• Zdjęcia klasowe 2021/2022- oferta MAWI FOTO

     • Szanowni Państwo, przedstawiamy ofertę fotograficzną.

      Fotograf robi portret każdemu uczniowi. Z tych zdjęć składane jest zdjęcie klasowe  oraz inne produkty z danego pakietu.

      Promocja polega na tym że jeden pakiet wybierany jest dla całej klasy.

      Pakiet A jest w wersji z portretem lub z kalendarzem na ścianę.

      Mogą państwo kupić cały pakiet lub wybrane produkty.

      Mogą państwo zrezygnować z pakietu i wybrać zdjęcie klasowe tradycyjne, gdzie uczniowie stoją obok siebie.

      Wybór dotyczy całej klasy.

      Decyzja należy do państwa.

      MAWI FOTO

     • Jesienne prace plastyczne 3B i 2B

     • Pomimo iż odczuwamy tęsknotę za ciepłymi promieniami tetniego słońca, to z entuzjazmem witamy jesień ze wszystkimi jej urokami. Październik to okres, kiedy prace plastyczne są bogate w kolory i faktury.

      Na plastyce klasa III B, tworzyła takie oto prace plastyczne.

      Gazetka klasowa 2B

     • „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”

     • Drodzy Rodzice, Drodzy Uczniowie!

      Nasza Szkoła uzyskała wsparcie finansowe w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” przeznaczone na zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej. W związku z tym zwracam się z prośbą do Państwa o pomoc w stworzeniu listy zakupowej książek (autor, tytuł/ seria wydawnicza), które warto przeczytać i chcielibyście Państwo, by znalazły się w naszej bibliotece. Na Państwa propozycje czekam do 12 października 2021 r. Proszę przesyłać je poprzez dziennik elektroniczny.

      Pozdrawiam

      Ewa Bogucka – nauczyciel bibliotekarz

     • Wycieczka do ZOO Safari w Borysewie.

     • W dniu 6 października  uczniowie z klasy 1a i 2a  naszej szkoły byli na wycieczce w Zoo Safari.

      Ogród Zoologiczny Zoo Safari Borysew to wyjątkowe miejsce w centralnej Polsce niedaleko Uniejowa. Można tam stanąć twarzą w twarz z egzotycznymi zwierzętami z całego świata. Dzieci miały możliwość zwiedzania ogrodu Zookolejką.

      Ogromną atrakcją upodobaną przez naszych uczniów była Figlarnia – bajkowa kraina zabaw dla dzieci. Dzieci mogły tam zjeżdżać z dmuchanej dziewięciometrowej zjeżdżalni, zanurkować w basenie z piłeczkami oraz przejść przez dmuchaną gąsienicę kryjącą liczne atrakcje.

      Zoo Safari posiada również w ofercie zajęcia edukacyjne, z których oczywiście skorzystaliśmy. Odbyły się one w profesjonalnie wyposażonej sali edukacyjnej, znajdującej się w Kompleksie Namiotów Sferycznych. Podczas zajęć uczniowie mogli podziwiać wiele eksponatów: rogi, poroża, skóry, spreparowane zwierzęta, jaja strusi. Największe wrażenie wywołały jednak żywe zwierzęta towarzyszące nam w zajęciach. Życzliwa atmosfera wprowadzona przez prowadzącą oraz możliwość dotknięcia żółwia, jaszczurki i węża sprawiły, że nikt się nie nudził i wyszedł z zajęć bardzo zadowolony.

     • Jesienne grzybki

     • „Grzybek tu, grzybek tam, a ja wszystkie grzybki znam…”

      Grzyby królują nie tylko na talerzu, ale też w pracach plastycznych.

      Uczniowie klasy 2b przyozdobili swoją salę własnoręcznie wykonanymi grzybkami wyczarowanymi z pietruszki i ziemniaka 😊

     • Projekt czytelniczy "Z czytaniem za pan brat"

     • „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

      Wisława Szymborska

      W ramach projektu "Z czytaniem za pan brat" każdego miesiąca w kalsie 1a gościć będzie rodzic i czytał dzieciom bajkę. Wspólne czytanie to coś więcej niż tylko poznawanie fascynujących światów ulubionych bohaterów książkowych, czytanie jest świetnym sposobem spędzania wspólnie czasu. Pamiętajmy, że czytanie książek pełni bardzo ważna rolę w rozwoju każdego człowieka. Już od najmłodszych lat rodzice czytając dzieciom baśnie wprowadzają je w świat fantazji, ucząc przy tym właściwych postaw społecznych i moralnym, wzbogacając ich słownictwo. Czytanie pomaga także w utrwalaniu i zapamiętywaniu pisowni wyrazów. Ma również ogromny wpływ na rozwój intelektu, logicznego myślenia i wrażliwości. 

       

     • Życzenia na Dzień Chłopaka

     • Z okazji Dnia Chłopaka 

      wiele uśmiechów, a mało złości,

      jak najmniej smutków, dużo radości,

      długich wakacji i moc słodyczy.

      Tego Wam dzisiaj dziewczyny życzą!

      Dla wszytkich panów - tych mniejszych i tych nieco większych - najlepsze życzenia z okazji Waszego święta!

       

      Dzień Chłopaka w 1a

     • DZIEŃ JABŁKA

     • Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące

      a jako przekąska niezwykle sycące…

      Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.

      Wszyscy jabłka chętnie jemy

      i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

      28 września uczniowie klasy 1a  obchodzili „Światowy Dzień Jabłka”. Jabłko to symbol zdrowia i najbardziej znany, polski owoc. W ramach zajęć plastycznych wykonali kolorowe jabłka. Na zakończenie zajęć uczniowie zjedli ze smakiem przyniesione jabłuszka w myśl zasady, jedno jabłko dla urody, drugie jabłko dla zdrowia.

     • Pomagamy Zuzi Dróżdż

     • Kolejny słodki kiermasz za nami! Tym razem, cała szkoła, od I do VIII klasy, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły, wzięli udział w słodkim kiermaszu. A wszystko z inicjatywu pani Niny Mężyńskiej, która we współpracy z panią Agnieszką Wisniewską zorganizowały akcję wsród uczniów. Ze sprzedaży ciast i deserów uzbierała się kwota: 1635,90 zł.

      Dziękujemy każdemu, kto swoim czasem, energią, finansami, przychylnością i wielkim sercem pokazał, że jest w "drużynie Zuzi".

       

     • Sprzątanie Świata 2021 pod hasłem: „Myślę, więc nie śmiecę”

     • Tradycyjnie we wrześniu, już po raz 28 na terenie Polski, odbędzie się akcja „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2021″, prowadzona pod patronatem fundacji Nasza Ziemia.Wyrzucane odpady stanowią zagrożenie zarówno dla natury, jak i dla każdego z nas. Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”.

      Uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli, że Ziemia to nasz wspólny dom i należy o niego dbać. 1a włączyła się do akcji „Sprzątanie Świata”. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie w tę akcję.

     • Międzynarodowy Dzień Kropki

     • Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. W wielu szkołach i przedszkolach powstają wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. Obchody International Dot Day to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent.

       

      Międzynarodowy Dzień Kropki w klasie 3a

      Międzynarodowy Dzień Kropki w klasie 1a

     • "Kolorowy piórnik" - konkurs w Polskim Radiu Dzieciom!

     • Uczniowie klasy 1a wzięli udział w konkursie plastycznym Polskiego Radia Dzieciom "Kolorowy piórnik". W konkursie tym najmłodsi słuchacze mieli za zadanie namalować jak wygląda ich szkoła lub przedszkole i czy kryją się w nich ciekawe zakamarki, które chcieliby przedstawić. Warunkiem było wykonanie pracy plastycznej dowolnym, ulubionym kolorem. Uczestnicy konkursu przyjęli to wyzwanie na tak zwany warsztat i wykonali przepiękne prace plastyczne.

       

     • Pierwszaki poznają zasady bezpieczeństwa na drodze

     • W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego najmłodsi nasi wychowankowie poznają drogę do i ze szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się będąc pieszym użytkownikiem dróg. Trzeba pamiętać o sprawach codziennych dlatego nasze pierwszaki uczyły się zasad przechodzenia przez jezdnię, poznawały znaki drogowe i i świetlną sygnalizację. Te zasady utrwaliły także za pomocą rysunków.

     • Świadczenie 300+

     • Drodzy Rodzice 16 września 2021 r. odbędzie się zebranie z rodzicami. Tego dnia będzie można również założyć u pracowników ZUS, którzy będą przyjmować na terenie szkoły profil na PUE oraz złożyć wniosek o świadczenie 300+.

      Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie aby pracownik ZUS założył profil na PUE ZUS:

      •  dowód osobisty
      •  adres poczty elektronicznej (adres e-mail)
      •  nr telefonu komórkowego (do przekazywania powiadomień z PUE ZUS).

      Co jest niezbędne aby pracownik ZUS pomógł w złożeniu wniosku

      o świadczenie 300+:

      •  profil na PUE ZUS
      •  dowód osobisty
      •  dane dzieci (imię, nazwisko, nr PESEL)
      •  dane szkoły, do której uczęszczać będzie dziecko w roku szkolnym 2021/2022 (dokładna nazwa i adres szkoły)
      •  numer rachunku bankowego, na który zostanie przelane świadczenie (wypłata świadczenia tylko na wskazany numer rachunku bankowego).

      Zebranie z rodzicami 16 września odbędzie się według porządku:

      • klasy A o godzinie 16.30
      • klasy B o godzinie 17.30

      Serdecznie zapraszamy i przypominamy o wzięciu maseczek.

      Zebranie Rady Rodziców odbędzie się w piątek 17 września ogodzinie 17.00.

     • Narodowe Czytanie 2021

     • W Polsce po raz dziesiąty, a w naszej szkole po raz trzeci odbyło się Narodowe Czytanie. Lekturą jubileuszową dziesiątej odsłony została "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. 

      Wydarzenie zostało zorganizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę w Wiskitkach przy współpracy Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach.

      Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w obszarze której fragmenty dzieł odczytywane są publicznie.

      "Moralność pani Dulskiej" to popularny i wyrazisty w swoim przesłaniu dramat, który na stałe wszedł do kanonu polskiej literatury. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Mimo upływu kolejnych dziesięcioleci sztuka nie traci na swojej aktualności. To ponadczasowy i uniwersalny obraz ludzkich przywar, ułomności charakteru. Dulska jako uosobienie cech powszechnie uznawanych za godne potępienia pozostaje od ponad stu lat żywym obrazem postaw społecznych aktualnych w każdym czasie i miejscu.

      W rolę bohaterów tej lektury wcielili się przedstawiciele władz samorządowych, pedagodzy oraz uczniowie.

      Aniela Dulska – Magdalena Cętkowska – Sekretarz Miasta i Gminy Wiskitki

      Pan Dulski – Piotr Krawczyk – Radny Powiatu Żyrardowskiego

      Zbyszko – Łukasz Boczkowski – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wiskitki 

      Juliasiewiczowa – Renata Budecka – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach 

      Hanka – Anna Szlaga – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach 

      Tadrachowa – Anna Wiśniewska – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wiskitkach 

      Hesia - Joanna Gmiter – uczennica Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach 

      Mela - Gabriela Kurowska- uczennica Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach 

      Didaskalia – Monika Duda-Gieryk – Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiskitkach

       

      Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia, który został nagrany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Wiskitkach.

      https://www.youtube.com/watch?v=OS9m_dg9u8o

     • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

     • Tylko do 30 września trwa największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa, czyli Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni.

      Podstawową i obowiązkową metodą udziału w spisie jest wypełnienie formularza na stronie https://spis.gov.pl/. Jest też najbardziej przyjazną i bezpieczną – możemy się spisać w domu w dogodnym dla siebie terminie. Do elektronicznego formularza zalogujemy się korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki.

      Osoby, które nie mają komputera z Internetem i które wolą mieć wsparcie rachmistrza powinny zadzwonić na Infolinię Spisową 22 279 99 99 i postępować zgodnie z komunikatami. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pod koniec września może być duże obciążenie Infolinii i ta metoda nie będzie tak szybka jak samospis internetowy. Warto spisać się jak najszybciej.

      Informacje zbierane są również przez rachmistrzów spisowych. Jeśli skontaktuje się z nami rachmistrz (bezpośrednio lub telefoniczne) nie możemy odmówić mu przekazania danych!

      Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Spis objęty jest tajemnicą statystyczną.

      Jeśli jeszcze nie spisałeś siebie i swoich bliskich, nie zwlekaj. Spisz się już teraz!

      Więcej informacji: https://spis.gov.pl/

     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

     •  Pierwszego września uczniowie naszej szkoły rozpoczęli nowy rok szkolny 2021/2022. Dyrektor szkoły, Renata Budecka przywitała uczniów i  życzyła im powodzenia i wytrwałości w realizowaniu swoich celów. Serdecznie namawiała do rozwijania swoich talentów i korzystania w 100% z możliwości jakie są nam oferowane.  Uczniowie pełni nadziei i optymizmu wrócili do pracy i nauki, licząc na same sukcesy.

      Zdajemy sobie sprawę, że  nowy rok szkolny będzie to czas  niełatwy, czas wielu wyzwań, którym mam nadzieję, przy dobrej współpracy wszystkich – uda się sprostać.

       

     • Nadanie Tytułów "Zasłużony dla Gminy Wiskitki".

     • 26 sierpnia 2021 r. odbyła się XXXIII jubileuszowa sesja Rady Miasta i Gminy Wiskitki.

      Zgodnie z porządkiem obrad wysłuchano ciekawej prelekcji na temat historii Wiskitek, podjęto uchwałę w sprawie uczczenia Jubileuszu 800-lecia Miasta Wiskitki, był jubileuszowy tort oraz uroczyste nadanie Tytułów "Zasłużony dla Gminy Wiskitki".

      Taki Tytuł otrzymały m.in. dwie nasze nauczycielki: pani Mariola Dzięgielewska i pani Mirosława Kłos - serdeczne gratulacje dla Pań.

      Wszyscy goście otrzymali również przepiękną publikację historii Wiskitek oraz symboliczne klucze do miasta jako wyraz gościnności i zaufania.

     • 82 ROCZNICA NAPAŚCI NIEMIEC HITLEROWSKICH NA POLSKĘ

     • W tym roku mija 82 rocznica wybuchu II Wojny Światowej, najbardziej krwawego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. 1 września obchodzimy również Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowiony 25 kwietnia 1997 roku przez Sejm RP jako święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych.

       

      1 września 1939 III Rzesza w porozumieniu ze ZSRR dokonała zbrojnej agresji na Polskę na całej długości granicy międzypaństwowej.

      Westerplatte, Wieluń, Mosty koło Jabłonkowa, a może Tczew? Gdzie tak naprawdę rozpoczęła się II wojna światowa? Wszyscy kojarzymy atak pancernika „Schleswig-Holstein”, ale pierwsze bomby spadły … gdzie indziej.

      Zbombardowane centrum (zdjęcie ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu)

       

      Symbolicznymi miejscami rozpoczęcia wojny były: nalot na Wieluń, przeprowadzony przez eskadrę 4 Floty Powietrznej feldmarszałka Wolframa von Richthofena, ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez pancernik „Schleswig-Holstein” i Obrona Mostów Tczewskich i wiele innych miejsc w Polsce. Agresja wzdłuż całej granicy niemiecko-polskiej nastąpiła zgodnie z dyrektywami „Fall Weiss”.

       

      Schleswig-Holstein ostrzeliwuje polskie wybrzeże

       

      Mimo wielu  wątpliwości historyków, przyjęło się, że to właśnie na Westerplatte obchodzone są główne uroczystości związane z wybuchem II wojny światowej.

      „Halo, halo. Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. O godzinie 5.40 oddziały niemieckie przekroczyły polską granicę, łamiąc pakt o nieagresji. Zbombardowano szereg miast”

      – a taką informację odczytał spiker Polskiego Radia 1 września 1939 roku.

      II wojna światowa – największa wojna światowa w historii, trwała od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8/9 maja 1945).

      Działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

      Cmentarz Poległych Obrońców Westerplatte

       Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte