• Zawody LZS w Wiskitkach

     • We wtorek 31 maja 2022r.  reprezentacja naszej szkoły wystąpiła w miedzyszkolnych zawodach  w piłce nożnej. Zawody zostały rozegrane na stadionie w Wiskitkach. W turnieju "Piłkarska Kadra Czeka" nasi chłopcy rywalizując ze szkołą z Franciszkowa pokazali się z bardzo dobrej strony i uzyskali wynik 9:0. Nie gorzej poradziły sobie dziewczęta uzyskując wynik 2:2, pokonując w karnych szkołę z Franciszkowa.

       

     • Miedzypowiatowe zawody w Lekkiej Atletyce

     • W kolejnym etapie zawodów w Pruszkowie, tym razem na szczeblu Międzypowiatowy przyniósł nam kolejne zdobycze medalowe:

       

      Sztafeta 4x100m - 3 miejsce

      Michał Koczara, Tobiasz Wiśniewski, Adrian Bodych, Krystian Kokosiński

       

      Skok w dal- 3 miejsce

      Hubert Sękulski 

       

      Hubert będzie reprezentował naszą szkołę  na zawodach wojewódzkich.

      GRATULUJEMY!!!

     • Koncert „W krainie flamenco” z cyklu ”Audycje muzyczne w szkole"

     • 30 maja uczniowie klas I-III oraz IV-VIII uczestniczyli w koncertach zorganizowanych przez Łódzkie Biuro Koncertowe „Wirtuoz”. Wystąpił Kwartet Flamenco, który zaprezentował muzykę i taniec. Uczniowie zapoznali się również z charakterystycznymi instrumentami i akcesoriami stosowanymi we flamenco. Szczególne zainteresowanie wzbudził cajon – drewniany instrument perkusyjny w kształcie skrzyni, na którym wybija się rytm siedząc na nim. Pokaz z udziałem uczniów był hitem koncertu.

     • Bum, bum rurki – lekcja muzyki w klasie 1b

     • Bohaterami zajęć muzycznych w klasie 1b były tuby – lekkie, kolorowe, różnej długości wykonane z plastiku, które po uderzeniu o siebie lub w dowolną inną powierzchnię wydają różne dźwięki. Bum bum rurki to ciekawy instrument muzyczny, który znalazł zastosowanie na lekcjach muzyki w nauczaniu początkowym.  Ich nieskomplikowana budowa i proste zasady użytkowania pozwalają w szybki i interesujący sposób wprowadzić w fascynujący świat muzyki. Udział w zajęciach otwiera dzieci na bezcenny dar, jest nim umiejętność radowania się obcowaniem z muzyką. W końcu na tych niecodziennych instrumentach może zagrać dosłownie każdy, jednocześnie doskonale się przy tym bawiąc. Uderzając tubą można uzyskać dźwięki gamy C-dur. Są doskonałe do nauki rytmu i wygrywania melodii. Dzięki temu nawet nieznające nut dzieci  mogą zagrać większość melodii, kierując się jedynie barwami tub. Z tego względu jest to zarówno wspaniała zabawka edukacyjna, jak i instrument muzyczny, na którym można grać solo lub w zespole, to sprawiło wszystkim największą frajdę. Uczniowie klas 1b przekonali się, że gra na nich to znakomita okazja, by kształtować poczucie rytmu oraz koordynację ruchową.

     • Egzaminy Ósmoklasisty

     • W dniach 24-26 maja odbędzie się egzamin ósmoklasisty.

      Klasy I-VII nie mają w tych dniach zajęć.

      Trzymamy kciuki za naszych najstarszych kolegów!

      Drodzy ósmoklasiści przed Wami wyjątkowy czas.

       Życzymy Wam, aby osiągnięte przez Was wyniki stały się, nie tylko potwierdzeniem rzetelnej wiedzy, jaką zdobyliście, ale pozwoliły Wam przekroczyć kolejny próg w edukacji.

     • XVIII Międzypowiatowy Festiwal Piosenki Międzynarodowej

     • Dzisiaj, 20 maja w Zespole Szkół Publicznych w Międzyborowie odbył się XVIII Międzypowiatowy Festiwal Piosenki Międzynarodowej „Piosenka nie zna granic”. Od początku istnienia tej imprezy nigdy nie brakowało chętnej młodzieży, która chciała zaprezentować swój talent wokalny. Tak też było w tym roku, na scenie w międzyborowskiej szkole wystąpiło ok. 20 wokalistów, śpiewano po angielsku. Naszą szkołę reprezentowały Gabrysia Pacholska w utworze Adel "Rolling in the Deep" i Maja Nikodem w utworze Tom Odell  "Another Love". Obie dziewczynki są uczennicami klasy 6b.

     • SPOTKANIE Z PCHŁĄ SZACHRAJKĄ- WYCIECZKA DO TEATRU W PŁOCKU

     • 19 maja uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w wycieczce do Płocka.  Pierwszym i najważniejszym punktem wyjazdu była wizyta w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Dzieci miały tam przyjemność obejrzeć najnowszy spektakl pt. „Pchła Szachrajka”. Spektakl powstał  na podstawie przezabawnej wierszowanej historyjki mistrza Jana Brzechwy o sprytnej pchełce, która wiecznie wszystkim robiła psikusy. Oszukiwała w kasynie, wyjadała krem z rurek w cukierni, uczyła pewną panią języka pcheł zamiast angielskiego. Rezolutna Szachrajka stale miała głowę pełną pomysłów.  Dużym atutem przedstawienia był kontakt aktorów z publicznością. Podczas wielu scen aktorzy wychodzili pośród dzieci, podawali im ręce, przybijali piątki, głaskali po głowie.  Po spektaklu uczniowie  odwiedzili płockie Zoo. Podczas warsztatów zaprezentowano dzieciom różnorodne gatunki gadów. Dokonano też charakterystyki gromady i przeglądu gadów hodowanych w płockim ZOO. Uczniowie mieli możliwość dotknięcia żywych zwierząt - węża, jaszczurki i żółwia.

     • Powiatowe Zawody Lekkoatletyczne w Osuchowie

     • 18 maja uczniowie naszej szkoły brali udział w zawodach sportowych w Osuchowie. Startowali w kilku konkurencjach: biegi na 100m, 200m i 600m, sztafeta 4x100m, sztafeta olimpijska, skok w dal, skok wzwyż oraz pchnięcie kulą - wszystko z podziałem na płeć - oddzielnie dziewczynki i chłopcy. Przy tak pięknej  pogodzie sportowcy dawali z siebie 100% normy. Wysiłek i sportowy duch się opłaciły, bo młodzież wróciła do szkoły ze zdobytymi medalami, błyszczącymi dumnie na piersiach.

       

      Dziewczęta sztafeta 4 x100 1 miejsce: Maja Langa, Gabrysia Konarska, Julia Florczak, Laura Małecka

       

      Chłopcy sztafeta 4x100 1 miejsce: Mateusz Dukaczewski, Michał Koczara, Adrian Bodych, Krystian Kokosiński

       

      Chłopcy sztafeta olimpijska 3 miejsce: Ivo Borowiecki, Maksymilian Czarnecki, Hubert Sekulski, Igor Leśniewicz

       

      Dziewczęta sztafeta olimpijska 3 miejsceDaria Materska, Dominika Bartosiewicz, Karolina Wojdalska, Julia Kwiatkowska

       

      Bieg na 100m: Maja Langa 1 miejsce

                              Gabrysia Konarska 2 miejsce

      Bieg na 600m: Natalia Bartosiewicz 3 miejsce

      Skoko w dal:    Ciećwierz Wiktoria 1 miejsce

                               Karolina Wojdalska 3 miejsce

      Skok wzwyż:    Julia Florczak 2 miejsce

                               Kwiatkwska Julia 3 miejsce

      Pchnięcie kula: Wiktoria Szymańczak 3 miejsce

       

      Bieg na 100m:  Bodych Adrian 2 miejsce

      Bieg na 200m:  Kokosiński Krystian 3 miejsce

      Skok w dal:       Sekulski Hubert 3 miejsce

       

      Liczne grono naszych sportowców będzie reprezentowało naszą szkołę na Międzypowiatowych Zawodach w Pruszkowie.

      Wszystkim uczniom, którzy dzielnie reprezentowali szkołę w zawodach i wspólnymi siłami przyczynili się do zwycięstwa serdecznie gratulujemy i niecierpliwie czekamy na kolejne sportowe spotkanie.

     • Majowa łąka

     • „Cała zielona w barwne punkciki

      a nad nią śpiew skowronka

      Tam wyruszamy zbierać kwiatki

      bo to jest właśnie – łąka.”

      Uczniowie kl. 2b przez kilka lekcji poznawali najczęściej spotykane gatunki roślin i zwierząt żyjących na łące. Dużo rozmawialiśmy także o zgubnych skutkach wypalania traw, które są domem dla wielu organizmów żywych. Po realizacji tematów na temat "Ekosystem - łąka" dzieci wykonały piękne i pomysłowe prace „Majowa łąka”, wykorzystując różnorodne techniki.

       

     • Wycieczka do Wrocławia

     • W dniach 11.05- 13.05 2022 roku w ramach projektu "Poznaj Polskę"  odbyła się wycieczka do Wrocławia. Dzięki projektowi uczniowie naszej szkoły mogli wypocząć  i zwiedzić miasto.

      Po przyjeździe i zakwaterowaniu, ruszyliśmy na Plac Grunwaldzki, gdzie podziwialiśmy nowoczesną architekturę budynków Politechniki Wrocławskiej oraz najsłynniejszy most Wrocławia – Most Grunwaldzki. Należy tu nadmienić, że w tym mieście jest ponad 100 mostów i ponad 33 kładki dla pieszych. Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Etnograficznego. Podziwialiśmy skarby średzkie: piękną koronę ze złota, wielką i śliczną zaponę – też złotą, złote zawieszki oraz wiele złotych monet. Widzieliśmy rzeźby i obrazy, w tym ten największy w tym muzeum – obraz Jana Matejki pt. ”Śluby Jana Kazimierza” oraz portret „patrzącego” mężczyzny. Widzieliśmy też wiele rzeźb. To była bardzo pouczająca lekcja.

      Ciekawostką  było  Hydropolis- miejsce, gdzie wyjaśnione są wszelkie tajniki związane z wodą. Tutaj wszyscy zaznali niezwykłej kąpieli pod ścianą wodną. 

      Następny dzień poświęcony był na zwiedzanie najciekawszych atrakcji miasta. Zaczęliśmy od podziwiania Rotundy Panoramy Racławickiej, a potem ruszyliśmy na nadbrzeże Odry. Przez Most Pokoju przeszliśmy na Ostrów Tumski, gdzie znajdują się pałace Kurii wrocławskiej i Katedra Św. Jana Chrzciciela. Byliśmy zachwyceni odrestaurowanym za 80 mln złotych pałacem biskupim ( elewacja i dachówki z białego piaskowca). Po przejściu przez Most Zakochanych ruszyliśmy na przystań. Z perspektywy rzeki mogliśmy zobaczyć inny Wrocław, było to niebywałe przeżycie, tym bardziej, że mogliśmy podziwiać jeden z dwóch istniejących w Polsce, dom na wodzie. Kręte uliczki doprowadziły nas do kawiarni Artystycznej, gdzie dawniej mieściło się jedno z najstarszych więzieni w Polsce. Miejsce to słynie z tego, że więźniem był tu Wit Stwosz- twórca ołtarza w kościele Mariackim w Krakowie.

      Ciekawym miejscem na Rynku są Jatki, gdzie znajdują się jedyne na świecie rzeźby poświęcone zwierzętom rzeźnym.

      Obejrzeliśmy fasadę kościoła Św. Elżbiety i stanęliśmy przed najsłynniejszymi we Wrocławiu kamieniczkami - Jaś i Małgosia. Domki te od wieków stoją na Rynku „trzymając  się za ręce”.

      Duże wrażenie wywarł na nas Ratusz, który ze względu na swoje piękno dzierży palmę pierwszeństwa w Europie.

      Mieliśmy okazję również odbyć lekcję przyrody w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego, który jest najstarszym i największym tego typu muzeum w kraju. Istnieje od 1814 r. a w swoich kolekcjach posiada wiele unikatowych okazów zwierząt wymarłych i rzadkich.

      Na rynku „spotkaliśmy” najwięcej krasnoludków wrocławskich, trzeba zaznaczyć, że każdy z uczestników miał znaleźć po drodze wszystkie krasnoludki.

       

      Naszą wycieczkę zakończyliśmy w piątek. Zdrowych i wypoczętych uczestników wycieczki odebrali  Rodzice.

      Należy podkreślić, że wszyscy nasi uczniowie podczas wycieczki wykazali się wielkim zdyscyplinowaniem, byli chwaleni przez personel hotelowy za grzeczność i kulturę, co my- opiekunowie odbieraliśmy z wielką dumą.

       

      Dzień 1

      Dzień 2

      Dzień 3

     • Spotkanie z pisarką Barbarą Szelągowską

     • Dnia 11 maja w Bibliotece Gminnej odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Szelągowską”. Wzięły w nim udział dzieci z klas młodszych SP w Wiskitkach.

      Spotkanie rozpoczęło się od zagadki wierszowej, podczas której dzieci zgadywały kim są: pisarz, poeta i ilustrator. Wątpliwość skąd się biorą kartki do książek również została rozwiana. Dzieci dowiedziały się o pochodzeniu postaci stonogi Jadzi z serii książek Barbary Szelągowskiej. W trakcie zabawy uczestnicy zapoznali się z zasadami dobrego wychowania i najlepszymi praktykami. Wszyscy uczestnicy od dzisiaj już wiedzą, jak dbać o książki!  Niesamowitą atrakcją dla dzieci była 3-metrowa pluszowa stonoga.

     • Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów już za nami

     • 9 i 10 maja odbył się pierwszy prawdziwy egzamin naszych młodszych uczniów – Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów. W teście wzięło udział 33 uczniów . Test Umiejętności Trzecioklasisty przygotowało wydawnictwo Nowa Era. Tegoroczny test składał się z 2 części : języka polskiego i matematyki. Były zadania zamknięte i otwarte. Uczniowie musieli wykazać się wiadomościami i umiejętnościami zdobywanymi przez trzy lata nauki w szkole podstawowej.

     • Święto Konstytucji 3 Maja

     • 3 maja bieżącego roku obchodzimy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      Konstytucję 3 Maja uchwalono 3 maja 1791 roku. Miała ona regulować ustrój prawny państwa. Wprowadziła zrównanie mieszczan i szlachty oraz otoczyła chłopów ochroną państwa, znosiła liberum veto i wolną elekcję. Polska Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie  i drugą na świecie, zaraz po amerykańskiej z 1787 roku. Dzień 3 maja został uznany za święto już 5 maja 1791 roku.

      Tamte dni to pożółkłe, ale bezcenne karty historii pisane także z myślą o nas. Karty stare, ale żywe, bo nie można o nich zapomnieć, bo to one swoim kolorytem zabarwiły teraźniejszość, odsłaniając słońce z chmur, zostawiły blask tamtych dni.

      Konstytucja 3 Maja obowiązywała zaledwie 15 miesięcy. Zapoczątkowała reformę ustroju, ale nigdy nie została w pełni wprowadzona w życie, a mimo to przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.

      Dzieło Konstytucji 3 Maja zostało udaremnione. Nastąpiły rządy targowiczan – prześladowanie reformatorów i ich zwolenników. Wielu patriotów musiało uciekać z kraju. Konsekwencją przegranej Polaków był II rozbiór Polski w 1793 roku, a następnie w 1795 roku III rozbiór, który zlikwidował niepodległe państwo polskie na 123 lata.

      • Po odzyskaniu niepodległości rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą z 29 kwietnia 1919 roku.
      • Święto zniosły władze komunistyczne w 1951 roku. Powróciło do kalendarza świąt państwowych 6 kwietnia 1990 roku.
      • Dzień 3 maja jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

      Aktualnie obowiązuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej  z  dnia 2 kwietnia 1997 roku.