Wraz z końcem roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu FAIRYTALE na książkę w języku angielskim. Konkurs był skierowany do uczniów klas IV - VIII. Jego założeniem było napisanie krótkiej bajki lub opowieści w języku angielskim. Lecz na tym nie koniec. Trzeba było także wykonać ilustracje, zamieścić rysunki, wycinanki lub kolaże, choć mogły to być gotowe ilustracje ze starych książek i czasopism. Szczególnie rekomendowany był wątek posłużenia się obrazkami z porzuconych publikacji, aby w ten sposób dać im drugie życie i szansę na trwanie w naszej opowieści. Należało sensownie rozmieścić treść bajki/baśni/opowieści (wystarczyło umieścić do trzech zdań na jedną stronę książki i dodać ilustracje), aby układ opracowanej książki stanowił zrównoważoną kompozycję. Uczniowie musieli zdać sobie sprawę, że tworzą unikalny egzemplarz, tzw. One-Off Book.
Konkursowicze podjęli wyzwanie i wykreowali prace, tak jak zakładał regulamin. Chętnych nie brakowało, począwszy od klasy IV, a kończąc na VIII. W ten sposób zaistniały książeczki, książki, księgi, a nawet opasłe woluminy (biorąc pod uwagę ilość ilustracji i materiału, czasem karbowanej tektury). Teksty zostały napisane ręcznie, wykaligrafowane, wydrukowane lub wykreowane w technikach mieszanych.
Zaistniały dwie kategorie konkursowe.
Pierwsza: książka artystyczna z elementami otwieranych okienek w środku/zaopatrzona w bogate ilustracje z ciekawymi baśniami/opowieściami.
Druga: książka klasyczna z dominującą narracją, lecz jednocześnie zaopatrzona w autorskie ilustracje.
Podsumujmy najpierw kategorię książki artystycznej:
PIERWSZE MIEJSCE zdobyli ex-aequo– Franciszek Jagiełło, The Story of Smaug oraz Gabrysia Gipsiak, Gabrysia’s Childhood.
Zdecydowała tutaj kunsztowna szata zdobiąca napisane słowa, a także rodzaj interakcji materiału graficznego i układ książki. Franciszek Jagiełło napisał swoistą monografię fantasy o smoku zwanym Smaug, którego znamy z książki i filmu „Hobbit”. Z kolei książka Gabrysi Gipsiak zawiera wątek autobiograficzny i jest podróżą przez dzieciństwo.
DRUGIE MIEJSCE zdobyli ex-aequo – Oskar Trzciński, The Beloved Dr Alex oraz Jagoda Domańska, The Cupcake Baking Machine.
Oskar Trzciński napisał książeczkę o słoniu, który jest lekarzem. Ilustracje stanowią kompilację z innych książek. Z kolei książka Jagody Domańskiej jest starannie wykaligrafowana i ilustrowana. Opowiada o fantastycznej maszynie produkującej babeczki.
TRZECIE MIEJSCE zdobyła - Zuzanna Drzewiecka, The Computer World. Jest to opowieść o chłopcu, który lubił zabawki, ale dał się wciągnąć w gry komputerowe. Powiem tylko tyle, że opowieść kończy się happy endem.
Podsumujmy teraz kategorię książki klasycznej:
PIERWSZE MIEJSCE zdobyły ex-aequo – Magdalena Reczycka, Our Last Evening in Paris oraz Zuzanna Rosłaniec, The Darker Side of Light.
Książka Magdy Reczyckiej jest romantyczną opowieścią o Alexandrze, który przybył do Paryża.
Zuzia Rosłaniec napisała opowieść dla młodzieży, która już ma swoją kontynuację i jest utrzymana w stylu fantasy.
DRUGIE MIEJSCE zdobyła - Milena Olesińska, Diamonds. The Origins. Książka jest typową opowieścią fantasy i bardzo dobrze się zapowiada.
TRZECIE MIEJSCE zdobyła – Anna Wolniewicz, My Best Friend, Dog.
Ania Wolniewicz napisała opowieść o wzruszających losach najlepszego przyjaciela człowieka, jakim jest pies.
Lista uczestników konkursu zasługująca na wyróżnienie:
Emil Szczypta, Gabriela Darnowska, Bartosz Grochowski, Maja Miastowska, Maja Langa, Blanka Kubińska, Jakub Bodych, Roksana Bąk, Angelika Multan, Patrycja Konarska, Wiktoria Konarska, Ada Antończyk, Igor Stolarek, Iwo Borowiecki, Roksana Czekaj, Wiktoria Szymańska, Julia Florczak, Iga Szczepańska, Wiktoria Popłońska, Julia Kowalczyk oraz Daria Sosnowska.
Apetyty na opowieści, opowiastki i tworzenie własnych książek zostały rozbudzone. Szczególnie zaskoczył mnie fakt, że ktoś przyniósł książeczkę pod tytułem „Mermaid” i ją po prostu zostawił (korzystając z zamieszania podczas przerwy). Do tej pory nie wiem, kto jest autorem książki o syrence. Być może teraz, gdy dowie się, że każda praca została nagrodzona, wreszcie się ujawni. Bardzo na to liczę. I chociaż nie ma nic lepszego niż tajemnicze zakończenie konkursu szkolnego, to nagroda się należy.
Podsumowanie konkursu będzie dodatkowo opisane w Życiu Żyrardowa w dniu 5 lipca 2022 roku.
Wojciech A. Maślarz