• KOMUNIKAT

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wiskitkach, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zarządza, co następuje:

            1. Zawiesza się na czas oznaczony prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Wiskitkach, od dnia 6 maja do dnia 8 maja 2020 r., w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
            2. W okresie czasowego zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust. 1, zadania oddziału przedszkolnego prowadzone są z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
          • Działalność żłobka, przedszkola i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na terenie gminy Wiskitki

          • Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniającego dotychczasowe przepisy w zakresie funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 kwietnia 2020 r. od 6 maja br. uchylono obowiązujące ograniczenia w funkcjonowaniu żłobków przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, jednocześnie wprowadzono konieczność stosowania wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnegoi Ministra Zdrowia, dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

            • Ze względu na sytuację epidemiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej.
            • W pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.
            • Pierwszeństwo w zapewnieniu tej opieki mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

             

            Biorąc pod uwagę stały wzrost zachorowań i rozprzestrzenianie się zakażeń, mając na względzie czynniki ryzyka wystąpienia COVID-19 zarówno u dziecka, jego rodziców lub opiekunów, jak i innych domowników, a także wśród pracowników przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, organ prowadzący przed podjęciem decyzji w sprawie sposobu zorganizowania pracy przedszkola i oddziałów przedszkolnych planuje rozeznać:

            -istniejące możliwości zapewnienia bezpiecznych, higienicznych i zgodnych z wytycznymi warunków przebywania dzieci w placówkach,

            - potrzeby rodziców w zakresie zapewnienia  ich dzieciom opieki w placówkach prowadzących wychowanie przedszkolne.

             

            W związku z powyższym organ prowadzący prosi, aby rodzice po przeanalizowaniu możliwości sprawowania opieki nad dziećmi w domu podejmowali decyzje związaną z ewentualnym wysłaniem dzieci na zajęcia w sposób odpowiedzialny, bez niepotrzebnego narażania swoich najbliższych na niebezpieczeństwo zarażenia.

            W sytuacji zaistnienia potrzeby skorzystania z usług żłobka, przedszkola lub oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, proszę o tym fakcie powiadamiać bezpośrednio dyrektorów placówek, w sposób określony i wskazany przez poszczególne jednostki. W zgłoszeniu chęci uzyskania opieki nad dzieckiem, prosimy o wskazanie:

            - czy obydwoje rodzice/ opiekunowie prawni pracują zawodowo,

            - czy rodzice/ opiekunowie prawni są pracownikami systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

             

            Ze względu na potrzebę szybkiego podjęcia decyzji, dotyczącej przyjęcia odpowiedniej organizacji wychowania przedszkolnego opieki nad dziećmi do lat 3 w gminie Wiskitki, deklaracje o konieczności zapewniania opieki przedszkolnej prosimy składać do dnia 4 maja 2020 r. (poniedziałek).

             

          • Niech żyje 3 maj!

          • Już za kilka dni będziemy obchodzić kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – nasze narodowe święto.

            Przypomnijmy  sobie wspólnie najważniejsze fakty związane z tym wydarzeniem:

            1. W 1772 roku nastąpił I rozbiór Polski. Nasz kraj stracił część ziem, brutalnie zagarniętych przez Rosję, Prusy i Austrię.

            2. W 1788 roku zaczął obradować Sejm Wielki Zwany też Czteroletnim. Część jego posłów podjęła starania, aby uchwalić reformy, których tak bardzo potrzebowała nasz Ojczyzna.

            3. Pierwsze reformy Sejmu Wielkiego: wojskowa i skarbowa.

            4. Uchwalenie 3 Maja 1791 roku Konstytucji czyli najważniejszej ustawy w państwie.

            Co zmieniała w Polsce?

            - znosiła liberum veto i wolną elekcję,

            - wprowadzała trójpodział władzy,

            - dawała ograniczone prawa obywatelskie mieszczanom, a chłopów brała ,, pod opiekę państwa”.

             

            Jak możemy uczcić to Święto w warunkach pandemii koronawirusa?

            Proponujemy:

            1. Wywieś flagę biało-czerwoną na swojej posesji,

            2. Załóż odświętny strój – chwilowo odłóż dresy, legginsy i podkoszulki,

            3. Znajdź chwilę na wspólne zaśpiewanie piosenki ,,Majowa  Jutrzenka”:

            https://www.youtube.com/watch?v=eBwEN1w8u-U

            4. Jeśli jesteś osobą wierzącą, to pomódl się za Ojczyznę i weź udział w transmisji online Mszy Świętej 3 maja 

            5. Jeśli lubisz historię,  możesz:

          • UWAGA

          • W związku ze zmianą terminu egzaminu klasy ósmej informujemy, że zajęcia lekcyjne online w dniach 21-23 kwietnia odbywają się zgodnie z planem. Nie są to dni wolne od zajęć dydaktycznych.

          • Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

          • 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.  

            Papierowe żonkile to symbol pamięci o pomordowanych w czasie powstania w getcie.

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

            Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

            Uczniowie klasy 2b pięknie uczcili pamięć o bohaterach- powstańcach.

            Zachęcamy do złożenia własnego żonkila:

            szablon_instrukcja_pl_0.zip

          • OGÓLNOPOLSKA AKCJA- KARTKA DLA MEDYKA

          • Nasza szkoła wzięła udział w akcji pt. „Kartka dla medyka”. Akcja polegała na narysowaniu, namalowaniu, czy stworzeniu kartki/rysunku z życzeniami i podziękowaniami dla medyka. To nasza symboliczna forma podziękowania dla wszystkich pracowników służby ochrony zdrowia na świecie i w Polsce, którzy każdego dnia ryzykują swoim zdrowiem, by walczyć o nasze.

            Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom klasy 2b, którzy bardzo chętnie wzięli udział w akcji, za przesłane przepiękne kartki - Wasze serca są WIELKIE!

             

            Zachęcamy dzieci i młodzież do wzięcia udziału w akcji.

          • Wyniki konkursu plastycznego

          • Miło nam poinformować, że uczennica klasy 2b, Blanka Kubińska zajęła II miejsce w konkursie plastycznym pt. „Wiosna”. Konkurs został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Żyrardowie.

            Laureatce serdecznie gratulujemy!

          • Książki, które warto przeczytać

          • Dla klas I-III:

            Martin Widmark "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai"

            Grzegorz Kasdepke "Nowe przygody detektywa Pozytywki"

            Łukasz Wierzbicki "Afryka Kazika"

            Andrzej Maleszka "Magiczne drzewo"

            Zbigniew Nienacki "Pan samochodzik"

            "Nela mała reporterka"

            Życzę miłej lektury i samych pozytywnych wrażeń- Wasz Bibliotekarz

          • Komunikat Mazowieckiej Policji

          • Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

            W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży apeluje o wzmożenie nadzoru nad pociechami. W tym trudnym dla wszystkich okresie, szczególnie istotne jest, aby respektować ustanowione zasady, a dzieci i młodzież uczulić na konieczność zaniechania kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikanie miejsc publicznych oraz pozostanie w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia Państwa i Waszych bliskich.