Nasza trzydniowa wycieczka rozpoczęła się wczesnym rankiem, o godzinie 6:45. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Kraków, gdzie zwiedziliśmy dziedziniec zamkowy, Bramę Floriańską, Planty, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego i Sukiennice. Po zwiedzaniu udaliśmy się do Zakopanego, gdzie zjedliśmy obiadokolację i spędziliśmy noc. Drugiego dnia, po śniadaniu, udaliśmy się z przewodnikiem na pieszą wędrówkę Doliną Strążyską. Następnie wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy piękną panoramę Tatr. Po zjeździe wyciągiem spacerowaliśmy ulicą Krupówki, gdzie był czas na zakup pamiątek. Dzień zakończyliśmy obiadokolacją i noclegiem. Trzeciego dnia po śniadaniu i spakowaniu prowiantu na drogę powrotną udaliśmy się do Sromowiec Niżnych. Tam czekała na nas atrakcja – rafting pontonowy na rzece Dunajec. Spływ trwał około 2–2,5 godziny, a nad bezpieczeństwem czuwał instruktor. Uczestnicy byli wyposażeni w kaski i kamizelki ratunkowe. Zakończenie spływu miało miejsce w Krościenku. Po wszystkim wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Relacja z wycieczki trzydniowej do Zakopanego
- 27
Dzień Psa Przewodnika
Klasa II A ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach miała ogromną przyjemność świętować Międzynarodowy Dzień Psa Przewodnika spacerując po Wiskitkach z…labradorem Arbuzem i przedstawicielkami Fundacji Vis Maior Pies Przewodnik.
Arbuz towyszkolony do pracy z osobą z dysfunkcją wzrokupies przewodnik. O jego przygotowaniu do pracy w tym charakterze opowiedziały Anna Żarska oraz Anna Łuczak trenerki takich psów z Fundacji Vis Maior Pies Przewodnik.
Uczniowie, podczas spotkania dowiedzieli się, że proces szkolenia psa, który pomaga niewidomym swobodnie poruszać się w przestrzeni publicznej, trwa dwa lata. Otrzymali również kilka wskazówek na wypadek spotkania osoby niewidomej poruszającej się z pomocą specjalnie oznaczonego czworonoga- na pewno zapamiętają najważniejszą z nich: taki pies może z osobą z niepełnosprawnością wejść wszędzie i nie wolno mu przeszkadzać!
Po krótkiej pogadance drugoklasiści, na czele z Arbuzem i Anną Łuczak, wybrali się na spacer po Wiskitkach. Śmiemy twierdzić, że była to jedna z najbardziej pouczających przechadzek po naszym mieście – uczniowie na własne oczy ujrzeli wysokie umiejętności Arbuza. Umiejętności, które na pewno ułatwią sprawne poruszanie się, dadzą poczucie bezpieczeństwa oraz zapewnią wsparcie w codziennym życiu osobie, której nasz czworonożny gość zostanie przekazany. Dzieci w trakcie tego niecodziennego spotkania słusznie zauważyły, że taki pies tnie tylko oczy opiekuna z niepełnosprawnością, ale też nieoceniony przyjaciel.
Bardzo dziękujemy za wizytę i pouczającą lekcje!
6
Ogłoszenie
Szkolny konkurs plastyczny
„Ilustracja do wiersza o tematyce wiosennej”, adresowany do uczniów klas I - III
ORGANIZATORZY
p. Ewa Bogucka
p. Jolanta Tomaszewska
TERMIN
Od 25 kwietnia do 19 maja 2025 r.
CELE KONKURSU
1. Rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej.
2. Kształtowanie wrażliwości estetycznej dziecka.
3. Stworzenie możliwości prezentowania własnych dokonań artystycznych.
4. Popularyzowanie poezji.
UCZESTNICY
Konkurs adresowany jest do uczniów klas I – III.
WARUNKI UCZESTNICTWA
1. Chętne dzieci z klas I – III mają za zadanie wykonać pracę plastyczną ilustrującą wybrany przez siebie wiersz o wiośnie.
Do pracy plastycznej należy dołączyć ten wiersz.
2. Technika dowolna.
3. Przy wykonaniu prac mogą pomagać dzieciom rodzice.
4. Praca powinna być wykonana estetycznie.
5. Podpisane na odwrocie prace przynosimy do biblioteki szkolnej lub oddajemy p. Jolancie Tomaszewskiej.
6. Prace oceni Komisja według następujących kryteriów:
· zgodność z tematyką,
· pomysłowość i oryginalność,
· estetyka wykonania.
7. Komisja dokona wyboru najładniejszych prac, nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone na gazetce szkolnej i stronie internetowej szkoły.
8. Autorzy najładniejszych prac zostaną nagrodzeni.
Świadanie w klasie 2a
Dnia 26.04 w środę w klasie 2a odbyło się wielkanocne śniadanie. Zostało ono połączone z akcją projektu w Zdrowym ciele zdrowy duch jako zdrowe śniadanie. Zaczęliśmy od założenia hodowli cebulek na szczypior oraz rzeżuchy. Podczas śniadania dzieci przygotowały kanapki ze zdrowych produktow oraz wykorzystały szczypiorek i rzeżuchę.
16
Przedstawienie
16 kwietnia, w przededniu Świąt Wielkanocnych, uczniowie naszej szkoły obejrzeli montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klas czwartych.
Wszyscy obecni mieli możliwość uświadomić sobie, że Wielkanoc to nie tylko koszyczek, pisanki, uroczyste śniadanie z tradycyjnymi potrawami czy śmigus – dyngus, ale przede wszystkim przeżywanie wydarzeń związanych z Wielkim Tygodniem i Zmartwychwstaniem Chrystusa. Na zakończenie dyr. p. Anna Szlaga złożyła świąteczne życzenia pracownikom szkoły, uczniom oraz ich rodzicom.
18
Życzenia świąteczne
Klasowe spotkania wielkanocne
- 3
Dekoracje wielkanocne
Święta wielkanocne wiążą się z licznymi przygotowaniami oraz wieloma ludowymi zwyczajami. W okresie świąt wielkanocnych uczniowie klasy 2b i 3b przygotowywali liczne dekoracje i ozdoby świąteczne, których motywem przewodnim są pisanki, palemki, zajączki, baranki. Podczas wykonywania prac plastycznych, dzieci mają okazję do usprawniania małej motoryki, ćwiczeń precyzji ruchów, uwrażliwiania zmysłów estetycznych, rozbudzania kreatywności i wyobraźni, a przede wszystkim doskonałej zabawy.
317
Śniadanie daje moc. Wiem, co jem i jestem zdrowy
Dnia 11 kwietnia klas I-III wspólnie klasowo przygotowywali zdrowe śniadanie. Celem zajęć było nie tylko utrwalenie wiedzy o zdrowym odżywianiu, ale także pokazanie, że śniadanie może być zarówno smaczne, jak i pełne wartościowych składników.
Podczas zajęć uczniowie uczyli się, jak odpowiednio przygotować warzywa do spożycia oraz jak dbać o higienę podczas przygotowywania posiłków. Mycie rąk, staranne krojenie składników i utrzymanie czystości w miejscu pracy to umiejętności, które będą im towarzyszyć na co dzień. Dzięki temu doświadczeniu dzieci mogły nie tylko rozwijać swoje kulinarne zdolności, ale także lepiej zrozumieć, jak ważne jest zdrowe odżywianie.
2479
Podziękowanie za udział w programie edukacyjnym Akademia Lubella
Fotorelacja z Gminnego Turnieju Gier i Zabaw
- 23
Wycieczka Łowicz - Maurzyce
W dniu 9 kwietnia klasy 4a, 4b i 6b wybrały się na wycieczkę do Łowicza i Maurzyc .
W Muzeum w Łowiczu uczniowie obejrzeli część ekspozycji poświęconej kulturze łowickiej. Ujrzeli na własne oczy, bez wątpienia najpiękniejszą, najbarwniejszą i najbardziej rozpoznawalną wizytówkę ludowości polskiej. Poznali historię wycinanki, jako dekoracji wnętrz wiejskich chat, dowiedzieli się, co to kodry, gwiozdy i tasiemki, a nawet zobaczyli specjalne nożyce, służące do wytwarzania tych dzieł. Następnie wzięli udział w warsztatach wielkanocych, na których czekało ich nielada zadanie - wykonanie papierowej pisanki techniką wycinanki łowickiej. Powiodło się nam znakomicie.
Następnym punktem wycieczki był skansen w Maurzycach. Przewodnicy opowiedzieli nam o zabytkowych zabudowaniach skupionych na terenie Łowickiego Parku Etnograficznego. Dowiedzieliśmy się, m.in. czym jest owalnica, jakie było wyposażenie chłopskiej chałupy i dlaczego budynki mieszkalne najczęściej pokrywano niebieską farbą. Zwiedzanie skansenu pozwoliło uczniom choć na chwilę przenieść się w czasie. To był udany dzień i pełen wrażeń.
3514
Pierwsza pomoc przedmedyczna
8 kwietnia odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla klas I-III. Celem zajęć było poszerzenie wiedzy i umiejętności praktycznych uczniów na temat udzielania pierwszej pomocy oraz ukształtowania w nich zachowań w warunkach zagrożenia życia. Dziękujemy pani pielegniarce za poprowadzenie zajęć.
1
Wyniki konkursu plastycznego na "Pi-pracę"
Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny został rozstrzygnięty.
I miejsce ex aequo.– Angelika Multan i MajaFelczak
II miejsce – Zuzanna Drzewiecka
wyróżnienie: Franciszek Jagiełło, Zuzanna Łasica, Daria Sosnowska, Oskar Trzciński, Przemek Owczarek.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
Dzień Gofra
25 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Gofra. Uczniowie klasy 1a, również obchodzili to święto.
14
Zawitała do nas Pani Wiosna
Zawitała, zagościła wiosna - piękna i radosna. Zauważyć można ją wszędzie, wokół nas. Przyroda budzi się do życia. Pojawiły się już pierwsze pąki na drzewach, śpiewają ptaki oraz kwitną kwiaty. Wiosna zawitała również do klasy 2b!
Uczniowie poszukiwali jej w dekoracjach, kwiatach forsycji, w cebulach hiacyntów. Dzieci dowiedziały się, czego potrzebują rośliny, by rosnąć i jak je właściwie sadzić. Nie możemy się doczekać, aż wiosna zawita nie tylko do naszej klasy, ale też do ogrodów, czy parku.
71
Dzień Przedsiębiorczości
19 marca 2025 r. obchodzimy "Dzień Przedsiębiorczości" organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości na terenie całej Polski. Skierowany jest do uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest pomoc młodym ludziom w podejmowaniu trafnych decyzji dotyczących ich dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
W ramach "Dni Przedsiębiorczości" nasze absolwentki Gabrysia Gipsiak i Gabriela Pachołka wzięły udział w lekcjach klasy 1 a
Światowy Dzień Recyklingu
Dzień Recyklingu to międzynarodowe święto, które przypomina o znaczeniu segregacji odpadów i ponownym ich wykorzystaniu w celu ochrony naszej planety. Obchodzone co roku, ma na celu edukację oraz motywowanie uczniów do podejmowania działań proekologicznych. W ramach obchodów zorganizowano w klasach zajęcia edukacyjne, które miały na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród uczniów. Wykłady na temat selektywnej zbiórki odpadów, innowacyjnych metod recyklingu, a także korzyści płynących z dbałości o naszą planetę. Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej należy do szkół PROEKOLOGICZNYCH. W szkole znajdują się pojemniki na różne rodzaje odpadów, np. osobno na papier, plastik, szkło, odpady bio. Pojemniki są bardzo dobrze oznaczone, aby uczniowie wiedzieli, gdzie wyrzucać odpowiednie odpady. Segregacja odpadów w szkole to ważny dla nas element edukacji ekologicznej, który nie tylko pomaga w ochronie środowiska, ale także kształtuje proekologiczne postawy wśród uczniów. Dbanie o naszą planetę od najmłodszych lat sprawia, że uczniowie stają się świadomi wyzwań ekologicznych i uczą się, jak wprowadzać zmiany, które przyczyniają się do lepszej przyszłości.
Podczas zajęć technicznych uczniowie klasy 1 a, pod czujnym okiem pani Niny, wykonali samodzielnie roboty. W swoich pracach wykorzystali przedmioty do recyklingu. Robot z kartonu to pomysłowa zabawka, którą można zrobić samemu.
Ogłoszenie
Przypominamy, że 20 marca mija termin składania przez rodziców/prawnych opiekunów wniosku o przyjęcie do pierwszej klasy szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.
Archiwum Aktualności