16 maja 2022 r.

     • Wyjazd na przedstawienie teatralne pt. „Jaś i Małgosia”

     • Dnia 22 kwietnia 2022 roku  uczniowie klasy II b mieli okazję obejrzeć baśń pt. „Jaś i Małgosia” w Centrum Kultury w Żyrardowie w wykonaniu In Art - Teatr Edukacji Wrocław.

      Jaś i Małgosia zabrali małych widzów do zagadkowego lasu, w którym odkryli pyszną chatkę z pierników i jej sprytną właścicielkę – Babę Jagę. Kolorowa scenografia,  wspaniałe stroje oraz pełna niespodzianek akcja przyciągnęły uwagę naszych dzieci. Historia o przygodach zagubionego w lesie rodzeństwa, wystawionego na wiele prób, które wpadło w ręce Czarownicy, skończyła się szczęśliwie. Ukazała dzieciom jak  dobro wygrywa ze złem i jest nagradzane. Odwaga, zaradność i pomysłowość Jasia i Małgosi dodały dzieciom otuchy i wiary we własne siły. 

      Podczas przedstawienia teatralnego uczniom dopisywał dobry humor. Było słychać śmiech i gromkie brawa, jako aplauz dla aktorów, którzy świetnie wcielili się w dobre, jak i te złe postaci: Małgosi, Jasia, drwala, macochy czy kota i słynnej Baby Jagi.

     • KLASOWE SPOTKANIE WIELKANOCNE

     • Dzisiaj ostatni dzień przed przerwą świąteczną uczniowie 2a spędzili na przygotowaniu zdrowych wiosennych kanapek oraz podzielili się jajkiem. Najwięcej frajdy bylo jednak przy wykonaniu pisanek.

      Wielkanocne spotkanie w 6b

     • Wielkanocne koszyczki

     • 13 kwietnia uczniowie klasy 2a tworzyli piękne koszyczki wielkanocne, w których znalazły się piękne pisanki wykonane przez dzieci. W klasie podczas pracy panowała atmosfera Świąt Wielkanocnych, uczniowie złożyli sobie życzenia.

     • Akcja " ku pokrzepieniu serc"

     • Podczas gdy punkty zbiórek zalewane są ogromną ilością darów rzeczowych, to pamiętajmy, że pomagać można też w inny sposób. Wystarczy poświęcić odrobinę czasu i refleksji, aby stworzyć kartkę albo laurkę, która następnie zostanie umieszczona w paczce dla ukraińskiego żołnierza. 

      Od początku kwietnia nasza szkoła uczestniczyła w akcji  "ku pokrzepieniu serc". Celem jej było przygotowanie jak największej liczby kartek wielkanocnych z życzeniami świątecznymi, wierszem lub innym tekstem skierowanym do żołnierzy ukraińskich. Otrzymaliśmy wiele pięknych prac, które trafią do organizatora akcji – Fundacji Mam Marzenie. 

      Wszystkim uczniom dziękujemy bardzo za zaangażowanie i udział w akcji!

       

     • Przygotowania klasy 2 B do Świąt Wielkanocnych

     • Wielkanoc to jedne z najstarszych i najważniejszych świąt, głęboko osadzonych w polskiej kulturze. Są to święta, z którymi związana jest największa ilość zwyczajów i tradycji. Jest to malowanie jajek,  dzielenie się jajkiem, święconka, śniadanie wielkanocne, śmigus – dyngus. Do świąt przygotowujemy się nie tylko w domu, ale również w naszej  szkole. Klasa 2 B  miała zajęcia tematyczne dzięki, którym dzieci poznawały tradycje i zwyczaje świąteczne. Uczniowie przygotowali różnorodne ozdoby związane ze świętami wielkanocnymi: w przygotowanych słojach zasiali owies i wykonali obrazki na półtnie z matywem światecznym. Zapraszamy do obejrzenia poniższych zdjęć.

     • Wiosenne powroty

     • Bocian biały to ukochany ptak Polaków, symbol szczęścia, nieodłączny element rodzimego krajobrazu. W tym roku wiosna nadchodzi powoli, wszystko budzi się do życia. A jak wszyscy wiemy, przylot bocianów jest zwiastunem nadchodzącej wiosny. Dlatego naszym kolejnym pomysłem na pracę plastyczną w klasie 2b jest bocian.

     • REKRUTACJA 2022/2023

     • Informujemy, że w myśl harmonogramu naboru na rok szkolny 2022/2023, od 31 marca 2022 roku (od godz. 14.00) do 8 kwietnia 2022 roku rodzice przyjętego dziecka  do klasy pierwszej, mają obowiązek potwierdzenia woli przyjęcia dziecka w postaci pisemnego oświadczenia (wzór znajduje się na stronie internetowej szkoły).

      Potwierdzenie woli można złożyć w sekretariacie szkoły osobiście bądź drogą elektroniczną na adres: sekretariat@spwiskitki.pl

      Lista dzieci przjętych do klasy pierwszej znajduje się w zakładce "Uczniowie i rodzice"

     • Zdrowo, smacznie, kolorowo

     • Wiosna to czas na zdrowe sałatki. Uczniowie klasy 2a własnoręcznie przygotowali pyszną, witaminową ucztę. Co ciekawe dzieci próbowały wszystkiego nawet kukurydzy i jarmużu. Jednak przebojem był miód, który wszystkim smakował.