• "Kolorowy piórnik" - konkurs w Polskim Radiu Dzieciom!

     • Uczniowie klasy 1a wzięli udział w konkursie plastycznym Polskiego Radia Dzieciom "Kolorowy piórnik". W konkursie tym najmłodsi słuchacze mieli za zadanie namalować jak wygląda ich szkoła lub przedszkole i czy kryją się w nich ciekawe zakamarki, które chcieliby przedstawić. Warunkiem było wykonanie pracy plastycznej dowolnym, ulubionym kolorem. Uczestnicy konkursu przyjęli to wyzwanie na tak zwany warsztat i wykonali przepiękne prace plastyczne.

       

     • Pierwszaki poznają zasady bezpieczeństwa na drodze

     • W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego najmłodsi nasi wychowankowie poznają drogę do i ze szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się będąc pieszym użytkownikiem dróg. Trzeba pamiętać o sprawach codziennych dlatego nasze pierwszaki uczyły się zasad przechodzenia przez jezdnię, poznawały znaki drogowe i i świetlną sygnalizację. Te zasady utrwaliły także za pomocą rysunków.

     • Świadczenie 300+

     • Drodzy Rodzice 16 września 2021 r. odbędzie się zebranie z rodzicami. Tego dnia będzie można również założyć u pracowników ZUS, którzy będą przyjmować na terenie szkoły profil na PUE oraz złożyć wniosek o świadczenie 300+.

      Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie aby pracownik ZUS założył profil na PUE ZUS:

      •  dowód osobisty
      •  adres poczty elektronicznej (adres e-mail)
      •  nr telefonu komórkowego (do przekazywania powiadomień z PUE ZUS).

      Co jest niezbędne aby pracownik ZUS pomógł w złożeniu wniosku

      o świadczenie 300+:

      •  profil na PUE ZUS
      •  dowód osobisty
      •  dane dzieci (imię, nazwisko, nr PESEL)
      •  dane szkoły, do której uczęszczać będzie dziecko w roku szkolnym 2021/2022 (dokładna nazwa i adres szkoły)
      •  numer rachunku bankowego, na który zostanie przelane świadczenie (wypłata świadczenia tylko na wskazany numer rachunku bankowego).

      Zebranie z rodzicami 16 września odbędzie się według porządku:

      • klasy A o godzinie 16.30
      • klasy B o godzinie 17.30

      Serdecznie zapraszamy i przypominamy o wzięciu maseczek.

      Zebranie Rady Rodziców odbędzie się w piątek 17 września ogodzinie 17.00.

     • Narodowe Czytanie 2021

     • W Polsce po raz dziesiąty, a w naszej szkole po raz trzeci odbyło się Narodowe Czytanie. Lekturą jubileuszową dziesiątej odsłony została "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. 

      Wydarzenie zostało zorganizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę w Wiskitkach przy współpracy Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach.

      Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w obszarze której fragmenty dzieł odczytywane są publicznie.

      "Moralność pani Dulskiej" to popularny i wyrazisty w swoim przesłaniu dramat, który na stałe wszedł do kanonu polskiej literatury. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Mimo upływu kolejnych dziesięcioleci sztuka nie traci na swojej aktualności. To ponadczasowy i uniwersalny obraz ludzkich przywar, ułomności charakteru. Dulska jako uosobienie cech powszechnie uznawanych za godne potępienia pozostaje od ponad stu lat żywym obrazem postaw społecznych aktualnych w każdym czasie i miejscu.

      W rolę bohaterów tej lektury wcielili się przedstawiciele władz samorządowych, pedagodzy oraz uczniowie.

      Aniela Dulska – Magdalena Cętkowska – Sekretarz Miasta i Gminy Wiskitki

      Pan Dulski – Piotr Krawczyk – Radny Powiatu Żyrardowskiego

      Zbyszko – Łukasz Boczkowski – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wiskitki 

      Juliasiewiczowa – Renata Budecka – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach 

      Hanka – Anna Szlaga – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach 

      Tadrachowa – Anna Wiśniewska – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wiskitkach 

      Hesia - Joanna Gmiter – uczennica Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach 

      Mela - Gabriela Kurowska- uczennica Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach 

      Didaskalia – Monika Duda-Gieryk – Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiskitkach

       

      Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia, który został nagrany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Wiskitkach.

      https://www.youtube.com/watch?v=OS9m_dg9u8o

     • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

     • Tylko do 30 września trwa największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa, czyli Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni.

      Podstawową i obowiązkową metodą udziału w spisie jest wypełnienie formularza na stronie https://spis.gov.pl/. Jest też najbardziej przyjazną i bezpieczną – możemy się spisać w domu w dogodnym dla siebie terminie. Do elektronicznego formularza zalogujemy się korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki.

      Osoby, które nie mają komputera z Internetem i które wolą mieć wsparcie rachmistrza powinny zadzwonić na Infolinię Spisową 22 279 99 99 i postępować zgodnie z komunikatami. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pod koniec września może być duże obciążenie Infolinii i ta metoda nie będzie tak szybka jak samospis internetowy. Warto spisać się jak najszybciej.

      Informacje zbierane są również przez rachmistrzów spisowych. Jeśli skontaktuje się z nami rachmistrz (bezpośrednio lub telefoniczne) nie możemy odmówić mu przekazania danych!

      Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Spis objęty jest tajemnicą statystyczną.

      Jeśli jeszcze nie spisałeś siebie i swoich bliskich, nie zwlekaj. Spisz się już teraz!

      Więcej informacji: https://spis.gov.pl/

     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

     •  Pierwszego września uczniowie naszej szkoły rozpoczęli nowy rok szkolny 2021/2022. Dyrektor szkoły, Renata Budecka przywitała uczniów i  życzyła im powodzenia i wytrwałości w realizowaniu swoich celów. Serdecznie namawiała do rozwijania swoich talentów i korzystania w 100% z możliwości jakie są nam oferowane.  Uczniowie pełni nadziei i optymizmu wrócili do pracy i nauki, licząc na same sukcesy.

      Zdajemy sobie sprawę, że  nowy rok szkolny będzie to czas  niełatwy, czas wielu wyzwań, którym mam nadzieję, przy dobrej współpracy wszystkich – uda się sprostać.

       

     • Nadanie Tytułów "Zasłużony dla Gminy Wiskitki".

     • 26 sierpnia 2021 r. odbyła się XXXIII jubileuszowa sesja Rady Miasta i Gminy Wiskitki.

      Zgodnie z porządkiem obrad wysłuchano ciekawej prelekcji na temat historii Wiskitek, podjęto uchwałę w sprawie uczczenia Jubileuszu 800-lecia Miasta Wiskitki, był jubileuszowy tort oraz uroczyste nadanie Tytułów "Zasłużony dla Gminy Wiskitki".

      Taki Tytuł otrzymały m.in. dwie nasze nauczycielki: pani Mariola Dzięgielewska i pani Mirosława Kłos - serdeczne gratulacje dla Pań.

      Wszyscy goście otrzymali również przepiękną publikację historii Wiskitek oraz symboliczne klucze do miasta jako wyraz gościnności i zaufania.

     • 82 ROCZNICA NAPAŚCI NIEMIEC HITLEROWSKICH NA POLSKĘ

     • W tym roku mija 82 rocznica wybuchu II Wojny Światowej, najbardziej krwawego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. 1 września obchodzimy również Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowiony 25 kwietnia 1997 roku przez Sejm RP jako święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych.

       

      1 września 1939 III Rzesza w porozumieniu ze ZSRR dokonała zbrojnej agresji na Polskę na całej długości granicy międzypaństwowej.

      Westerplatte, Wieluń, Mosty koło Jabłonkowa, a może Tczew? Gdzie tak naprawdę rozpoczęła się II wojna światowa? Wszyscy kojarzymy atak pancernika „Schleswig-Holstein”, ale pierwsze bomby spadły … gdzie indziej.

      Zbombardowane centrum (zdjęcie ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu)

       

      Symbolicznymi miejscami rozpoczęcia wojny były: nalot na Wieluń, przeprowadzony przez eskadrę 4 Floty Powietrznej feldmarszałka Wolframa von Richthofena, ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez pancernik „Schleswig-Holstein” i Obrona Mostów Tczewskich i wiele innych miejsc w Polsce. Agresja wzdłuż całej granicy niemiecko-polskiej nastąpiła zgodnie z dyrektywami „Fall Weiss”.

       

      Schleswig-Holstein ostrzeliwuje polskie wybrzeże

       

      Mimo wielu  wątpliwości historyków, przyjęło się, że to właśnie na Westerplatte obchodzone są główne uroczystości związane z wybuchem II wojny światowej.

      „Halo, halo. Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. O godzinie 5.40 oddziały niemieckie przekroczyły polską granicę, łamiąc pakt o nieagresji. Zbombardowano szereg miast”

      – a taką informację odczytał spiker Polskiego Radia 1 września 1939 roku.

      II wojna światowa – największa wojna światowa w historii, trwała od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8/9 maja 1945).

      Działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

      Cmentarz Poległych Obrońców Westerplatte

       Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się w hali sportowej, w naszej szkole, według porządku:

      • klasy V - VIII godz. 9:00
      • klasy I - IV godz. 10:30

      Przypominamy o obowiązku noszenia maseczek wewnątrz budynku szkoły.

      Serdecznie zapraszamy.

     • Wyprawka Pierwszoklasisty

     • Wyprawka ucznia klasy pierwszej

       

      Wyposażenie plecaka

       

      • zeszyt 16 - kartkowy w trzy linie (podpisany)
      • zeszyt 16 - kartkowy w kratkę (podpisany)
      • zeszyt 16 -kartkowy dowolny do informacji. Bardzo proszę napisać w nim adres zamieszkania dziecka i numery kontaktowe do rodziców
      • zeszyt 16 - kartkowy gładki (podpisany)
      • mała paczka chusteczek higienicznych
      • pojemnik śniadaniowy
      • butelka z wodą lub napojem
      • piórnik

       

      Wyposażenie piórnika

       

      • ołówek trójkątny
      • kredki ołówkowe, trójkątne
      • temperówka z pojemnikiem
      • nożyczki
      • gumka
      • klej w sztyfcie
      • linijka

       

      Dodatkowo

       

      • maseczka (obowiązkowa podczas pandemii)
      • buty na zmianę sznurowane lub zapinane o białej podeszwie w worku
      • worek na strój gimnastyczny (podpisany)
      • spodenki gimnastyczne czarne lub granatowe
      • teczka z gumką (podpisana)
      • blok techniczny biały A-4 (podpisany)
      • blok techniczny kolorowy A-4 (podpisany)
      • blok rysunkowy biały A-4 (podpisany)
      • kredki - pastele 12 szt. (podpisane)
      • farby plakatowe 12 szt.  (podpisane)
      • pędzelek średniej grubości (podpisany)
      • plastelina 12 szt. (podpisana)
      • papier kolorowy A-4 (nie samoprzylepny) - (podpisany)

       

      Wyprawka_ucznia_klasy_pierwszej.pdf

       

       

     • Informacja

     • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie klas ósmych,

      zaświadczenia z wynikami egzaminu będą wydawane 9 lipca (piątek) w godzinach 9.00-12.00.

      Zapraszamy po odbiór, Renata Budecka- dyrektor szkoły.

     • WOJCIECH MAŚLARZ, WISKITKI - TYSIĄCLECIE Z TUREM W TLE

     • Wiskitki to starosłowiańska osada, na co wskazuje, między innymi złożona nazwa miejscowości. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1221 roku. W rzeczywistości dzieje Wiskitek zaczęły się znacznie wcześniej, prawdopodobnie pięć wieków przed tym historycznym zapisem. Starosłowiańskie plemiona przywędrowały na tutejsze, wtedy gęsto zalesione tereny, około VII wieku naszej ery.

      Niewiele historii materialnej zachowało się z tego okresu - wyroby garncarskie i studnie z wypalanych pni dębowych, resztki palisad, monety z brązu i metali szlachetnych, głównie rzymskie - to w zasadzie wszystko, do czasu przeprowadzenia kolejnych, bardziej kompleksowych badań archeologicznych.

      Rzymianie i Słowianie

      Z przekazów i śladów materialnych wiemy, iż kiedyś przebiegał tędy jeden ze szlaków bursztynowych prowadzących nad Morze Bałtyckie. Później, zainteresowanie bursztynem przeminęło, lecz pozostały post-rzymskie artefakty, które ciągle stanowiły wartość handlową i służyły barterowi.

      Słowianie, wędrując ku zachodowi, zakładali tymczasowe osady, otaczając je drewnianymi palisadami. Kraina była podmokła, z niewielkimi wypiętrzeniami ziemnymi (czasem wzniesionymi ludzką ręką), gdzie pojawiały się letnie osady. Po pewnym czasie miejsca postojów zaczęły się zaludniać i rozrastać. Nadszedł czas, gdy napływające ludy, wraz ze swoimi wodzami i pogańskimi kapłanami, decydowały się na zimowy popas, a jeśli okoliczności sprzyjały, zapragnęły osiąść. Osady nabierały wtedy wyglądu typowego dla wczesnych grodów - otoczonych ziemnymi wałami i palisadą skupisk szałasów i chat (ziemianek unikano ze względu na podmokły teren), z większymi i solidniejszymi domami dla wodzów, bez pogańskich świątyń. Prasłowiańscy bogowie byli częścią natury i żywiołu, mieszkali poza siedzibami ludzkimi, choć w ich pobliżu. Z czasem zaczęły pojawiać się słupy z figurami Światowida, lecz żadnych śladów tych charakterystycznych posągów nie znaleziono w tej części Mazowsza.

      Tym niemniej terenów, gdzie się osiedlano, przybywało. Jedną z takich starosłowiańskich osad były właśnie Wiskitki, podobnie jak późniejszy Drzewicz, chociaż na mniejszą skalę. Nazwa Drzewicz przewija się zresztą do dziś nawet poza Polską, głównie na terenie wschodnich Niemiec jako Drewitz, co wskazuje na tych samych Prasłowian, ze względu na podobne artefakty i ślady archeologiczne.

      Miejscowości powstawały na terenach gęsto zalesionych, dlatego wymagały karczowania lasów. W rezultacie wyrębu zaczęły pojawiać się polany, przeważnie w okolicach rzek i jezior – tam, gdzie mogło rozkwitać życie, a także dlatego, iż łatwiej było znaleźć schronienie. Idealnym przykładem jest wyspa Ostrów Lednicki, gdzie powstał gród pierwszych Piastów. Trzebież kontrolowano, ponieważ puszcze i bory stanowiły o bogactwie zasobów i bezpieczeństwie.

      Wiskitki - miejsce tak stare, jak podpowiada nazwa...

      Etymologicznie nazwa osady Wiskitki pochodzi od słowa výskyt (rozkwit, wystąpienie/nastąpienie, sterczeć, wyskakiwać), które przetrwało w języku staroczeskim, a także współczesnym słowackim. Nazwa miejscowości zapisana po łacinie jako Vyskyth, początkowo istniała, jak już wiemy, tylko w liczbie pojedynczej. Na przestrzeni wieków klimat podlegał zmianom. Nadciągnęły srogie zimy, mrożąc podmokłe tereny i przynosząc nadmiar śniegu. Wiosną następowały powodzie i w związku z tym pojawiła się potrzeba przenoszenia siedzib w inne, bardziej wypiętrzone miejsca. Porzucone lokalizacje ciągle funkcjonowały, więc w wypadku miejscowości Wyskyt nazwa przybrała liczbę mnogą i zaczęła funkcjonować jako Wiskitki. Bazując na zapisach historycznych, nastąpiło to pomiędzy 1297 a 1349 rokiem. Mniej więcej w tym okresie zaczyna obowiązywać już nazwa Wiskitki, okresowo nawet Wiskitki Kościelne. Śladem początkowej lokalizacji jest choćby nazwa wsi Stare Wiskitki, obecnie zmieniona na Starowiskitki.

       

      A zatem, już wiemy, że roztopy, a następnie deszczowe lata, zmusiły mieszkańców do przeniesienia osady na nieznacznie wyżej położony teren. Woda nie odpływała szybko, tworzyły się rozlewiska i mokradła. Nauczono się żyć w otoczeniu wody. Lekko podmokłe obszary leśne przyciągały dziką zwierzynę. Okresowo zalewane łąki i lasy stanowiły naturalne środowisko dla występowania tura, prawdopodobnego przodka bydła domowego. Rosły tutaj endemiczne gatunki traw szczególnie ulubione przez te zwierzęta. Zimą wszystko przykrywał śnieg, ale ta szlachetna, dzika rogacizna potrafiła poradzić sobie z wydobywaniem karmy spod śniegu, czasem nawet lodu. Śródleśne rozlewiska obfitowały w bagienną roślinność, przysmak tura, jak również pędy krzewów. Las liściasty bogaty w korę i trawiastą ściółkę leśną, stanowił rezerwę pokarmu tura, szczególnie zimą.

      Wiskitki otaczały bory i knieje

      Osada Wiskitki zaczęła powstawać w czasach napływu pierwszych Słowian. Obfitość drewnianego budulca służył do szybkiego wznoszenia tymczasowych obozowisk, a bogactwo flory i fauny uważano za naturalną spiżarnię. Osada otoczona rozlewiskami i rzekami miała zdecydowanie lepszą pozycję obronną. Do przemieszczania się podczas powodzi używano łodzi, tzw. dłubanek, wydrążonych z szerokiego pnia. Czasem wznoszono pomosty i ziemno-drewniane wzmocnienia osad, najczęściej z dębu bezszypułkowego, ze względu na jego trwałość. Wrogowie nie znali dokładnej lokalizacji osady, wobec tego wystarczyło skupić się na obserwacji przejezdnych szlaków, a w czasach pokoju pobierać rogatkowe od wędrownych kupców. Tereny Sochaczewa i Wiskitek nawiedzały wojownicze plemiona Jaćwingów i Prusów. Ich wyprawy miały charakter łupieżczy i hamowały rozwój. Wtedy, jeszcze przed 1221 rokiem istniał już w Wiskitkach drewniany kościół. W późnym gotyku wzniesiono murowaną świątynię, lecz budowę zakończono faktycznie w renesansie, w 1585 roku.Wcześniej powstała kompleksowa budowla zwana palatium (dla zarządcy grodu i ważnych gości). Społeczność grodzka rozrastała się - przybywało rzemieślników, ludności służebnej i zapewne utrzymywano niewielką drużynę wojów, wspieraną przez wyznaczonych do walki włościan.

      Konrad I mazowiecki wzmiankuje Wiskitki

      Kres najazdom z północy położył Konrad I mazowiecki, samodzielny książę kujawsko-mazowiecki, który często przybywał na polowania do Puszczy Wiskickiej. W 1221 roku wystawił przywilej nadający dobra ziemskie zakonowi cystersów, właśnie w Wiskitkach. W tamtym czasie rozbudowano też istniejące w osadzie palatium. Chciano by mogło ono pełnić rolę siedziby a zarazem stanicy dla przybywających na polowania zacnych książąt, a także królów Rzeczpospolitej. W późniejszym okresie część budynku pełniła funkcję officium dla zarządcy grodu. Jeśli o pobycie Władysława Jagiełły świadczą trzy wzmianki kronikarskie, pomyślmy o tych podróżach królewskich, które odbywały się incognito. Król nie zawsze planował swoje wyprawy, dodatkowo, z powodu licznych wojen, rejestry i kroniki przepadały. Poza tym najzwyczajniej brakowało osób ze znajomością języka łacińskiego. To nie były czasy dla ludzi piśmiennych - tradycyjnie kler, jako warstwa wykształcona, posiadał umiejętność pisania i to wystarczało. Trzeba dodać, iż pewnych rzeczy nie wpisywało się w „rejestr”, najczęściej z powodów strategicznych - wrogowie nie mogli wtedy poznać zwyczajów władców. Królowie absolutni nie zdradzali swoich planów, czasem nawet post factum.

      Książęce i królewskie tereny łowieckie

      Książę mazowiecki i płocki, Bolesław III, przebywał w Wiskitkach 21 października 1349 roku, gdzie podpisał istotne dokumenty i nadania ziemskie dotyczące głównie swojej najbliższej rodziny. Ustronne miasto położone pośród lasów sprzyjało dokonywaniu tajnych spotkań. Stało się znane jako kurort myśliwski, docelowo dla książąt mazowieckich. Kraków posiadał rozległe rewiry myśliwskie, choć bez turów, jednakże nie brakowało tam żubrów, jeleni i niedźwiedzi. Królowie w owych czasach nie podróżowali tak często, chyba że byli zmuszeni przez okoliczności i to najlepiej, jeśli szlaki były przejezdne i pozwalały na bezpieczne przemieszczanie.

      Te ważniejsze królewskie wizyty bywały potwierdzane przez kilka źródeł - wiadomo że w 1410 roku król Władysław Jagiełło zawitał do Wiskitek ze swoją siostrą Anną i osobami towarzyszącymi. Gościli wtedy przez cztery dni. Król uwielbiał polowania, podobnie jak jego męska świta. Dostojnicy zażywali ówczesnych sportów ekstremalnych, stając oko w oko z turami. A przecież zwierzę mierzyło (w kłębie) około 2 metrów i mogło ważyć do półtora tony. Niewątpliwie był to groźny przeciwnik. Konna szarża na pojedynczego samca stanowiła wyzwanie dla najdzielniejszego wojownika. Wielki Książę Witold znany był ze swoich wyczynów na polu walki, ale także z umiłowania do polowań. Czy ten najwybitniejszy z litewskich książąt polował w Wiskitkach? Jest to całkiem prawdopodobne, ponieważ tutejsze stada były bardziej dorodne, niż stada na Żmudzi, więc zachęta istniała. Warunki na północy zdecydowanie surowsze, i mimo że tury występowały tam w większych ilościach, nie osiągały takiej masy jak tury wiskickie. Jakiś czas potem Stefan Batory przebywając w Wilnie stwierdził naocznie, że litewskie taurasy są uboższe i lichszej maści. Poza tym stada przeniosły się bardziej na północ, a w obszarze Wilna i Trok zostały całkowicie przetrzebione.

      Polowanie na tura najszlachetniejszym ze sportów...

      Królowie lubili zaglądać do Wiskitek. Można przypuszczać, że większość Jagiellonów, choć w zapisach brak dokładnych, imiennych wzmianek, zapisów kronikarskich, jak przypuszczamy, ze względów czysto taktycznych. Coś musiało przyciągać możnowładców w te strony, a jednocześnie polowania nie bywały rozgłaszane i często zajeżdżano tutaj skrycie. Wiadomo z przekazów, iż wiskickie tury dokarmiane zimą przez włościan (także chłopów zwolnionych z pańszczyzny) posiadały przydomek turów królewskich. Polowania stanowiły wyzwanie dla miłośników łowów. Był to rodzaj najszlachetniejszego ze sportów, jak mawiali królowie. Gdzie indziej takie emocje mogły zaistnieć na polu walki i podczas turniejów rycerskich. „Turnieje” z turami miały bardziej ekstremalny posmak - mogły zakończyć się śmiercią rycerza, łowczego, a nawet księcia, więc miały swoją rangę. Siemowit II, książę warszawski i liwski, zmarł w Wiskitkach 18 lutego 1345 roku, po odbytym tutaj polowaniu. Tur szarżujący na władcę państwa musiał być jednak odpowiednio „przygotowany” i tego typu „korrida” zawsze dawała szansę „torreadorowi”, a nie bykowi. Nikt się specjalnie nie martwił coraz bardziej trzebionymi stadami. Królewskie głowy, ani żadne inne, nie myślały wtedy o ekologii. Przypuszczano, że to zwierzę zawsze będzie gdzieś istnieć, choćby na północ od Żmudzi. Rzeczpospolita była ogromnym obszarem i nawet królowie nie byli w stanie kontrolować tak rozległego państwa -  dlatego opierano się na rodach magnackich, które sprawnie zarządzały swoimi latyfundiami, ale wiedzą się nie dzielono. Do czego to potem prowadziło możemy się tylko domyślać.

      Tur - mityczne zwierzę

      Wiemy, że królowa Bona pragnęła lepiej poznać swoje królestwo. Chciała je wzmocnić i znaleźć sposoby na wzbogacenie kiesy królewskiej, ale do Wiskitek nie dotarła. Jedyne, co się wtedy zdarzyło związane z Wiskitkami, to kilka turów wysyłanych na dwór papieski do Rzymu. Papież też chciał poznać to niezwykłe zwierzę, uważane na południu Europy wręcz za fantastyczne stworzenie rodem z mitologii.

      W Europie Zachodniej tury zniknęły całkowicie w XIV wieku, natomiast w Wiskitkach i okolicach dotrwały do XVII wieku. Ekstynkcja gatunku nastąpiła dokładnie w 1627 roku, gdy ostatnia turzyca padła ze starości w okolicy Jaktorowa.

      Dzieje Wiskitek związane były z turami na sposób nierozłączny. Dzięki ich występowaniu w tej okolicy, powstał królewski Dwór Myśliwski z rozległymi leżami rycerskimi i stajniami, szczególnie podczas panowania króla Zygmunta III Wazy. W Krakowie 28 lutego 1595 roku król nadał (odnowił?) Wiskitkom prawa miejskie, lokując je na prawie magdeburskim z dokładnym planem zabudowy placu miejskiego z kamienicami i ratuszem. W dobie renesansu obywatele miasteczka interesowali się wiedzą i nauką do tego stopnia, że wielu z nich studiowało na Akademii Krakowskiej, a nawet podejmowali tam karierę naukową.  

      Wraz z wyginięciem tura przygasła sława Wiskitek. Podczas Potopu Szwedzi spalili ratusz i rozproszyli miejscową ludność. Późniejsze lata pozwoliły odbudować się miastu (który to już raz?), lecz rozwój był żmudny i już głównie dzięki przejęciu miejscowych dóbr przez rody magnackie, najpierw Ogińskich, a następnie Łubieńskich (przez krótki okres należały do pruskiego ministra Karola von Hoym, dopóki nie wymienił się majątkiem z Łubieńskimi).

      Pomimo licznych zawirowań historii, Wiskitki przetrwały. Obecnie, zarówno historyczne miasto, jak i miejscowość Wiskitki, obchodzą 800-lecie swego powstania i uzyskania praw miejskich. A przecież wiemy, że historia toczyła się tutaj wieki wcześniej, zanim zjawił się łaciński kronikarz i zaczął spisywać dzieje. 

       

     • POŻEGNANIE KLAS 8

     • W dniu dzisiejszym Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego oraz Szkoły dla klas 8 odbyło się w bardzo wzruszającej atmosferze. Po przemowie pani dyrektor Renaty Budeckiej, burmistrza Rafała Mitury i wychowawców klas ósmych pani Moniki Trzcińskiej i Doroty Orlińskiej przyszedł czas na rozdanie dyplomów, świadectw i pamiątek dla absolwentów. Emocje i wzruszenia były jednak głównym elementem popołudniowego spotkania. To oznacza tylko jak zżyliśmy się z naszymi wspaniałymi uczniami.

     • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

     • 25 czerwca 2021 r. kończymy rok szkolny 2020/2021. Rok trudny, spędzony w cieniu światowej pandemii covid-19, dla starszych uczniów przez większość czasu w domu - podczas nauki zdalnej.

      Dziękujemy wszystkim za włożony wysiłek, za pracę, wzajemną pomoc i zrozumienie.

      Życzymy pięknych, słonecznych, bezpiecznych wakacji!

     • Bezpieczne wakacje

     • Zbliżają się wakacje – czas odpoczynku i wytchnienia od codziennych, szkolnych obowiązków. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi zasad bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Jednocześnie życzymy, abyśmy wszyscy, pełni nowych sił i zapału do pracy spotkali się we wrześniu. Udanych i bezpiecznych wakacji!

      Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

      1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
      2. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
      3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
      4. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
      5. Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
      6. Nie rozmawiaj z obcymi.
      7. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
      8. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
      9. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
      10. Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
      11. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
      12. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
      13. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
      14. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
      15. Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
      16. W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
      17. Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
      18. Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
      19. Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
      20. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
      21. Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
      22. Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
      23. Nie rozpalaj ogniska w lesie.
      24. Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
      25. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

      Pamiętaj, że nadal panuje epidemia i należy stosować wytyczne GIS

      1. Nie umawiaj się z kolegami, jeżeli jesteś chory lub w Twoim domu przebywa ktoś  na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
      2. W przestrzeni publicznej korzystaj z osłony na usta i nos oraz zachowuj dystans społeczny.
      3. Przed wejściem do budynków użyteczności publicznej zdezynfekuj ręce, a jeżeli masz przeciwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji natychmiast umyj ręce.
      4. Bezwzględnie stosuj zasady higieny: często myj ręce wodą z mydłem i nie podawaj ręki na powitanie, zachowuj dystans, a także unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
      5. Zwracaj uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania. Stosownie zwracaj uwagę innym w tym zakresie.
      6. Unikaj większych skupisk , zachowuj dystans przebywając w budynkach użyteczności publicznej i w przestrzeni publicznej.

      Rodzicu, o tym musisz pamiętać!

      Organizator wypoczynku (kolonii, obozu) musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty.

      Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in. dane dotyczące miejsca wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, liczby uczestników, zatrudnionej kadry oraz programu pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej.

      Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole może przeprowadzić straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania).

      Rodzic, aby czuć się spokojnym o bezpieczeństwo swojego dziecka, przed wykupieniem turnusu, może sprawdzić organizatora (czy zgłosił do kuratora oświaty wypoczynek) w specjalnie utworzonej wyszukiwarce bazie wypoczynku, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl

      Znajdują się w niej wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.

      W bazie wypoczynku znajdują się wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.

      Rodzic z bazy wypoczynku dowie się wszystkiego o organizatorze, pozna m.in. jego adres, numer telefonu, e-mail, termin oraz adres lokalizacji wypoczynku. Dzięki bazie informacje o zgłoszonych wypoczynkach przesyłane są do właściwych miejscowo służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem (straż pożarna, sanepid).

      Każdy organizator posiada możliwość wydruku ze swojego konta w bazie wypoczynku potwierdzenia zgłoszenia danego wypoczynku, które powinien przekazać rodzicom uczestnika.

      W przypadku braku danego wypoczynku w bazie wypoczynku informację, czy organizator podejmował próby zgłoszenia wypoczynku oraz o powodach ewentualnej odmowy kuratora oświaty o wpisie danego wypoczynku do publicznej bazy wypoczynku, informacji może udzielić kuratorium oświaty, w którym organizator miał obowiązek dokonania zgłoszenia wypoczynku.

     • Uroczyste przekazanie sztandaru

     • Pełnienie służby sztandarowego i osób asystujących jest jedną z najważniejszych funkcji w karierze uczniowskiej. W dniu 24.06.2021 w naszej szkole został zaprzysiężony nowy skład pocztu sztandarowego. Sztandar został przekazany nowym członkom klas siódmych, w skład których wchodzą:

      7a: Oliwia Pindor, Franciszek Bryksa, Joanna Gmiter

      7b: Mateusz Dukaczewski, Laura Małecka, Agata Sienicka

      7c: Milena Olesińska, Bartosz Grochowski, Magdalena Reczycka.

      Uroczystość zakończyło przemówienie pani dyrektor Renaty Budeckiej i Oliwii Pindor.

     • Stypendia Burmistrza dla najzdolniejszych uczniów rozdane!

     • 21 czerwca 2021 r. w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste wręczenie "Stypendiów Burmistrza" uczniom Szkół Podstawowych z terenu Miasta i Gminy Wiskitki. Wyróżnienia zostały wręczone 21 uczniom. Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      Tegoroczni stypendyści SP w Wiskitkach:

      5a- Gabriela Gipsiak i Jakub Bodych

      5b- Dominika Reczycka

      6a- Julia Tondera, Julia Kowalczyk, Wiktoria Rosner i Anna Wolniewicz 

      6b- Hanna Sydry

      7a- Mikołaj Włodarczyk

      7b- Agata Sienicka i Weronika Walczak

      7c- Magdalena Reczycka i Zuzanna Rosłaniec

      8a- Maja Trzcińska

       

       

     • Święto Taty

     • Dzień Ojca w Polsce obchodzony jest 23 czerwca niezmiennie od 1965 roku. Niezależnie od daty, czy miejsca, jest to wyjątkowy dzień, w którym każde dziecko bez względu na wiek ma okazję wyrazić miłość, wdzięczność i podziękowanie swojemu ukochanemu tacie. Można to uczynić poprzez wiersze piosenki, własnoręcznie wykonane prezenty ………

      ❤Wszystkim Tatusiom z okazji ich święta życzymy spełnienia marzeń i wielu powodów do uśmiechu!❤

      Dzień Ojca u 1b