• Uwaga konkurs fotograficzny!!!

     • Na zdjęcia konkursowe czekamy do 5 grudnia!

     • SPOTKANIE AUTORSKIE Z JENNY ROBERTSON

     •    W poprzednim roku w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach odbyło się spotkanie autorskie z Jenny Robertson. Pisarka zaprezentowała swoją najnowszą książkę - Wojtek War Hero Bear (Niedźwiedź Wojtek - bohater wojenny). Podczas spotkania autorce towarzyszył mąż, językoznawca i teolog, Stuart Robertson. Dostojni goście przybyli na zaproszenie anglisty, Wojciecha Maślarza oraz dyrekcji szkoły. Po krótkim przedstawieniu pisarstwa Jenny Robertson rozpoczęło się spotkanie. Państwo Robertsonowie razem opowiadali o książce i losach niedźwiedzia Wojtka, głównego wątku powieści opartej na prawdziwych faktach. Tematyka utworu stała się bliska Jenny ponieważ od czasów studiów zainteresowała się tą częścią Europy oraz losami Polaków, których spotykała w Edynburgu. Jej mąż, Stuart studiował najpierw w Szkocji, ale zaczął uczyć się języka polskiego podczas programu wymiany studenckiej i skończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jenny dołączyła do niego później. Obydwoje odkryli fascynację językiem tak odmiennym i trudnym, ale jakże dla nich romantycznym. Stuart zafascynował się polską literaturą i barokowym bogactwem prozy,m. in. pisarstwem Henryka Sienkiewicza. Jenny natomiast związała się z twórczością Zofii Nałkowskiej i właśnie napisała biografię tej polskiej prozatorki, From Corsets to Communism.

         Jenny została z czasem autorką powieści dla dzieci i młodzieży i razem ze Stuartem popularyzują tematykę poruszaną przez jej powieści.

       

         Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości i bardzo podobało się dzieciom i młodzieży. Szczególnie epizody z życia niedźwiedzia i jego wojenne perypetie trafiły do wyobraźni uczniów klas IV - VIII.

         Otóż, niedźwiadka Wojtka, uratował polski żołnierz Piotr i odkarmił, aż urósł na dzielnego niedźwiedzia. Do jego zadań należało noszenie ciężkich skrzyń z amunicją i tym podobne rzeczy. Potem wraz z Armią Polską pod dowództwem Gen. Władysława Andersa niedźwiedź Wojtek wziął udział w Bitwie pod Monte Cassino i stał się maskotką polskiego korpusu.

       

         Spotkanie prowadzone było w języku polskim i angielskim. Był to przykład dla dzieci, że język polski fascynuje obcokrajowców, podobnie jak polskie tematy. Z drugiej strony dzieci mogły ćwiczyć proste zwroty prosząc o autografy i pozując do zdjęć z Jenny i Stuartem. Poza tym uczniowie mieli możliwośćrefleksji nad wagą pisanego słowa, szczególnie że fragmenty powieści czytane były w języku polskim (książka jest w trakcie tłumaczenia).

         Jenny i Stuart Robertsonowie odwiedzą Polskę w następnym roku po ukazaniu się kolejnej książki, tym razem o Izabeli Czartoryskiej.

       

      https://pl.wikipedia.org/wiki/Jennifer_Robertson

     • Okulary dla Afryki

     • To, co u nas jest dostępne „od ręki”, w niektórych krajach jest dobrem nieosiągalnym. Okulary przeciwsłoneczne, korekcyjne, krople do oczu… Może nam się wydawać, że ta pomoc to niewiele. To jednak bardzo dużo tam, gdzie nie ma nawet tyle.

      2b na czele z p. Niną Mężyńską dala nam dziś piękny przykład okazania Wielkiego Serca. Zebrane okulary trafią dla dzieci w Afryce.

       

       

     • Kids&Sport

     • 2b wygrała zajęcia sportowe Kids Sport. GRATULUJEMY!

      A oto fotorelacja z wydarzenia

     • Polisa ubezpieczenia

     • Składka ubezpieczenia PZU NNW Edukacja w roku szkolnym 2019/2020

      wynosi 39,10 zł

      Okres ubezpieczenia od 01.09.2019 do 31.08.2020

      Nr 1043850796

     • JESTEM EKO!

     • 20 września w klasie 2b w zwiazku z akcją sprzątania świata, powstały recyklingowe roboty. Prace te biorą również udział w konkursie plastycznym - Jestem Eko

     • Akcja "Sprzątanie Świata" w naszej szkole!

     • Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można!

      20-go września, uczniowie 2 b pod opieką pani Niny Mężyńskiej wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata". Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów, cała klasa nazbierała wiele worków pełnych odpadów. Usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Tegoroczne działania uświadomiły wszystkim, że wyrzucone do wody lub porzucone w lesie szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok. Dziękujemy uczniom 2b za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!

     • Międzynarodowy Dzień Kropki 15 września

     • Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa w naszej szkole ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia. Obchody Dnia Kropki zaczeliśmy od przeczytania historii małej Vashti, a następnie stworzenia własnego znaku. Pod opieką pani Niny Mężyńskiej uczniowie 2b mogli  odkryć swoje talenty i odważyć się je zaprezentować. Pomysłowość dzieciaków nie miała granic. 

     • „Przyjazna zebra”

     • Rozpoczął się rok szkolny a wraz z nim w Szkole Podstawowej w Wiskitkach do akcji wkracza „Przyjazna zebra”, która uczy dzieci zasad poruszania się po ulicy a także przypomina kierowcom o zachowaniu bezpieczeństwa, szczególnie przy przejściach dla pieszych.

      W konkursie plastycznym na temat bezpieczeństwa wyróżnione zostały Agatka i Gabrysia.

      Dziewczynkom GRATULUJEMY!

     • Zebranie Rodziców

     • W dniu 19.09.2019 r. (czwartek) o godz. 17 00

      odbędzie się zebranie rodziców.

       

      Harmonogram spotkań z wychowawcą w roku szkolnym 2019/2020:

       

      Zebrania: 19.09.2019, 21.11.2019, 30.01.2020 , 26.03.2020, 21.05.2020

      o godz. 17:00

       

      Dni otwarte: 24.10.2019, 12.12.2019 , 10.06.2020 (16:30-17:30)

     • Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

     • Narodowe Czytanie w naszej szkole odbędzie się w dn. 06.09.2019r.  (piątek) o godz. 10.00. Zapraszamy serdecznie wszystkich rodziców i społeczność szkolną. 

      Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

       

      Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie 

      1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
      2. Dym – Maria Konopnicka
      3. Katarynka – Bolesław Prus
      4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
      5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
      6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
      7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
      8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

       

      –  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

      –  Spotkajmy się wszyscy, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości – dodał Prezydent. 

     • Stypendium szkolne na rok 2019/2020

     • Wójt Gminy Wiskitki przypomina, że termin składania wniosków o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2019/2020 upływa dnia 15 września 2019 r., a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych dnia 15 października 2019 r.

      Formularze wniosków dostępne są w:

      • sekretariatach szkół zlokalizowanych na terenie Gminy Wiskitki,
      • siedzibie Gminnego Centrum Edukacji w Wiskitkach ul. Kościuszki 1, pok. 3.

      Wypełnione zgodnie z informacją wnioski należy składać w sekretariacie Gminy Wiskitki, ul. Kościuszki 1, 96-315 Wiskitki.

      Godziny pracy urzędu:

      • poniedziałek, środa, czwartek w godz. 8.00 – 16.00
      • wtorek w godz. 8.00 – 17.00
      • piątek w godz. 8.00 – 15.00.

      Uprawnionymi do otrzymania stypendium są uczniowie pochodzący z rodzin, w których miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia ubiegającego się o stypendium       nie przekracza kwoty określonej w przepisach art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.), która aktualnie wynosi 528,00 zł netto.

      Dochód należy wyliczyć za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku (tj. miesiąc sierpień br.).

      W roku szkolnym 2019/2020 podobnie jak w latach ubiegłych stypendium szkolne przyznawane będzie w formie refundacji poniesionych kosztów. Oznacza to, że wypłata stypendium będzie realizowana wyłącznie na podstawie przedłożonych rachunków/faktur imiennych (wnioskodawcy) dokumentujących wydatki związane z edukacją ucznia.

      Stypendium szkolne nie przysługuje:

      • uczniom, którzy nie mieszkają na terenie Gminy Wiskitki,
      • dzieciom z oddziałów przedszkolnych tzw. klasa „0”.
     • Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

     • 2 września 2019r. w Szkole Podstawowej  im. Marii Kownackiej w Wiskitkach odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/2020. Do progów naszej szkoły dzielnie zawitali nowi uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas pierwszych, którzy uroczyście rozpoczęli rok szkolny 2019/2020 wraz z uczniami klas II, III, IV, V, VI, VII i VIII. 

      Po wyśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, pani dyrektor Renata Budecka serdecznie powitała społeczność uczniowską i w krótkiej przemowie przedstawiła nowych nauczycieli, przypomniała zasady bezpieczeństwa oraz złożyła wszystkim uczniom entuzjastyczne życzenia na nowy rok szkolny. Przemówienie wygłosił również wójt gminy Wiskitki – pan Rafał Mitura, który życzył uczniom dobrych oceń oraz wyrozumiałych nauczycieli.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

     • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie

      Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach informuje, że rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się w dniu 2 września 2019 roku o godzinie 11.00 w budynku B naszej szkoły przy ul. Kościuszki 25.

      Przed uroczystością, o godzinie 10.00 w Kościele Parafialnym zostanie odprawiona Msza Święta.

     • Karta Rowerowa

     • Mamy wakacje i wiemy, że niektórzy spędzają je na rowerach. Uczniowie klas czwartych przygotowywali się do tego już w czerwcu, zdając na kartę rowerową.W tym czasie zrobili makiety skrzyżowań. Ponadto jednym z elementów przygotowań, było zrobienie gazetek "Bezpieczna droga ze znakami" oraz "Moje pierwsze prawo jazdy" .Gratulujemy i przypominamy o czujności na drodze.

     • Rozdanie nagród

     • W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla laureatów konkursu wiedzy ZUCH, konkursu plastycznego o bezpieczeństwie oraz za wysokie wyniki w czytelnictwie. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów

     • Czytające Przedszkole

     • „Cała Polska czyta dzieciom” to znany ogólnopolski program mający zachęcić dzieci do czytania. Wykorzystując dobre wzorce, w Przedszkolu Publicznym w Wiskitkach, powstał program edukacji czytelniczej „Czytające Przedszkole”, który jest realizowany od kwietnia 2012 r. Nauczycielem – pomysłodawcą oraz czuwającym nad jego przebiegiem jest Pani Magdalena Banaszek.

      Realizowany program czytelniczy odbywał się w ścisłej współpracy Przedszkola z rodzicami. Najpierw uczestniczyli oni w zebraniu, na którym zostały przedstawione cele             i zadania programu, w tym m.in. uzupełnienie kącika czytelniczego pozycjami przyniesionymi przez dzieci z domu. Rodzice i dzieci zostali również włączeni do wspólnego konkursu „Moja książeczka”. Polegał on na wymyśleniu i spisaniu własnymi słowami bajki oraz opracowaniu jej w formacie książkowym (okładka, tytuł, ilustracje). Formuła konkursu nie należała do łatwych, ale ostatecznie wzięło w nim udział 12 rodzin. Oto wyniki:

      I miejsca:

      1. Julia Kowalczyk – 3 lata
      2. Roksana Bąk – 4 lata
      3. Gabriela Koza – 5 lat

      II miejsce - wyróżnienie:

      1. Maksymilian Czarnecki – 5 lat
      2. Marcel Trzciński – 3 lata
      3. Mateusz Trzciński – 5 lat
      4. Jan Pęśko – 5 lat
      5. Wiktoria Spalińska – 5 lat
      6. Tobiasz Wiśniewski – 4 lata
      7. Maja Miastowska – 4 lata
      8. Joanna Gmiter – 5 lat
      9. Amelia Bielińska – 3 lata

      Po ogłoszeniu wyników zorganizowano wystawę książeczek w holu przedszkolnym.

      W ramach prowadzonej akcji dzieci odwiedziły też bibliotekę szkolną, gdzie dowiedziały się wszystkiego na temat wypożyczania książek oraz dbania o nie. W salach zorganizowany został kącik książki w celu umożliwienia przedszkolakom codziennego kontaktu z książką.

      Prócz codziennego, głośnego czytania nauczycielek w swoich grupach, w każdą środę organizowane były spotkania czytelnicze z udziałem pracowników Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wiskitkach. Wszystkim naszym dzieciakom czytały p.p. dyrektor Mariola Dzięgielewska oraz wicedyrektor Ewa Tworkowska, nauczyciel bibliotekarz - p. Ewa Bogucka, pedagog - p. Dorota Mitrowska, pielęgniarka - p. Jolanta Wolińska. Wśród zaproszonych gości mieliśmy przyjemność gościć p. Grzegorza Miastowskiego Wójta Gminy Wiskitki oraz p. Ewę Brzezińską dyrektor Gminnego Zespołu ds. Oświaty w Wiskitkach.

      Literatura dla dzieci była źródłem pomysłów do zabaw w teatr, zabaw dramowych, inscenizacji. Przedstawiliśmy różne utwory dziecięce w formie słownej, plastycznej, muzycznej i ruchowej. Dzieci miały możliwość uczestniczyć w zabawach przy piosenkach o tematyce bajkowej, inscenizacjach utworów, wykonywaniu prac plastycznych do utworów literackich, wykonywaniu zakładek do książek. Wszystkie prace prezentowano na forum w Przedszkolu.

       

      Fotogaleria w zakładce Album Fotograficzny.