• Konkurs FAIRYTALE został rozstrzygnięty

     • Wraz z końcem roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu FAIRYTALE na książkę w języku angielskim. Konkurs był skierowany do uczniów klas IV - VIII. Jego założeniem było napisanie krótkiej bajki lub opowieści w języku angielskim. Lecz na tym nie koniec. Trzeba było także wykonać ilustracje, zamieścić rysunki, wycinanki lub kolaże, choć mogły to być gotowe ilustracje ze starych książek i czasopism. Szczególnie rekomendowany był wątek posłużenia się obrazkami z porzuconych publikacji, aby w ten sposób dać im drugie życie i szansę na trwanie w naszej opowieści. Należało sensownie rozmieścić treść bajki/baśni/opowieści (wystarczyło umieścić do trzech zdań na jedną stronę książki i dodać ilustracje), aby układ opracowanej książki stanowił zrównoważoną kompozycję. Uczniowie musieli zdać sobie sprawę, że tworzą unikalny egzemplarz, tzw. One-Off Book.

      Konkursowicze podjęli wyzwanie i wykreowali prace, tak jak zakładał regulamin. Chętnych nie brakowało, począwszy od klasy IV, a kończąc na VIII. W ten sposób zaistniały książeczki, książki, księgi, a nawet opasłe woluminy (biorąc pod uwagę ilość ilustracji i materiału, czasem karbowanej tektury). Teksty zostały napisane ręcznie, wykaligrafowane, wydrukowane lub wykreowane w technikach mieszanych.

      Zaistniały dwie kategorie konkursowe.

      Pierwsza: książka artystyczna z elementami otwieranych okienek w środku/zaopatrzona w bogate ilustracje z ciekawymi baśniami/opowieściami.

      Druga: książka klasyczna z dominującą narracją, lecz jednocześnie zaopatrzona w autorskie ilustracje.

      Podsumujmy najpierw kategorię książki artystycznej:

      PIERWSZE MIEJSCE zdobyli ex-aequo– Franciszek Jagiełło, The Story of Smaug oraz Gabrysia Gipsiak, Gabrysia’s Childhood.

      Zdecydowała tutaj kunsztowna szata zdobiąca napisane słowa, a także rodzaj interakcji materiału graficznego i układ książki. Franciszek Jagiełło napisał swoistą monografię fantasy o smoku zwanym Smaug, którego znamy z książki i filmu „Hobbit”. Z kolei książka Gabrysi Gipsiak zawiera wątek autobiograficzny i jest podróżą przez dzieciństwo.

      DRUGIE MIEJSCE zdobyli ex-aequo – Oskar Trzciński, The Beloved Dr Alex oraz Jagoda Domańska, The Cupcake Baking Machine.

      Oskar Trzciński napisał książeczkę o słoniu, który jest lekarzem. Ilustracje stanowią kompilację z innych książek. Z kolei książka Jagody Domańskiej jest starannie wykaligrafowana i ilustrowana. Opowiada o fantastycznej maszynie produkującej babeczki.

      TRZECIE MIEJSCE zdobyła - Zuzanna Drzewiecka, The Computer World. Jest to opowieść o chłopcu, który lubił zabawki, ale dał się wciągnąć w gry komputerowe. Powiem tylko tyle, że opowieść kończy się happy endem.

       

      Podsumujmy teraz kategorię książki klasycznej:

      PIERWSZE MIEJSCE zdobyły ex-aequo – Magdalena Reczycka, Our Last Evening in Paris oraz Zuzanna Rosłaniec, The Darker Side of Light.

      Książka Magdy Reczyckiej jest romantyczną opowieścią o Alexandrze, który przybył do Paryża.

      Zuzia Rosłaniec napisała opowieść dla młodzieży, która już ma swoją kontynuację i jest utrzymana w stylu fantasy.

      DRUGIE MIEJSCE zdobyła - Milena Olesińska, Diamonds. The Origins. Książka jest typową opowieścią fantasy i bardzo dobrze się zapowiada.

      TRZECIE MIEJSCE zdobyła – Anna Wolniewicz, My Best Friend, Dog.

      Ania Wolniewicz napisała opowieść o wzruszających losach najlepszego przyjaciela człowieka, jakim jest pies.

      Lista uczestników konkursu zasługująca na wyróżnienie:

      Emil Szczypta, Gabriela Darnowska, Bartosz Grochowski, Maja Miastowska, Maja Langa, Blanka Kubińska, Jakub Bodych, Roksana Bąk, Angelika Multan, Patrycja Konarska, Wiktoria Konarska, Ada Antończyk, Igor Stolarek, Iwo Borowiecki, Roksana Czekaj, Wiktoria Szymańska, Julia Florczak, Iga Szczepańska, Wiktoria Popłońska, Julia Kowalczyk oraz Daria Sosnowska.

      Apetyty na opowieści, opowiastki i tworzenie własnych książek zostały rozbudzone. Szczególnie zaskoczył mnie fakt, że ktoś przyniósł książeczkę pod tytułem „Mermaid” i ją po prostu zostawił (korzystając z zamieszania podczas przerwy). Do tej pory nie wiem, kto jest autorem książki o syrence. Być może teraz, gdy dowie się, że każda praca została nagrodzona, wreszcie się ujawni. Bardzo na to liczę. I chociaż nie ma nic lepszego niż tajemnicze zakończenie konkursu szkolnego, to nagroda się należy.

      Podsumowanie konkursu będzie dodatkowo opisane w Życiu Żyrardowa w dniu 5 lipca 2022 roku.

      Wojciech A. Maślarz

     • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

     • 24 czerwca odbyła się ostatnia uroczystość szkolna –zakończenie roku szkolnego. Stuprocentowa promocja, świadczy, że każdy uczeń naszej szkoły odniósł sukces na miarę swoich możliwości. Wielu uczniów  otrzymało nagrodę książkową bądź dyplom za aktywna postawę ucznia, udział w konkursach oraz za wzorowe zachowanie. Pamiętaliśmy także o rodzicach, którzy angażowali się społecznie w pracę naszej placówki.

      Absolwentom życzymy szczęścia w nowych szkołach, a wszystkim uczniom wspaniałych i bezpiecznych wakacji!

     • Klasa 3 żegna się z pierwszym etapem edukacji.

     • 24 czerwca 2022 roku odbyło się zakończenie roku szkolnego 2021/2022 i pożegnalne spotkanie uczniów klasy III a i III b, ich rodziców z wychowawczyniami - p. Joanną Milczarek i p. Mirosławą Kłos.  Spotkanie sprawiło wiele radości wszystkim uczestnikom.

      Od września dzieci rozpoczną kolejny etap na drodze rozwoju i edukacji! 

     • Bal Ósmoklasistów czas zacząć!

     • W dniu 22 czerwca 2022r. w naszej szkole odbył się Bal Ósmoklasisty. Po dwóch latach covidowej przerwy gdy organizacja takiej imprezy była niemożliwa ze względu na obostrzenia przepisów sanitarnych, udało się zorganizować taką wspaniałą imprezę. Tegoroczni ósmoklasiści uczą się w trzech oddziałach zaś ich wychowawcami są następujący nauczyciele:

      Klasa 8a – pani Małgorzata Barczykowska

      Klasa 8b – pani Aleksandra Mońka

      Klasa 8c  – pani Mariola Dzięgielewska

      Ostatnie tygodnie przed balem upłynęły na przygotowaniach w różnych obszarach: logistyki całego przedsięwzięcia, przedstawienia, wystroju sal. Zajęły się tym niezawodne Mamy Ósmoklasistów. Jak zawsze w takich sytuacjach nie do przecenienia była pomoc wychowawców klas ósmych, którzy czuwali nad przygotowaniem części artystycznej oraz wystroju sal.

      Dla uczniów był to czas prób układów tanecznych do poloneza. Okazały się one niezwykle skutecznymi co uczniowie pokazali na samym balu.

      Podczas uroczystego rozpoczęcia pani Dyrektor Renata Budecka powitała przybyłych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów klas ósmych – głównych bohaterów  balu, życząc im wspaniałej zabawy.  Po tych życzeniach zabrzmiały pierwsze akordy poloneza i uczniowie zaprezentowali pięknie wykonany układ taneczny zbierając na zakończenie zasłużone owacje. Po polonezie nadeszła pora na część oficjalną, w czasie której życzenia dla uczniów przekazał pan Burmistrz Rafał Mitura życząc absolwentom udanej zabawy.

      Ósmoklasistom przekazane zostały dyplomy, nagrody oraz prezenty. Dyplomy i podziękowania otrzymali również rodzice najzdolniejszych uczniów oraz niezastąpieni i zawsze pomocni opiekunowie, którzy wspierali działania  Szkoły.

      Miłą niespodziankę przygotowali dla absolwentów uczniowie z pierwszych klas, czym było przedstawienie recytatorsko-muzyczne a ósmoklasiści odwdzięczyli się tym samym. 

      Po części oficjalnej odbył się bal. Młodzież wyglądała zjawiskowo w swoich kreacjach. Oprawę muzyczną i efekty świetlne zapewnił pan didżej. Wszyscy: uczniowie, nauczyciele i rodzice bawili się wspaniale. Nogi same się rwały do tańca, aż się nie chciało wracać do domu. Bal Ósmoklasistów w 2022 roku przejdzie do historii szkoły jako super wydarzenie.

       

       

     • Rodzinny piknik w klasie 1b

     • 23 czerwca w Łubnie rodzice kasy 1b zorganizowali rodzinny piknik. Dzieci bawiły się, integrowały, a towarzyszyli im rodzice i wychowawczyni. Ideą pikniku była integracja przez zabawę.

     • Pikniki klasowe

     • W czwartek 23.06 uczniowie klasy II b z wychowawcą p. Anią Stelmaszczyk spotkali się na pikniku klasowym. Przynieśli koce i coś ulubionego do jedzenia.  Był to świetny czas zabawy i odpoczynku, podczas którego nikt się nie nudził.  Podczas pikniku najważniejsza była radość i dobra zabawa. Poczuliśmy już pierwszy powiew wakacji.

      Ostatni dzień szkoły na pikniku przygotowanym przez rodziców i wychowawczynie panią Mirosławę Kłos spędziła klasa trzecia. To był dzień pełen zabawy i wspomnień.

     • Ogłoszenie

     • W dniu zakończenia roku szkolnego, tj. w piatek, autobusy szkolne dowożą wszystkie dzieci na godz. 8.00 (wg rozkładu). Uczniowie wyjeżdżają ze szkoły, we wszystkich kierunkach, o godz. 11.30.

      Świetlica szkolna pracuje zgodnie z harmonogramem.

     • Wyniki Konkursu Wiedzy o Świętym Janie Pawle II

     • W dniu 20.06. 2022 odbył się we Franciszkowie Gminny Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II, w którym brali udziałl nasi uczniowie: Wiktoria Konarskia oraz Oskar Trzciński. Uczniowie klasy 5 zajęli trzecie miejsce otrzymując atrakcyjne nagrody.

     • Komunikat

     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie

      dzień 17 czerwca (piątek) 2022 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, w tym dniu nie ma zajęć lekcyjnych.

      Życzymy miłego wypoczynku.

     • Przekazanie Sztandaru

     • Dnia 2 czerwca nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru. To wyjątkowa i doniosła chwila, gdyż sztandar jest symbolem oraz najwyższym dobrem szkoły i należy mu się taki sam szacunek, jak symbolom narodowym. Dla społeczności szkolnej jest symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Sztandar uczy poczucia odpowiedzialności i troski o dobre imię szkoły.

      Nowy Poczet Sztandarowy – przedstawiciele klasy VII, złożyli uroczyste ślubowanie w imieniu społeczności szkolnej.

     • Wycieczka do Sadów Klemensa

     • Dnia 7 czerwca 2022 r. uczniowie klasy 1b, 3a i 3b  pod opieką pani Jolanty Tomaszewskiej, Joanny Milczarek i Mirosławy Kłos wybrali się do Parku Rozrywki „Sady Klemensa” w Podskarbicach Szlacheckich.

      Celem wycieczki była przede wszystkim dobra zabawa, ale również poznanie roli przyrody w życiu człowieka oraz jej ochrona przed szkodliwymi czynnikami.

       

      klasa 1b

      klasa 3a i 3b

     • Dzień Bezpieczeństwa

     • Dnia 6 czerwca 2022 roku  w naszej szkole obchodzono  Dzień Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Żyrardowie. Brały w nim udział Straż Pożarna, WOPR, Straż Leśna, Żandarmeria Wojskowa. W spotkaniu wzięły udział klasa 3a i 1a.

      Spotkanie miało na celu poprawę bezpieczeństwa w szkole oraz przygotowanie społeczności szkolnej do odpowiedniego reagowania na wypadek zaistnienia sytuacji niebezpiecznych.

      Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się alko gogle , które przygotowali policjanci. Miały one na celu uświadomienie jak alkohol wpływa na wzrok, przygotowany tor przeszkód sprawiał nie lada problemy. Wypróbować alko gogle chciały nie tylko dzieci, ale też dorośli, którzy przyszli na „Dzień Bezpieczeństwa”.  Policjanci oprócz rad dotyczących bezpieczeństwa na drodze  wspólnie z WOPR Żyrardów propagowali bezpieczny wypoczynek nad wodą. Ratownicy żyrardowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oprócz pokazu sprzętu przeprowadzili prelekcję dotyczącą bezpiecznego wypoczynku nad wodą, a także pokaz pierwszej pomocy. Niewątpliwą atrakcją była także wizyta strażaków z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Żyrardowa jak również Żandarmerii Wojskowej i Straży Leśnej.

       

     • Wycieczka do Sadów Klemensa

     • 3 czerwca 2022 r. uczniowie kl. 1a, 2a i 2b  z wychowawczynimi Anną Stelmaszyk, Iwoną Wiktorowicz i Niną Mężyńską z wielką radością wybrali się na wycieczkę do Sadów Klemensa. Jest to Rodzinny Park Rozrywki położony mniej więcej w połowie drogi między Warszawą a Łodzią, dokładnie w Podskarbnicach Szłacheckich. Sady Klemensa to wyjątkowe miejsce, gdzie można wsłuchać się w dźwięki przyrody, posłuchać śpiewu ptaków, pooddychać świeżym powietrzem.

      W drodze uczniowie mijali mnóstwo sadów owocowych i pól truskawek, co wprowadziło wszystkich w wiejski klimat okolicy. Na miejscu przywitała dzieci piękna pogoda i „pyszna” owocowa dekoracja. Przy wejściu na gości czekały poukładane w skrzynkach smaczne jabłka, którymi z chęcią wszyscy się częstowali. Pociąg „do przyrody” przewiózł pasażerów po obszarze parku, odkrywając inne ciekawe strefy: miękkich lotów, leśnego labiryntu i zdrowia. Po intrygującej wizycie w Strachowisku, na dzieci czekało wiele wspaniałych atrakcji, takich jak ogromna piaskownica, labirynt, tor przeszkód, klockownia, przejażdżka kolejką, zabawy na dmuchańcach, kretowisko, trampoliny i wiele innych. Na zakończenie jeszcze „turlały” gigantyczne owoce na „gorących piaskach” i poskakały w „tęczowej krainie”. Podsumowując: uczniowie odwiedzili niezwykłe, pełne atrakcji i smaczne miejsce, godne polecenia na wakacyjne wędrówki.

       

      klasa 2b

      klasa 2a

     • Relacja z Dnia Dziecka

     • Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej, niewątpliwie jednym  z nich jest 1 czerwca. Jest to dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie. Trudno się temu dziwić skoro w tym dniu w szkołach organizowane są  konkursy  i zabawy oraz dostaje się  kilogramy słodyczy.

      W szkole Podstawowej w Wiskitkach Dzień Dziecka  rozpoczął się od wspólnego apelu, podczas którego pani dyrektor Renata Budecka, złożyła dzieciom najserdeczniejsze życzenia i zapoznała uczestników z programem dziecięcego święta. W przygotowanie programu na tę uroczystość włączyli się jak zwykle rodzice naszych uczniów.

      Punktualnie o godzinie 9.00 społeczność szkolna spotkała się na sali gimnastycznej, gdzie przygotowano liczne konkursy i zabawy. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i zorganizowali wiele ciekawych gier i zabaw.

      Jedną z niespodzianek było "Fryzjerkowo" - zaplatanie kolorowych warkoczyków, "Salon Tatuaży"- mamy z pomocą kilku dziewczynek z 8 klas, tworzyły piękne brokatowe tatuaże. Sporym powodzeniem cieszyło się również malownie buzi oraz stoisko z watą cukrową i popcornem.

      Na hali sportowej nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali turniej szachowy, zumbę oraz zawody sportowe.

      Z okazji tego miłego święta zostało stworzone również specjalne menu obiadowe -makaron z truskawkami, z którego skorzystały wszystkie dzieci, nawet te które na codzień nie jedzą obiadów w szkole.

      Kiedy pogoda się poprawiła, pojawiła się kolejna niespodzianka -pokaz Ochotniczej Straży Pożarnej, za który serdecznie dziękujemy Strażkom.

      Pani Dyrektor również wszystkich zaskoczyła i w przebraniu krokodyla obdarowała uczniów lodami. Pani Dyrektor towarzyszył sympatyczny tygrysek, za którego w tym wyjątkowym dniu przebrała się pani Katarzyna Tworkowska.

       

     • Rekrutacja do szkoły podstawowej w Wiskitkach

     • Informujemy, że rekrutacja uzupełniająca do klas I szkoły podstawowej w Wiskitkach na rok szkolny 2022/2023 rozpoczęła się 1 czerwca 2022 r.

       

      Termin rekrutacji uzupełniającej:

      Od 01.06.2022 r. do 10.06.2022 r.