Szanowni Rodzice, rekrutacja uzupełniająca do klasy pierwszej rozpoczyna się się 19 maja 2025 r. i potrwa do 30 maja 2025 r.
Aktualności
Rekrutacja uzupełniająca 2025/2026
Egzamin Ósmoklasisty 2025
W dniach 13-15 maja 2025 r. odbędzie się egazmin ósmoklasisty.
Klasy I-VII nie mają w tych dniach zajęć.
Naszym najstarszym kolegom życzymy jak najlepszych wyników.
Niech wiara we własne umiejętności towarzyszy Wam podczas egzaminu.
Hirameki
W dniu dzisiejszym klasa 2b wzięła udział w warsztatach o tajemniczej nazwie p.t. "Hirameki-obłoki naszej wyobraźni", które odbyły się Bibliotece Gminnej w Wiskitkach. Uczniowie trenowali wyobraźnię i kreatywność tworząc barwne hirameki. Kolejny raz, dzieci naszej szkoły mogła się przekonać, ze biblioteka to dobre miejsce dla człowieka, gdzie kwitnie kreatywność i wyobraźnia
10
Wycieczka do Muzeum Kolejki Wąskotorowej i Żelazowej Woli
W czwartek 8 maja grupa 48 uczniów naszej szkoły udała się na wycieczkę do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Muzeum znajduje się w dawnej siedzibie Powiatowej Kolei Sochaczewskiej, która została uruchomiona w roku 1922.
Młodzież zwiedziła sale muzealne, w których obejrzeliśmy: najdłuższą wąskotorową kolejkę elektryczną, modele dawnych “wąskotorówek”, strój maszynisty, gwizdki, zegarek kierownika pociągu, numerki konduktorskie i wiele innych interesujących przedmiotów, które oglądaliśmy z zachwytem. Ważnym elementem, który mieliśmy okazję zobaczyć, były zegary zatrzymane na godzinie 15:35. Dowiedzieliśmy się, że o tej właśnie godzinie odjechał ostatni pociąg pasażerski Powiatowej Kolei Sochaczewskiej (30 listopada 1984 r.), dlatego też wszystkie zegary w muzeum zostały zatrzymane na tejże godzinie.
Po obejrzeniu ekspozycji w budynku, udaliśmy się wspólnie na zewnątrz, gdzie znajduje się Skansen Lokomotyw. Wszyscy z podziwem oglądaliśmy różne drenzyny i parowozy, a do kilku z nich mogliśmy nawet wejść i zobaczyć, jak wyglądały dawne pociągi od środka, a także mieliśmy przyjemność poczuć się jak ich pasażer.
Następnym punktem wycieczki była Żelazowa Wola. Wycieczkowicze zwiedzili dom, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Obecnie mieści się w nim muzeum, którego wyposażenie stanowią XIX-wieczne meble, obrazy, sztychy i tkaniny oraz pamiątki związane z kompozytorem. Mieliśmy możliwość obejrzenia w parkowym kinie filmów związanych z życiem i twórczością naszego sławnego kompozytora. Na spacerze po urokliwym i rozległym parku uczniowie odtańczyli najstarszy polski taniec-polonez. Wzięliśmy udział w grze terenowej. Pogoda bardzo dopisała, humory także. Niezmordowani uczestnicy wycieczki wrócili do domów bardzo zadowoleni.
43
Regulamin Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania
„Moja ulubiona książka”,
dla uczniów klas I – III
Organizatorzy konkursu:
Nauczyciel bibliotekarz, wychowawczynie klas I- III
Cele konkursu:
- promocja czytelnictwa,
- popularyzowanie literatury dziecięcej,
- stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności oraz porównanie ich z umiejętnościami innych,
- doskonalenie umiejętności pięknego czytania,
- kształtowanie u uczniów właściwego zachowania w czasie występów.
Termin konkursu: 21 – 23 maja - I etap - klasowy,
29 maja - II etap - szkolny.
Warunki uczestnictwa:
1. W konkursie biorą udział chętni uczniowie z klas I – III.
2. Uczniowie zgłaszają się do wychowawcy, który przeprowadzi eliminacje klasowe i wyłoni 2 kandydatów (reprezentantów) do II etapu.
3. Należy przeczytać wybrany przez siebie fragment ulubionej książki zwierający dialogi.
Fragment nie może być dłuższy niż jedna strona.
4. Podczas II etapu – reprezentanci wyłonieni w eliminacjach klasowych zaprezentują się na forum szkoły.
5. Komisja powołana przez nauczyciela bibliotekarza wyłoni zwycięzców.
6. Podczas czytania ocenie podlegać będzie: dobór tekstu, płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcja oraz interpretacja utworu.
7. Zwycięzcy, którzy zostaną wyłonieni w II etapie otrzymają nagrody.
Wycieczka do Płocka
07.05. uczniowie klasy 1b uczestniczyli w wycieczce do Płocka. Celem wycieczki było wzbogacenie przeżyć dzieci, rozwijanie zainteresowań, czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą oraz budzenie ciekawości poznawczej. Pierwszym punktem programu był spektakl teatralny w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego pt. „Pchła Szachrajka”. Spektakl opowiada o przygodach Pchły Szachrajki, jednej z najpopularniejszych postaci stworzonych przez Jana Brzechwę. Psotna i sprytna pchła trafiła do cyrku… A co się tam działo? O tym mogą już pokrótce opowiedzieć widzowie. Drugim punktem programu wycieczki było zwiedzenie płockiego ogrodu zoologicznego. Przemierzając alejki zoo dzieci zobaczyły wiele ciekawych gatunków zwierząt, m.in. tygrysa syberyjskiego, lamparta, słonie indyjskie, kangury, surykatki. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory i wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki.
6
Dofinansowanie z Powiatu Żyrardowskiego
Miło nam poinformować, że Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „VIS Wiskitki” otrzymał dofinansowaniew wysokości 10 000 zł ze środkówPowiatu Żyrardowskiego na realizację zadania publicznego pod tytułem:„Propagowanie różnych form aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży”.
Zarząd Klubu składa serdeczne podziękowania Zarządowi Powiatu Żyrardowskiego.
Dzięki otrzymanemu wsparciu możliwa będzie realizacja inicjatyw promujących zdrowy styl życia oraz rozwój fizyczny dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Żyrardowskiego.
Dziękujemy za zaufanie!
Relacja z wycieczki trzydniowej do Zakopanego
Nasza trzydniowa wycieczka rozpoczęła się wczesnym rankiem, o godzinie 6:45. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Kraków, gdzie zwiedziliśmy dziedziniec zamkowy, Bramę Floriańską, Planty, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego i Sukiennice. Po zwiedzaniu udaliśmy się do Zakopanego, gdzie zjedliśmy obiadokolację i spędziliśmy noc. Drugiego dnia, po śniadaniu, udaliśmy się z przewodnikiem na pieszą wędrówkę Doliną Strążyską. Następnie wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy piękną panoramę Tatr. Po zjeździe wyciągiem spacerowaliśmy ulicą Krupówki, gdzie był czas na zakup pamiątek. Dzień zakończyliśmy obiadokolacją i noclegiem. Trzeciego dnia po śniadaniu i spakowaniu prowiantu na drogę powrotną udaliśmy się do Sromowiec Niżnych. Tam czekała na nas atrakcja – rafting pontonowy na rzece Dunajec. Spływ trwał około 2–2,5 godziny, a nad bezpieczeństwem czuwał instruktor. Uczestnicy byli wyposażeni w kaski i kamizelki ratunkowe. Zakończenie spływu miało miejsce w Krościenku. Po wszystkim wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
27
Dzień Psa Przewodnika
Klasa II A ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach miała ogromną przyjemność świętować Międzynarodowy Dzień Psa Przewodnika spacerując po Wiskitkach z…labradorem Arbuzem i przedstawicielkami Fundacji Vis Maior Pies Przewodnik.
Arbuz towyszkolony do pracy z osobą z dysfunkcją wzrokupies przewodnik. O jego przygotowaniu do pracy w tym charakterze opowiedziały Anna Żarska oraz Anna Łuczak trenerki takich psów z Fundacji Vis Maior Pies Przewodnik.
Uczniowie, podczas spotkania dowiedzieli się, że proces szkolenia psa, który pomaga niewidomym swobodnie poruszać się w przestrzeni publicznej, trwa dwa lata. Otrzymali również kilka wskazówek na wypadek spotkania osoby niewidomej poruszającej się z pomocą specjalnie oznaczonego czworonoga- na pewno zapamiętają najważniejszą z nich: taki pies może z osobą z niepełnosprawnością wejść wszędzie i nie wolno mu przeszkadzać!
Po krótkiej pogadance drugoklasiści, na czele z Arbuzem i Anną Łuczak, wybrali się na spacer po Wiskitkach. Śmiemy twierdzić, że była to jedna z najbardziej pouczających przechadzek po naszym mieście – uczniowie na własne oczy ujrzeli wysokie umiejętności Arbuza. Umiejętności, które na pewno ułatwią sprawne poruszanie się, dadzą poczucie bezpieczeństwa oraz zapewnią wsparcie w codziennym życiu osobie, której nasz czworonożny gość zostanie przekazany. Dzieci w trakcie tego niecodziennego spotkania słusznie zauważyły, że taki pies tnie tylko oczy opiekuna z niepełnosprawnością, ale też nieoceniony przyjaciel.
Bardzo dziękujemy za wizytę i pouczającą lekcje!
6
Ogłoszenie
Szkolny konkurs plastyczny
„Ilustracja do wiersza o tematyce wiosennej”, adresowany do uczniów klas I - III
ORGANIZATORZY
p. Ewa Bogucka
p. Jolanta Tomaszewska
TERMIN
Od 25 kwietnia do 19 maja 2025 r.
CELE KONKURSU
1. Rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej.
2. Kształtowanie wrażliwości estetycznej dziecka.
3. Stworzenie możliwości prezentowania własnych dokonań artystycznych.
4. Popularyzowanie poezji.
UCZESTNICY
Konkurs adresowany jest do uczniów klas I – III.
WARUNKI UCZESTNICTWA
1. Chętne dzieci z klas I – III mają za zadanie wykonać pracę plastyczną ilustrującą wybrany przez siebie wiersz o wiośnie.
Do pracy plastycznej należy dołączyć ten wiersz.
2. Technika dowolna.
3. Przy wykonaniu prac mogą pomagać dzieciom rodzice.
4. Praca powinna być wykonana estetycznie.
5. Podpisane na odwrocie prace przynosimy do biblioteki szkolnej lub oddajemy p. Jolancie Tomaszewskiej.
6. Prace oceni Komisja według następujących kryteriów:
· zgodność z tematyką,
· pomysłowość i oryginalność,
· estetyka wykonania.
7. Komisja dokona wyboru najładniejszych prac, nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone na gazetce szkolnej i stronie internetowej szkoły.
8. Autorzy najładniejszych prac zostaną nagrodzeni.
Świadanie w klasie 2a
Dnia 26.04 w środę w klasie 2a odbyło się wielkanocne śniadanie. Zostało ono połączone z akcją projektu w Zdrowym ciele zdrowy duch jako zdrowe śniadanie. Zaczęliśmy od założenia hodowli cebulek na szczypior oraz rzeżuchy. Podczas śniadania dzieci przygotowały kanapki ze zdrowych produktow oraz wykorzystały szczypiorek i rzeżuchę.
16
Przedstawienie
16 kwietnia, w przededniu Świąt Wielkanocnych, uczniowie naszej szkoły obejrzeli montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klas czwartych.
Wszyscy obecni mieli możliwość uświadomić sobie, że Wielkanoc to nie tylko koszyczek, pisanki, uroczyste śniadanie z tradycyjnymi potrawami czy śmigus – dyngus, ale przede wszystkim przeżywanie wydarzeń związanych z Wielkim Tygodniem i Zmartwychwstaniem Chrystusa. Na zakończenie dyr. p. Anna Szlaga złożyła świąteczne życzenia pracownikom szkoły, uczniom oraz ich rodzicom.
18
Życzenia świąteczne
Klasowe spotkania wielkanocne
- 3
Dekoracje wielkanocne
Święta wielkanocne wiążą się z licznymi przygotowaniami oraz wieloma ludowymi zwyczajami. W okresie świąt wielkanocnych uczniowie klasy 2b i 3b przygotowywali liczne dekoracje i ozdoby świąteczne, których motywem przewodnim są pisanki, palemki, zajączki, baranki. Podczas wykonywania prac plastycznych, dzieci mają okazję do usprawniania małej motoryki, ćwiczeń precyzji ruchów, uwrażliwiania zmysłów estetycznych, rozbudzania kreatywności i wyobraźni, a przede wszystkim doskonałej zabawy.
317
Śniadanie daje moc. Wiem, co jem i jestem zdrowy
Dnia 11 kwietnia klas I-III wspólnie klasowo przygotowywali zdrowe śniadanie. Celem zajęć było nie tylko utrwalenie wiedzy o zdrowym odżywianiu, ale także pokazanie, że śniadanie może być zarówno smaczne, jak i pełne wartościowych składników.
Podczas zajęć uczniowie uczyli się, jak odpowiednio przygotować warzywa do spożycia oraz jak dbać o higienę podczas przygotowywania posiłków. Mycie rąk, staranne krojenie składników i utrzymanie czystości w miejscu pracy to umiejętności, które będą im towarzyszyć na co dzień. Dzięki temu doświadczeniu dzieci mogły nie tylko rozwijać swoje kulinarne zdolności, ale także lepiej zrozumieć, jak ważne jest zdrowe odżywianie.
2479
Podziękowanie za udział w programie edukacyjnym Akademia Lubella
Fotorelacja z Gminnego Turnieju Gier i Zabaw
- 23
Wycieczka Łowicz - Maurzyce
W dniu 9 kwietnia klasy 4a, 4b i 6b wybrały się na wycieczkę do Łowicza i Maurzyc .
W Muzeum w Łowiczu uczniowie obejrzeli część ekspozycji poświęconej kulturze łowickiej. Ujrzeli na własne oczy, bez wątpienia najpiękniejszą, najbarwniejszą i najbardziej rozpoznawalną wizytówkę ludowości polskiej. Poznali historię wycinanki, jako dekoracji wnętrz wiejskich chat, dowiedzieli się, co to kodry, gwiozdy i tasiemki, a nawet zobaczyli specjalne nożyce, służące do wytwarzania tych dzieł. Następnie wzięli udział w warsztatach wielkanocych, na których czekało ich nielada zadanie - wykonanie papierowej pisanki techniką wycinanki łowickiej. Powiodło się nam znakomicie.
Następnym punktem wycieczki był skansen w Maurzycach. Przewodnicy opowiedzieli nam o zabytkowych zabudowaniach skupionych na terenie Łowickiego Parku Etnograficznego. Dowiedzieliśmy się, m.in. czym jest owalnica, jakie było wyposażenie chłopskiej chałupy i dlaczego budynki mieszkalne najczęściej pokrywano niebieską farbą. Zwiedzanie skansenu pozwoliło uczniom choć na chwilę przenieść się w czasie. To był udany dzień i pełen wrażeń.
3514
Archiwum Aktualności