• 26 maja- Dzień Matki

          • Mamo, w dniu Twojego Święta

            dziękuję Ci za przekonanie,

            że jestem najcenniejszym skarbem Twego życia…

            Dzień Matki to wyjątkowa data dla każdego z nas. Nie tylko dla naszych mam, które w to święto są traktowane w specjalny sposób i mogą poczuć się naprawdę docenione - także dla nas. To właśnie tego dnia mamy szczególną okazję pokazać, jak bardzo są dla nas ważne. Bez względu na szerokość geograficzną, kulturę, religię, czy ustrój polityczny, Dzień Matki obchodzony jest w ponad czterdziestu krajach na świecie i choć daty jego są różne, idea przyświeca ta sama - miłość do MAM.

            Upominki wykonane przez uczniów klasy 2b i 3b

          • Egzaminy Ósmoklasisty

          • W dniach 24-26 maja odbędzie się egzamin ósmoklasisty.

            Klasy I-VII nie mają w tych dniach zajęć.

            Trzymamy kciuki za naszych najstarszych kolegów!

            Drodzy ósmoklasiści przed Wami wyjątkowy czas.

             Życzymy Wam, aby osiągnięte przez Was wyniki stały się, nie tylko potwierdzeniem rzetelnej wiedzy, jaką zdobyliście, ale pozwoliły Wam przekroczyć kolejny próg w edukacji.

          • XVIII Międzypowiatowy Festiwal Piosenki Międzynarodowej

          • Dzisiaj, 20 maja w Zespole Szkół Publicznych w Międzyborowie odbył się XVIII Międzypowiatowy Festiwal Piosenki Międzynarodowej „Piosenka nie zna granic”. Od początku istnienia tej imprezy nigdy nie brakowało chętnej młodzieży, która chciała zaprezentować swój talent wokalny. Tak też było w tym roku, na scenie w międzyborowskiej szkole wystąpiło ok. 20 wokalistów, śpiewano po angielsku. Naszą szkołę reprezentowały Gabrysia Pacholska w utworze Adel "Rolling in the Deep" i Maja Nikodem w utworze Tom Odell  "Another Love". Obie dziewczynki są uczennicami klasy 6b.

          • SPOTKANIE Z PCHŁĄ SZACHRAJKĄ- WYCIECZKA DO TEATRU W PŁOCKU

          • 19 maja uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w wycieczce do Płocka.  Pierwszym i najważniejszym punktem wyjazdu była wizyta w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Dzieci miały tam przyjemność obejrzeć najnowszy spektakl pt. „Pchła Szachrajka”. Spektakl powstał  na podstawie przezabawnej wierszowanej historyjki mistrza Jana Brzechwy o sprytnej pchełce, która wiecznie wszystkim robiła psikusy. Oszukiwała w kasynie, wyjadała krem z rurek w cukierni, uczyła pewną panią języka pcheł zamiast angielskiego. Rezolutna Szachrajka stale miała głowę pełną pomysłów.  Dużym atutem przedstawienia był kontakt aktorów z publicznością. Podczas wielu scen aktorzy wychodzili pośród dzieci, podawali im ręce, przybijali piątki, głaskali po głowie.  Po spektaklu uczniowie  odwiedzili płockie Zoo. Podczas warsztatów zaprezentowano dzieciom różnorodne gatunki gadów. Dokonano też charakterystyki gromady i przeglądu gadów hodowanych w płockim ZOO. Uczniowie mieli możliwość dotknięcia żywych zwierząt - węża, jaszczurki i żółwia.

          • Powiatowe Zawody Lekkoatletyczne w Osuchowie

          • 18 maja uczniowie naszej szkoły brali udział w zawodach sportowych w Osuchowie. Startowali w kilku konkurencjach: biegi na 100m, 200m i 600m, sztafeta 4x100m, sztafeta olimpijska, skok w dal, skok wzwyż oraz pchnięcie kulą - wszystko z podziałem na płeć - oddzielnie dziewczynki i chłopcy. Przy tak pięknej  pogodzie sportowcy dawali z siebie 100% normy. Wysiłek i sportowy duch się opłaciły, bo młodzież wróciła do szkoły ze zdobytymi medalami, błyszczącymi dumnie na piersiach.

             

            Dziewczęta sztafeta 4 x100 1 miejsce: Maja Langa, Gabrysia Konarska, Julia Florczak, Laura Małecka

             

            Chłopcy sztafeta 4x100 1 miejsce: Mateusz Dukaczewski, Michał Koczara, Adrian Bodych, Krystian Kokosiński

             

            Chłopcy sztafeta olimpijska 3 miejsce: Ivo Borowiecki, Maksymilian Czarnecki, Hubert Sekulski, Igor Leśniewicz

             

            Dziewczęta sztafeta olimpijska 3 miejsceDaria Materska, Dominika Bartosiewicz, Karolina Wojdalska, Julia Kwiatkowska

             

            Bieg na 100m: Maja Langa 1 miejsce

                                    Gabrysia Konarska 2 miejsce

            Bieg na 600m: Natalia Bartosiewicz 3 miejsce

            Skoko w dal:    Ciećwierz Wiktoria 1 miejsce

                                     Karolina Wojdalska 3 miejsce

            Skok wzwyż:    Julia Florczak 2 miejsce

                                     Kwiatkwska Julia 3 miejsce

            Pchnięcie kula: Wiktoria Szymańczak 3 miejsce

             

            Bieg na 100m:  Bodych Adrian 2 miejsce

            Bieg na 200m:  Kokosiński Krystian 3 miejsce

            Skok w dal:       Sekulski Hubert 3 miejsce

             

            Liczne grono naszych sportowców będzie reprezentowało naszą szkołę na Międzypowiatowych Zawodach w Pruszkowie.

            Wszystkim uczniom, którzy dzielnie reprezentowali szkołę w zawodach i wspólnymi siłami przyczynili się do zwycięstwa serdecznie gratulujemy i niecierpliwie czekamy na kolejne sportowe spotkanie.

          • Majowa łąka

          • „Cała zielona w barwne punkciki

            a nad nią śpiew skowronka

            Tam wyruszamy zbierać kwiatki

            bo to jest właśnie – łąka.”

            Uczniowie kl. 2b przez kilka lekcji poznawali najczęściej spotykane gatunki roślin i zwierząt żyjących na łące. Dużo rozmawialiśmy także o zgubnych skutkach wypalania traw, które są domem dla wielu organizmów żywych. Po realizacji tematów na temat "Ekosystem - łąka" dzieci wykonały piękne i pomysłowe prace „Majowa łąka”, wykorzystując różnorodne techniki.

             

          • Wycieczka do Wrocławia

          • W dniach 11.05- 13.05 2022 roku w ramach projektu "Poznaj Polskę"  odbyła się wycieczka do Wrocławia. Dzięki projektowi uczniowie naszej szkoły mogli wypocząć  i zwiedzić miasto.

            Po przyjeździe i zakwaterowaniu, ruszyliśmy na Plac Grunwaldzki, gdzie podziwialiśmy nowoczesną architekturę budynków Politechniki Wrocławskiej oraz najsłynniejszy most Wrocławia – Most Grunwaldzki. Należy tu nadmienić, że w tym mieście jest ponad 100 mostów i ponad 33 kładki dla pieszych. Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Etnograficznego. Podziwialiśmy skarby średzkie: piękną koronę ze złota, wielką i śliczną zaponę – też złotą, złote zawieszki oraz wiele złotych monet. Widzieliśmy rzeźby i obrazy, w tym ten największy w tym muzeum – obraz Jana Matejki pt. ”Śluby Jana Kazimierza” oraz portret „patrzącego” mężczyzny. Widzieliśmy też wiele rzeźb. To była bardzo pouczająca lekcja.

            Ciekawostką  było  Hydropolis- miejsce, gdzie wyjaśnione są wszelkie tajniki związane z wodą. Tutaj wszyscy zaznali niezwykłej kąpieli pod ścianą wodną. 

            Następny dzień poświęcony był na zwiedzanie najciekawszych atrakcji miasta. Zaczęliśmy od podziwiania Rotundy Panoramy Racławickiej, a potem ruszyliśmy na nadbrzeże Odry. Przez Most Pokoju przeszliśmy na Ostrów Tumski, gdzie znajdują się pałace Kurii wrocławskiej i Katedra Św. Jana Chrzciciela. Byliśmy zachwyceni odrestaurowanym za 80 mln złotych pałacem biskupim ( elewacja i dachówki z białego piaskowca). Po przejściu przez Most Zakochanych ruszyliśmy na przystań. Z perspektywy rzeki mogliśmy zobaczyć inny Wrocław, było to niebywałe przeżycie, tym bardziej, że mogliśmy podziwiać jeden z dwóch istniejących w Polsce, dom na wodzie. Kręte uliczki doprowadziły nas do kawiarni Artystycznej, gdzie dawniej mieściło się jedno z najstarszych więzieni w Polsce. Miejsce to słynie z tego, że więźniem był tu Wit Stwosz- twórca ołtarza w kościele Mariackim w Krakowie.

            Ciekawym miejscem na Rynku są Jatki, gdzie znajdują się jedyne na świecie rzeźby poświęcone zwierzętom rzeźnym.

            Obejrzeliśmy fasadę kościoła Św. Elżbiety i stanęliśmy przed najsłynniejszymi we Wrocławiu kamieniczkami - Jaś i Małgosia. Domki te od wieków stoją na Rynku „trzymając  się za ręce”.

            Duże wrażenie wywarł na nas Ratusz, który ze względu na swoje piękno dzierży palmę pierwszeństwa w Europie.

            Mieliśmy okazję również odbyć lekcję przyrody w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego, który jest najstarszym i największym tego typu muzeum w kraju. Istnieje od 1814 r. a w swoich kolekcjach posiada wiele unikatowych okazów zwierząt wymarłych i rzadkich.

            Na rynku „spotkaliśmy” najwięcej krasnoludków wrocławskich, trzeba zaznaczyć, że każdy z uczestników miał znaleźć po drodze wszystkie krasnoludki.

             

            Naszą wycieczkę zakończyliśmy w piątek. Zdrowych i wypoczętych uczestników wycieczki odebrali  Rodzice.

            Należy podkreślić, że wszyscy nasi uczniowie podczas wycieczki wykazali się wielkim zdyscyplinowaniem, byli chwaleni przez personel hotelowy za grzeczność i kulturę, co my- opiekunowie odbieraliśmy z wielką dumą.

             

            Dzień 1

            Dzień 2

            Dzień 3

          • Spotkanie z pisarką Barbarą Szelągowską

          • Dnia 11 maja w Bibliotece Gminnej odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Szelągowską”. Wzięły w nim udział dzieci z klas młodszych SP w Wiskitkach.

            Spotkanie rozpoczęło się od zagadki wierszowej, podczas której dzieci zgadywały kim są: pisarz, poeta i ilustrator. Wątpliwość skąd się biorą kartki do książek również została rozwiana. Dzieci dowiedziały się o pochodzeniu postaci stonogi Jadzi z serii książek Barbary Szelągowskiej. W trakcie zabawy uczestnicy zapoznali się z zasadami dobrego wychowania i najlepszymi praktykami. Wszyscy uczestnicy od dzisiaj już wiedzą, jak dbać o książki!  Niesamowitą atrakcją dla dzieci była 3-metrowa pluszowa stonoga.

          • Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów już za nami

          • 9 i 10 maja odbył się pierwszy prawdziwy egzamin naszych młodszych uczniów – Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów. W teście wzięło udział 33 uczniów . Test Umiejętności Trzecioklasisty przygotowało wydawnictwo Nowa Era. Tegoroczny test składał się z 2 części : języka polskiego i matematyki. Były zadania zamknięte i otwarte. Uczniowie musieli wykazać się wiadomościami i umiejętnościami zdobywanymi przez trzy lata nauki w szkole podstawowej.

          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • 3 maja bieżącego roku obchodzimy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Konstytucję 3 Maja uchwalono 3 maja 1791 roku. Miała ona regulować ustrój prawny państwa. Wprowadziła zrównanie mieszczan i szlachty oraz otoczyła chłopów ochroną państwa, znosiła liberum veto i wolną elekcję. Polska Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie  i drugą na świecie, zaraz po amerykańskiej z 1787 roku. Dzień 3 maja został uznany za święto już 5 maja 1791 roku.

            Tamte dni to pożółkłe, ale bezcenne karty historii pisane także z myślą o nas. Karty stare, ale żywe, bo nie można o nich zapomnieć, bo to one swoim kolorytem zabarwiły teraźniejszość, odsłaniając słońce z chmur, zostawiły blask tamtych dni.

            Konstytucja 3 Maja obowiązywała zaledwie 15 miesięcy. Zapoczątkowała reformę ustroju, ale nigdy nie została w pełni wprowadzona w życie, a mimo to przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.

            Dzieło Konstytucji 3 Maja zostało udaremnione. Nastąpiły rządy targowiczan – prześladowanie reformatorów i ich zwolenników. Wielu patriotów musiało uciekać z kraju. Konsekwencją przegranej Polaków był II rozbiór Polski w 1793 roku, a następnie w 1795 roku III rozbiór, który zlikwidował niepodległe państwo polskie na 123 lata.

            • Po odzyskaniu niepodległości rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą z 29 kwietnia 1919 roku.
            • Święto zniosły władze komunistyczne w 1951 roku. Powróciło do kalendarza świąt państwowych 6 kwietnia 1990 roku.
            • Dzień 3 maja jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

            Aktualnie obowiązuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej  z  dnia 2 kwietnia 1997 roku.

          • Komunikat

          • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

            już dziś rozpoczyna się tradycyjna „majówka”. Zadbajmy o swoją kondycję, korzystajmy z pierwszych promieni wiosennego słońca, wsłuchajmy się w śpiew ptaków i wypoczywajmy. 

            Dopełnieniem naszego odpoczynku niech będzie udział w uroczystościach z okazji Święta Pracy oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Do szkoły wracamy w środę – 4 maja.

            Pozdrawiam serdecznie Renata Budecka – dyrektor szkoły

          • Dzień Ziemi

          • W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. 51 lat temu w roku 1970 po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi. Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych, gdzie rodził się oddolny ruch ekologiczny. 22 kwietnia tysiące szkół i uniwersytetów zorganizowało masowe protesty przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. W roku 1990 ideę świętowania Dnia Ziemi podjęto w ponad 140 krajach na świecie, także w Polsce.

            Tego dnia wszyscy uczniowie do szkoły przyszli ubrani na zielono. W naszej szkole obchodzony był nie jeden dzień, a cały tydzień ekologiczny. W ciągu tego czasu uczniowie wykonali plakaty, recyklingową zabawkę oraz pisali wiersze o tematyce ekologicznej. Całość została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski przy współpracy z opiekunami projektu "W zdrowym ciele, zdrowy duch".

            Mamy nadzieję, że wykonana praca zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.

          • Konkurs Poetycki

          • REGULAMIN

            SZKOLNEGO RODZINNEGO KONKURSU POETYCKIEGO

                DLA UCZNIÓW KL. I – VIII

             

            Organizator konkursu:

            Ewa Bogucka – nauczyciel bibliotekarz

                                                                         

            Cele konkursu:

            1. Rozbudzanie wrażliwości i aktywności twórczej w dziedzinie poezji.
            2. Rozwijanie umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji w formie artystycznej.
            3. Stworzenie możliwości własnych dokonań twórczych.
            4. Doskonalenie umiejętności językowych.
            5. Zachęcanie Rodziców do wspólnej pracy z dzieckiem.

             

            Uczestnicy:

            Konkurs adresowany jest do chętnych uczniów z klas I – VIII

            oraz ich Rodziców.

             

            Warunki uczestnictwa:

            1. Chętni uczniowie piszą wspólnie z Rodziną wiersz na jeden z czterech  tematów do wyboru:

            „Przyjaźń -  niejedno ma imię ”,

            „Moje ulubione zwierzę”,

            „Przyroda moim domem”.

            2. Wiersz ma być zbudowany następująco:

            Przynajmniej dwie zwrotki, w każdej z nich po cztery wersy.

            3. Wiersz można napisać na estetycznej kartce dowolnego formatu i podpisaną na odwrocie kartkę przynieść do biblioteki szkolnej.

            4. Można także przesłać wiersz na adres e – mail: biblioteka.spwiskitki@wp.pl.

            5. Prace zostaną ocenione przez Komisję.

            6. Kryteria oceny prac:

            • zgodność z tematem;
            • pomysłowość i oryginalność;
            • estetyka wykonania.

            7. Autorzy najładniejszych wierszy zostaną nagrodzeni.

            8. O terminie rozstrzygnięcia konkursu oraz wręczenia nagród zwycięzcy

                zostaną poinformowani przez nauczyciela bibliotekarza.

             

             Termin konkursu:

            Konkurs będzie trwał od 25 kwietnia do 16 maja 2022 r.

          • Wyjazd na przedstawienie teatralne pt. „Jaś i Małgosia”

          • Dnia 22 kwietnia 2022 roku  uczniowie klasy II b mieli okazję obejrzeć baśń pt. „Jaś i Małgosia” w Centrum Kultury w Żyrardowie w wykonaniu In Art - Teatr Edukacji Wrocław.

            Jaś i Małgosia zabrali małych widzów do zagadkowego lasu, w którym odkryli pyszną chatkę z pierników i jej sprytną właścicielkę – Babę Jagę. Kolorowa scenografia,  wspaniałe stroje oraz pełna niespodzianek akcja przyciągnęły uwagę naszych dzieci. Historia o przygodach zagubionego w lesie rodzeństwa, wystawionego na wiele prób, które wpadło w ręce Czarownicy, skończyła się szczęśliwie. Ukazała dzieciom jak  dobro wygrywa ze złem i jest nagradzane. Odwaga, zaradność i pomysłowość Jasia i Małgosi dodały dzieciom otuchy i wiary we własne siły. 

            Podczas przedstawienia teatralnego uczniom dopisywał dobry humor. Było słychać śmiech i gromkie brawa, jako aplauz dla aktorów, którzy świetnie wcielili się w dobre, jak i te złe postaci: Małgosi, Jasia, drwala, macochy czy kota i słynnej Baby Jagi.

          • KLASOWE SPOTKANIE WIELKANOCNE

          • Dzisiaj ostatni dzień przed przerwą świąteczną uczniowie 2a spędzili na przygotowaniu zdrowych wiosennych kanapek oraz podzielili się jajkiem. Najwięcej frajdy bylo jednak przy wykonaniu pisanek.

            Wielkanocne spotkanie w 6b

          • Wielkanocne koszyczki

          • 13 kwietnia uczniowie klasy 2a tworzyli piękne koszyczki wielkanocne, w których znalazły się piękne pisanki wykonane przez dzieci. W klasie podczas pracy panowała atmosfera Świąt Wielkanocnych, uczniowie złożyli sobie życzenia.

          • Akcja " ku pokrzepieniu serc"

          • Podczas gdy punkty zbiórek zalewane są ogromną ilością darów rzeczowych, to pamiętajmy, że pomagać można też w inny sposób. Wystarczy poświęcić odrobinę czasu i refleksji, aby stworzyć kartkę albo laurkę, która następnie zostanie umieszczona w paczce dla ukraińskiego żołnierza. 

            Od początku kwietnia nasza szkoła uczestniczyła w akcji  "ku pokrzepieniu serc". Celem jej było przygotowanie jak największej liczby kartek wielkanocnych z życzeniami świątecznymi, wierszem lub innym tekstem skierowanym do żołnierzy ukraińskich. Otrzymaliśmy wiele pięknych prac, które trafią do organizatora akcji – Fundacji Mam Marzenie. 

            Wszystkim uczniom dziękujemy bardzo za zaangażowanie i udział w akcji!