• Powiatowe Zawody Lekkoatletyczne w Osuchowie

     • 18 maja uczniowie naszej szkoły brali udział w zawodach sportowych w Osuchowie. Startowali w kilku konkurencjach: biegi na 100m, 200m i 600m, sztafeta 4x100m, sztafeta olimpijska, skok w dal, skok wzwyż oraz pchnięcie kulą - wszystko z podziałem na płeć - oddzielnie dziewczynki i chłopcy. Przy tak pięknej  pogodzie sportowcy dawali z siebie 100% normy. Wysiłek i sportowy duch się opłaciły, bo młodzież wróciła do szkoły ze zdobytymi medalami, błyszczącymi dumnie na piersiach.

       

      Dziewczęta sztafeta 4 x100 1 miejsce: Maja Langa, Gabrysia Konarska, Julia Florczak, Laura Małecka

       

      Chłopcy sztafeta 4x100 1 miejsce: Mateusz Dukaczewski, Michał Koczara, Adrian Bodych, Krystian Kokosiński

       

      Chłopcy sztafeta olimpijska 3 miejsce: Ivo Borowiecki, Maksymilian Czarnecki, Hubert Sekulski, Igor Leśniewicz

       

      Dziewczęta sztafeta olimpijska 3 miejsceDaria Materska, Dominika Bartosiewicz, Karolina Wojdalska, Julia Kwiatkowska

       

      Bieg na 100m: Maja Langa 1 miejsce

                              Gabrysia Konarska 2 miejsce

      Bieg na 600m: Natalia Bartosiewicz 3 miejsce

      Skoko w dal:    Ciećwierz Wiktoria 1 miejsce

                               Karolina Wojdalska 3 miejsce

      Skok wzwyż:    Julia Florczak 2 miejsce

                               Kwiatkwska Julia 3 miejsce

      Pchnięcie kula: Wiktoria Szymańczak 3 miejsce

       

      Bieg na 100m:  Bodych Adrian 2 miejsce

      Bieg na 200m:  Kokosiński Krystian 3 miejsce

      Skok w dal:       Sekulski Hubert 3 miejsce

       

      Liczne grono naszych sportowców będzie reprezentowało naszą szkołę na Międzypowiatowych Zawodach w Pruszkowie.

      Wszystkim uczniom, którzy dzielnie reprezentowali szkołę w zawodach i wspólnymi siłami przyczynili się do zwycięstwa serdecznie gratulujemy i niecierpliwie czekamy na kolejne sportowe spotkanie.

     • Majowa łąka

     • „Cała zielona w barwne punkciki

      a nad nią śpiew skowronka

      Tam wyruszamy zbierać kwiatki

      bo to jest właśnie – łąka.”

      Uczniowie kl. 2b przez kilka lekcji poznawali najczęściej spotykane gatunki roślin i zwierząt żyjących na łące. Dużo rozmawialiśmy także o zgubnych skutkach wypalania traw, które są domem dla wielu organizmów żywych. Po realizacji tematów na temat "Ekosystem - łąka" dzieci wykonały piękne i pomysłowe prace „Majowa łąka”, wykorzystując różnorodne techniki.

       

     • Wycieczka do Wrocławia

     • W dniach 11.05- 13.05 2022 roku w ramach projektu "Poznaj Polskę"  odbyła się wycieczka do Wrocławia. Dzięki projektowi uczniowie naszej szkoły mogli wypocząć  i zwiedzić miasto.

      Po przyjeździe i zakwaterowaniu, ruszyliśmy na Plac Grunwaldzki, gdzie podziwialiśmy nowoczesną architekturę budynków Politechniki Wrocławskiej oraz najsłynniejszy most Wrocławia – Most Grunwaldzki. Należy tu nadmienić, że w tym mieście jest ponad 100 mostów i ponad 33 kładki dla pieszych. Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Etnograficznego. Podziwialiśmy skarby średzkie: piękną koronę ze złota, wielką i śliczną zaponę – też złotą, złote zawieszki oraz wiele złotych monet. Widzieliśmy rzeźby i obrazy, w tym ten największy w tym muzeum – obraz Jana Matejki pt. ”Śluby Jana Kazimierza” oraz portret „patrzącego” mężczyzny. Widzieliśmy też wiele rzeźb. To była bardzo pouczająca lekcja.

      Ciekawostką  było  Hydropolis- miejsce, gdzie wyjaśnione są wszelkie tajniki związane z wodą. Tutaj wszyscy zaznali niezwykłej kąpieli pod ścianą wodną. 

      Następny dzień poświęcony był na zwiedzanie najciekawszych atrakcji miasta. Zaczęliśmy od podziwiania Rotundy Panoramy Racławickiej, a potem ruszyliśmy na nadbrzeże Odry. Przez Most Pokoju przeszliśmy na Ostrów Tumski, gdzie znajdują się pałace Kurii wrocławskiej i Katedra Św. Jana Chrzciciela. Byliśmy zachwyceni odrestaurowanym za 80 mln złotych pałacem biskupim ( elewacja i dachówki z białego piaskowca). Po przejściu przez Most Zakochanych ruszyliśmy na przystań. Z perspektywy rzeki mogliśmy zobaczyć inny Wrocław, było to niebywałe przeżycie, tym bardziej, że mogliśmy podziwiać jeden z dwóch istniejących w Polsce, dom na wodzie. Kręte uliczki doprowadziły nas do kawiarni Artystycznej, gdzie dawniej mieściło się jedno z najstarszych więzieni w Polsce. Miejsce to słynie z tego, że więźniem był tu Wit Stwosz- twórca ołtarza w kościele Mariackim w Krakowie.

      Ciekawym miejscem na Rynku są Jatki, gdzie znajdują się jedyne na świecie rzeźby poświęcone zwierzętom rzeźnym.

      Obejrzeliśmy fasadę kościoła Św. Elżbiety i stanęliśmy przed najsłynniejszymi we Wrocławiu kamieniczkami - Jaś i Małgosia. Domki te od wieków stoją na Rynku „trzymając  się za ręce”.

      Duże wrażenie wywarł na nas Ratusz, który ze względu na swoje piękno dzierży palmę pierwszeństwa w Europie.

      Mieliśmy okazję również odbyć lekcję przyrody w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego, który jest najstarszym i największym tego typu muzeum w kraju. Istnieje od 1814 r. a w swoich kolekcjach posiada wiele unikatowych okazów zwierząt wymarłych i rzadkich.

      Na rynku „spotkaliśmy” najwięcej krasnoludków wrocławskich, trzeba zaznaczyć, że każdy z uczestników miał znaleźć po drodze wszystkie krasnoludki.

       

      Naszą wycieczkę zakończyliśmy w piątek. Zdrowych i wypoczętych uczestników wycieczki odebrali  Rodzice.

      Należy podkreślić, że wszyscy nasi uczniowie podczas wycieczki wykazali się wielkim zdyscyplinowaniem, byli chwaleni przez personel hotelowy za grzeczność i kulturę, co my- opiekunowie odbieraliśmy z wielką dumą.

       

      Dzień 1

      Dzień 2

      Dzień 3

     • Spotkanie z pisarką Barbarą Szelągowską

     • Dnia 11 maja w Bibliotece Gminnej odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Szelągowską”. Wzięły w nim udział dzieci z klas młodszych SP w Wiskitkach.

      Spotkanie rozpoczęło się od zagadki wierszowej, podczas której dzieci zgadywały kim są: pisarz, poeta i ilustrator. Wątpliwość skąd się biorą kartki do książek również została rozwiana. Dzieci dowiedziały się o pochodzeniu postaci stonogi Jadzi z serii książek Barbary Szelągowskiej. W trakcie zabawy uczestnicy zapoznali się z zasadami dobrego wychowania i najlepszymi praktykami. Wszyscy uczestnicy od dzisiaj już wiedzą, jak dbać o książki!  Niesamowitą atrakcją dla dzieci była 3-metrowa pluszowa stonoga.

     • Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów już za nami

     • 9 i 10 maja odbył się pierwszy prawdziwy egzamin naszych młodszych uczniów – Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów. W teście wzięło udział 33 uczniów . Test Umiejętności Trzecioklasisty przygotowało wydawnictwo Nowa Era. Tegoroczny test składał się z 2 części : języka polskiego i matematyki. Były zadania zamknięte i otwarte. Uczniowie musieli wykazać się wiadomościami i umiejętnościami zdobywanymi przez trzy lata nauki w szkole podstawowej.

     • Święto Konstytucji 3 Maja

     • 3 maja bieżącego roku obchodzimy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      Konstytucję 3 Maja uchwalono 3 maja 1791 roku. Miała ona regulować ustrój prawny państwa. Wprowadziła zrównanie mieszczan i szlachty oraz otoczyła chłopów ochroną państwa, znosiła liberum veto i wolną elekcję. Polska Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie  i drugą na świecie, zaraz po amerykańskiej z 1787 roku. Dzień 3 maja został uznany za święto już 5 maja 1791 roku.

      Tamte dni to pożółkłe, ale bezcenne karty historii pisane także z myślą o nas. Karty stare, ale żywe, bo nie można o nich zapomnieć, bo to one swoim kolorytem zabarwiły teraźniejszość, odsłaniając słońce z chmur, zostawiły blask tamtych dni.

      Konstytucja 3 Maja obowiązywała zaledwie 15 miesięcy. Zapoczątkowała reformę ustroju, ale nigdy nie została w pełni wprowadzona w życie, a mimo to przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.

      Dzieło Konstytucji 3 Maja zostało udaremnione. Nastąpiły rządy targowiczan – prześladowanie reformatorów i ich zwolenników. Wielu patriotów musiało uciekać z kraju. Konsekwencją przegranej Polaków był II rozbiór Polski w 1793 roku, a następnie w 1795 roku III rozbiór, który zlikwidował niepodległe państwo polskie na 123 lata.

      • Po odzyskaniu niepodległości rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą z 29 kwietnia 1919 roku.
      • Święto zniosły władze komunistyczne w 1951 roku. Powróciło do kalendarza świąt państwowych 6 kwietnia 1990 roku.
      • Dzień 3 maja jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

      Aktualnie obowiązuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej  z  dnia 2 kwietnia 1997 roku.