• UCZNIOWIE NA GROBIE NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA

     • W związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym uczniowie klasy IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami udali się na pobliski cmentarz w Wiskitkach. Dzieci posprzątały i zapaliły znicze na grobie Nieznanego Żołnierza . Nie zabrakło również modlitwy za wszystkich, którzy polegli w walce. W ten sposób upamiętnili bohaterstwo i poświęcenie żołnierzy.

     • Jesienne zbiórki charytatywne

     • Dziekujemy przedszkolakom i ich rodzicom z Publicznego Przedszkola w Wiskitkach oraz uczniom ze Szkoły Podstawowej Wiskitkach za zbiór kasztanów, żolędzi i jabłek. Zebraliśmy 265 kilogramów jesiennych owoców. Cały zysk że zbiórki zostanie przekazany na leczenie chorego na SMA Michalka B. 

      Podziękowania kierujemy również do p. Niny Mężyńskiej, która koordynowała akcją i dostarczyła zbiory do punktu skupu w Łodzi.

     • "Witaminowe sałatki”

     • Od dawna wiemy, że najważniejszą wartością, oprócz życia, jest zdrowie. Aby być zdrowym, silnym, móc cieszyć się sprawnością fizyczną i intelektualną przez wiele, wiele lat, powinniśmy uprawiać zdrowy styl życia. Umiejętności i nawyki związane ze zdrowym stylem życia kształtują się we wczesnym okresie życia, gdyż wtedy psychika dziecka jest wrażliwa na oddziaływanie otoczenia. Później trudno to zmienić, dlatego nabyte w tym wieku umiejętności, nawyki i postawy zachowane zostaną na dalsze lata życia. Od dobrze ułożonych posiłków zależy nasze samopoczucie, wiadomo też, że niektóre produkty wpływają źle na nasz organizm, niszczą go, doprowadzając do groźnych chorób. Inne zaś wspomagają rozwój człowieka i doskonale mu służą.

      Realizując projekt "W zdrowym ciele - zdrowy duch" klasa 1b przygotowała owocowe sałatki. Wszyscy uczestnicy kulinarnych zajęć mieli soczyste minki na widok smakowitych owoców.

       

       

     • Komunikat

     • Szanowni Państwo, 

      w związku z obostrzeniami dla żółtej strefy- dzień otwarty 22 X jest odwołany.

      W przypadku potrzeby kontaktu z nauczycielem prosimy o telefoniczne umówienie się lub drogą elektroniczną przez dziennik.

      Pozdrawiam serdecznie,

      Renata Budecka-dyrektor szkoły

     • Komunikat

     • Szanowni Państwo, Drodzy Pierwszoklasiści,

      w związku z wciąż rosnącym zagrożeniem epidemiologicznym i obostrzeniami dla żółtej strefy, w której powiat nasz się znajduje, uroczystość pasowania na ucznia odbędzie się w późniejszym terminie. Mam nadzieję, że okres wiosenny złagodzi stan zagrożenia i będziemy mogli podziwiać zdolności i umiejętności naszych pierwszaków.

      Pozdrawiam serdecznie,

      Renata Budecka- dyrektor szkoły.

       

     • 14 października

     • Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji Narodowej, wypada 14 października. Chociaż w tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, Dzień Nauczyciela jest mniej hucznie obchodzony w naszej szkole, to nasi uczniowie nie zapomnieli o swoich pedagogach. Wraz z tradycyjnymi kwiatami i słodyczami pojawiły sę piękne życzenia, najlepsza nagroda dla pedagogów za trud włożony w edukację dzieci i młodzieży.

      Nasi uczniowie nie zapomnieli również o nauczycielach seniorach, dla których przygotowali piękne i pełne serdeczności kartki, widoczne na zdjęciach.

     • Ogłoszenie

     • Szanowni Państwo,

      w czwartek 15.10.2020 r. w godzinach 16.30-17.30, w szkole będzie przedstawiciel PZU. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani ubezpieczeniem dziecka zapraszamy do skorzystania z oferty.

     • Komunikat

     • Dzień 14 października jest wolny od zajęć dydaktycznych. W tym dniu nie ma zajęć lekcyjnych, świetlica funkcjonuje zgodnie z godzinami pracy. Autobusy szkolne nie kursują.

      Z poważaniem

      Renata Budecka

       

     • Konkurs plastyczny " Moje miasto Wiskitki"

     • Organizator i czas trwania konkursu

      1. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Wiskitkach       pod patronatem Wójta Gminy Wiskitki.
      2. Konkurs rozpoczyna się 07.10.2020r. i trwać będzie do 30.11.2020 r.
      3. Temat prac konkursowych brzmi: “Moje miasto Wiskitki”.
      4. W konkursie mogą brać udział grupy przedszkolne oraz uczniowie klas 1-3 Szkół Podstawowych z terenu Gminy Wiskitki

      Cele Konkursu:

      1. rozwijanie wyobraźni,
      2. rozbudzanie zainteresowania dzieci i ukazywania różnorodności piękna naszej miejscowości,
      3. kształtowanie postawy patriotycznej,
      4.  poszerzanie wiedzy dzieci na temat Wiskitek i okolic (krajobrazu, kultury, sztuki, zabytków).

      Koordynatorzy konkursu: p. Anna Stelmaszczyk, p. Marta Wolińska

      Warunki uczestnictwa

      1. Prace konkursowe należy złożyć w Sekretariacie Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach (ul. Kościuszki 25, Wiskitki) do dnia 30.12020r. w godzinach pracy sekretariatu.
      2. Praca konkursowa ma być pracą plastyczną wykonaną w dowolnej technice płaskiej,             o formacie nie mniejszym niż A3.Prosimy o nieprzesyłanie prac wykonanych z materiałów nietrwałych (krepina, plastelina, produkty spożywcze, takie jak ziarna, makarony itp.).

       Temat pracy: “Moje miasto Wiskitki”

      1. Prace przekazane na konkurs muszą być pracami własnymi.
      2. Z jednej placówki może wpłynąć maksymalnie 5 prac. Przekroczenie tej liczby skutkować będzie zakwalifikowaniem do konkursu jedynie 5 spośród  złożonych, dowolnie wybranych przez Organizatora prac.
      3. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na prezentację prac i danych autorów oraz zdjęć dla potrzeb konkursu ( w tym na stronie internetowej Szkoły)
      4. Każdy uczestnik konkursu powinien opatrzyć pracę tytułem oraz swoimi danymi:              imię i nazwisko, wiek, klasa i nazwa szkoły oraz danymi opiekuna. Metryczka stanowi załącznik nr 1.  Dane te będą służyć do kontaktu organizatora z uczestnikiem konkursu.  Prace nie podpisane, anonimowe nie będą zakwalifikowane do konkursu.
      5. Naruszenie przez uczestnika konkursu któregokolwiek z warunków konkursu oznaczać będzie niezakwalifikowanie pracy do konkursu lub utratę prawa do nagrody.

      Wyniki konkursu i nagrody

      1. Jury powołane przez organizatora, spośród przekazanych prac wyłoni laureatów konkursu    w następujących  kategoriach:

      – przedszkole,

      • grupa 3-4 latków
      • grupa 5-6 latków

      – klasy 1-3 Szkoły Podstawowej.

      1. W każdej z kategorii wiekowej zostaną nagrodzone  3 prace.
      2. Kryteria oceny prac: zgodność z tematyką, walory artystyczne, estetyka pracy oraz oryginalność.
      3. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi poprzez informację na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach oraz Gminy Wiskitki.
      4. Zwycięzcy konkursu otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe
      5. Prace konkursowe będą prezentowane podczas uroczystości nadania praw miejskich miejscowości Wiskitki.
      6. Jury ma prawo do wytypowania dodatkowych nagród, jak i również prawo do nieprzyznania nagród.
      7. Decyzja jury, co do wskazania laureatów konkursu oraz przyznania im nagród jest ostateczna.
      8. Nagrody rzeczowe nie podlegają zamianie na inne nagrody rzeczowe, ani na ich równowartość pieniężną.

      Postanowienia końcowe:

      1. Biorąc udział w konkursie, uczestnik akceptuje jego regulamin.
      2. Regulamin niniejszego konkursu będzie dostępny na stronie Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach.
      3. Organizator zastrzega sobie prawo do:

      a) zmiany postanowień niniejszego regulaminu w przypadku zmian przepisów prawnych lub innych istotnych zdarzeń mających wpływ na organizowanie Konkursu,

      b) odstąpienia od organizowania konkursu bez podania przyczyny,

      c) nierozstrzygnięcia konkursu w przypadku zbyt małej ilości przekazanych prac,

      d) rozstrzygania w kwestiach nieuregulowanych postanowieniami regulaminu.

     • Frajdalandia

     • W dniu 8.10.2020 uczniowie klas czwartych i piątych wzięli udział w wycieczce do Frajdalandii- zielonej oazy zabawy i nauki znajdującej się w miejscowości Budy Iłowskie.

      Frajdalandia to kilkuhektarowy obszar, na którym znajdują się mini zoo, atrakcje dla dzieci w postaci placów zabaw, strefy sportowej, leżakowania i piknikowania, park linowy, labirynt i tyrolka.

      Frajdalandia to miejsce, które przy pomocy zagród edukacyjnych stara się odtworzyć klimaty polskiej wsi (z elementami egzotyki). Warto tu przyjechać by porzucić miejski zgiełk i problemy codziennego życia na rzecz spotkań z niezwykłą naturą.

      Choć wszystko zasługuje tu na uwagę, największą popularnością, bezsprzecznie wśród uczniów  cieszyły się tutejsze pokazy sokolnicze. Zainteresowanych przyciągnęła przede wszystkim ciekawość i chęć poznania drapieżnych ptaków. Mięliśmy przyjemność posłuchać i obejrzeć z bliska sowę płomykówkę, sowę europejską, sowę azjatycką, myszołowa, sokoła i jastrzębia. Ptaki jak i inne zwierzęta  były tu na wyciągnięcie ręki. Wystarczyło ubrać specjalną rękawicę, wyciągnąć rękę aby usiadł na niej jeden z ptaków. W czasie pokazu sokolniczego poznaliśmy wiele ciekawostek na temat poszczególnych gatunków, zobaczyliśmy jak ptaki atakują wabidło prezentując prawdziwy atak ptaków drapieżnych i jak z rozpostartymi skrzydłami wzbijają się w powietrze.

       

     • Komunikat

     • Dyrektor Szkoły zwraca się ponownie z prośbą o systematyczną kontrolę czystości głów dzieci, co z pewnością zmniejszy narastający problem wszawicy. Tylko wspólne działania pozwolą na bezpieczny i higieniczny pobyt dzieci w szkole.

      Z poważaniem

      Renata Budecka

     • Komunikat

     • W związku z wprowadzeniem obostrzeń w powiecie żyrardowskim od poniedziałku 5 października w szkole obowiązuje nakaz noszenia maseczek w częściach wspólnych szkoły tzn. : korytarz, łazienki i szatnie. Prosimy o zaopatrzenie dzieci w maseczki lub przyłbice.

     • SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

     • WISKITKI  W  OBIEKTYWIE  DAWNIEJ I DZIŚ

        W związku z nadaniem Wiskitkom praw miejskich, ogłaszamy konkurs fotograficzny, którego celem jest ukazanie piękna naszej Małej Ojczyzny.
          Organizatorem  konkursu  jest  Szkoła  Podstawowa w Wiskitkach, a patronem honorowym dyrektor szkoły.  Do udziału w nim zapraszamy wszystkich chętnych: uczniów, uczniów z rodzicami, mieszkańców Wiskitek i okolic.
          Zdjęcia konkursowe mają ukazywać Wiskitki i okolice Wiskitek – miejscowości Gminy Wiskitki. Autorzy zdjęć powinni pokazać w swych pracach ciekawe miejsca pod względem urbanistycznym, krajobrazowym lub historycznym. Zdjęcia mogą przedstawiać współczesność, albo nawiązywać  do przeszłości.


       

      Wymagania konkursowe:
      * format zdjęć  A5 (połowa formatu A4),
      * może być wydruk komputerowy lub fotografia,
      * do konkursu nie przekazujemy zdjęć starych i cennych dla autora (prosimy o wykonanie odbitek).

      Podczas typowania laureatów komisja konkursowa będzie brała pod uwagę: temat i sposób ukazania wybranego elementu.

      * Konkurs rozpoczyna się 5 października, trwa cały miesiąc.
      * Prace należy przekazywać do p. Moniki Trzcińskiej do 9 listopada 2020 roku.
      * Uczestnik konkursu może przekazać dowolną ilość zdjęć.
      * Przypominamy, że fotografując wybrany obiekt, który nie należy do nas, musimy mieć zgodę jego właściciela  na wykonanie zdjęcia.
      * Przekazując zdjęcie komisji konkursowej, wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów  konkursowych (podpisany załącznik).
      * Zakładamy, że wszystkie prace (zdjęcia) zostaną wykorzystane w trakcie obchodów nadania Wiskitkom  praw miejskich i nie podlegają zwrotowi.
      * Każde zdjęcie musi być opisane – na kartce podajemy:             
        imię i nazwisko autora/autorów, telefon kontaktowy, krótki opis sfotografowanego obiektu.

      ZGODA_NA_PRZETWARZANIE_DANYCH_OSOBOWYCH.docx

      ORGANIZATORZY  ZAPRASZAJĄ  DO  LICZNEGO UDZIAŁU W  KONKURSIE.

                                                                          
                                                                                  ZAPRASZAMY

     • OGŁOSZENIE

     • Szanowni Państwo,

      Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wiskitkach uprzejmie informuje, że ze względu na remont drogi w Nowych Kozłowicach i Feliksowie autobusy szkolne mogą być opóźnione.

      Za utrudnienia przepraszamy.

     • OGŁOSZENIE

     • W związku z doniesieniami na temat pojawienia się wszawicy wśród dzieci, biorąc pod uwagę dobro Państwa dzieci, zwracamy się z prośbą o podjęcie stosownych działań w domu, mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wszawicy.

      Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczoną poniżej informacją na temat wszawicy.

      Czym jest wszawica?

      Wszawica jest chorobą, powodowaną przez pasożyta — wesz głowową (pediculus capitis). Pasożyt ten żyje wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywi się jego krwią. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2–3 mm. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, a rozmiarem przypominają główkę szpilki. Samica składa zwykle od 6 do 8 jaj dziennie przez kolejne 20 dni. Dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się do skóry głowy. W ciągu 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, która następnie przekształca się w dorosłego osobnika. Pasożyt żywi się wyłącznie krwią człowieka. W miejscu ukąszenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze. Wesz głowowa potrafi jedynie pełzać, dlatego też zarazić się nią można tylko przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Z tego też powodu, największe zagrożenie zakażeniem występuje wśród dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do osób dorosłych nie zachowują wystarczającego dystansu – przytulają się głowami w trakcie zabawy, pożyczają sobie nawzajem szczotki czy gumki do włosów.

      Gdzie występuje wszawica?

      Powszechne przekonanie, że występowanie wszy związane jest z brudem, ubóstwem oraz brakiem przestrzegania podstawowych zasad higieny, spowodowało, że temat wszawicy jest w naszym kraju tematem tabu. A fakty są takie, że wszawica od zawsze, występuje na całym świecie. Problem dotyczy wszystkich kontynentów, stref klimatycznych i populacji. Wszawica głowowa częściej dotyczy dzieci niż osób dorosłych. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie, a możliwości jej przenoszenia są bardzo różnorodne. Wszawicą można zarazić się w przedszkolach, szkołach, na koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży, przez pożyczanie czapek, szalików czy wspólne korzystanie z grzebieni. Miejscem gdzie wszawica występuje najczęściej są szkoły i przedszkola. 

      Jak zabezpieczyć się przed wszawicą?

      Wszawicą można zarazić się TYLKO przez bezpośredni kontakt, dlatego zaleca się, aby:

      • Profilaktyczna kontrola włosów dzieci stała się nawykiem rodziców, zwłaszcza, jeżeli w szkole lub przedszkolu panuje wszawica. Istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia!
      • Domownicy nie korzystali wspólnie z rzeczy osobistego użytku, takich jak: grzebień lub szczotka, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki i inne ubrania.
      • Unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi. Zasada ta dotyczy przede wszystkim dzieci. Nie ma skutecznych metod zapobiegających zakażeniu się wszawicą.

      Jak rozpoznać wszy u dzieci?

      Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd. Gdy nasze dziecko nieustannie drapie się po głowie, należy niezwłocznie skontrolować skórę głowy i włosy dziecka. Gnidy (jaja wszy) występują zwykle u nasady włosów, mają biały kolor i przypominają łupież (w przeciwieństwie do łupieżu nie da się ich łatwo usunąć). Wszy występują najczęściej za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem. Dorosłe osobniki widoczne są gołym okiem. Ponieważ odnóży nie widać, wyglądają jak „ziarenka sezamu”. Jeżeli stwierdzimy lub tylko podejrzewamy u dziecka wszawicę, powinniśmy niezwłocznie przejrzeć głowy pozostałych domowników i skontaktować się z farmaceutą lub lekarzem.

      Jak leczyć?

      Wszawicę można wyleczyć. W tym celu należy:

      • ściśle trzymać się zaleceń lekarza/ farmaceuty,
      • sprawdzić czy zakupiony specyfik jest bezpieczny dla dzieci,
      • zapytać farmaceutę, czy produkt nie powoduje alergii i nie drażni skóry głowy,
      • zastosować odpowiedni preparat, który pomoże skutecznie a zarazem bezpiecznie wyeliminować chorobę,
      • pamiętać, że każde leczenie trzeba powtórzyć po 7-8 dniach, aby mieć pewność, że nie nastąpi nawrót wszawicy.

      Dodatkowo warto wiedzieć, że:

      • Wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela — człowieka, dlatego też odkażanie domu lub mieszkania nie jest konieczne,
      • Wesz głowowa nie bytuje na zwierzętach domowych (pies, kot), dlatego nie musisz przeglądać sierści zwierząt w obawie, że mogą być przyczyną zakażenia,
      • Wszy nie skaczą i nie pływają i dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową,
      • Problem dotyczy w równym stopniu chłopców i dziewczynek. Wiadomo jednak, że dzieci z dłuższymi włosami łatwiej mogą zostać zainfekowane,
      • Należy sprawdzać głowę dziecka raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek szkolnych.
     • Dzień Pustej Klasy

     • Dzień Pustej Klasy jest wyjątkową, międzynarodową inicjatywą promującą wartość edukacji na świeżym powietrzu. Wszystko po to, aby odkrywać wartość edukacji terenowej – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającej formy edukacji na świecie (●'◡'●)

      Warto było być tego dnia z dziećmi blisko natury. Uczynić ten dzień

      ...Dniem Lekcji Innych Niż Wszystkie 🦚

      ...Dniem Inspirujących Spacerów 🌿

      ...Dniem Odkrywania Lasu 🍂

      ...Dniem Odpoczynku na Łące 🌼

      ...Dniem Parkowych Zabaw 🤸‍♀️

       25 września był dla dzieci okazją do bliskiego kontaktu z przyrodą, do jej uważnej, czułej obserwacji i beztroskiego celebrowania jej piękna.

     • AKCJA ZEBRA

     • "Nie polujemy na zebrach" to hasło kampanii mającej na celu zwrócenie uwagi kierującym, aby zachowywali szczególną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uczniowie naszej szkoły i żyrardowscy policjanci połączyli siły i wspólnie wzięli udział w happeningu zorganizowanym przy przejściach dla pieszych. Uczniowie przygotowali transparenty mające uświadomić kierowcom by zwracali szczególną uwagę zbliżając się do przejść. Przy przejściu dla pieszych, policjanci zatrzymywali auta i wraz z uczniami wręczali kierowcom ulotki promujące akcję.

      Po akcji odbyło się też spotkanie z uczniami w szkole. Mł. asp. Emilia Wielorańska wyjaśniała jakie znaczenie ma to, którą stroną drogi idziemy jeśli nie ma przy niej chodnika. Rozmawiała też z dziećmi o bezpiecznej drodze do szkoły.